Menu
MENOPAUZA

Evo koji su najčešći uzroci i simptomi rane menopauze

Definicija je jednostavna: rana menopauza se događa kada žena doživi menopauzu prije 40. godine života. Menopauza je, da ponovimo za one koje nas prvi put čitaju, prirodan biološki proces tijekom kojeg reproduktivni sustav žene prestaje proizvoditi jajne stanice, a razine hormona estrogena i progesterona opadaju. Prosječna dob ulaska u menopauzu je oko 51 godine, ali neke žene mogu proći kroz menopauzu ranije, a to se naziva “ranom” ili “preuranjenom menopauzom”.

Uzroci rane menopauze

Rana menopauza može imati nekoliko uzroka, kao što su:

Genetika – nasljedni faktori često igraju ulogu, pa ako je majka ili baka ušla u menopauzu ranije, postoji veća vjerojatnost da će to doživjeti i njihova kćer.

Autoimune bolesti – poremećaji imunološkog sustava, poput lupusa ili Hashimotovog tireoiditisa, mogu oštetiti jajnike i utjecati na proizvodnju hormona.

Kirurško uklanjanje jajnika (ooforektomija) – žene kojima su jajnici uklonjeni prolaze kroz “kiruršku menopauzu”, bez obzira na njihovu dob.

Kemoterapija i zračenje – liječenja koja se koriste za borbu protiv raka mogu oštetiti jajnike i smanjiti proizvodnju hormona.

Životni stil – pušenje, nezdrava prehrana i stres također mogu ubrzati proces.

Simptomi rane menopauze

Simptomi rane menopauze slični su onima u uobičajenoj menopauzi, ali mogu biti jači zbog naglog pada hormona i uključuju:  valunge (iznenadne osjećaje vrućine), noćno znojenje, problemi sa spavanjem i nesanica, umor, promjene raspoloženja, uključujući anksioznost i depresiju, smanjen libido, suhoća rodnice i bol tijekom seksualnih odnosa, gubitak koštane mase i povećan rizik od osteoporoze.

Da bi se dijagnosticirala rana menopauza, obično se koriste: krvni testovi za mjerenje razine hormona (FSH, estradiol), pregled štitnjače, jer simptomi povezani s poremećajem štitnjače mogu nalikovati onima u ranoj menopauzi, testovi gustoće kostiju zbog rizika od osteoporoze.

Osim simptoma, rana menopauza može donijeti ozbiljnije posljedice po zdravlje, kao što su: povećan rizik od osteoporoze zbog gubitka gustoće kostiju, srčane bolesti, budući da estrogen štiti srce, a njegov nedostatak može povećati rizik, problemi s mentalnim zdravljem, jer promjene hormona mogu povećati rizik od depresije i anksioznosti.

Što može pomoći

Postoje različite opcije za pomoć kod simptoma rane menopauze: hormonska nadomjesna terapija (HNT) – može pomoći u ublažavanju simptoma i smanjenju rizika od osteoporoze i srčanih bolesti, ali može imati i nuspojave. Antidepresivi, lijekovi za spavanje i lijekovi za ublažavanje valunga mogu biti od pomoći. Uravnotežena prehrana bogata kalcijem i vitaminom D, uz redovito vježbanje, može poboljšati zdravlje kostiju i srca. Akupunktura, meditacija, biljni dodaci poput crvene djeteline i vitamina E mogu biti korisni, iako njihova učinkovitost varira.

Iako se mnogi uzroci rane menopauze teško mogu spriječiti, zdrav način života može pomoći u održanju hormonalne ravnoteže i zdravlja jajnika. To uključuje izbjegavanje pušenja, održavanje zdrave tjelesne težine, redovito vježbanje, uravnoteženu prehranu i smanjenje stresa. Rana menopauza može biti izazovna, kako fizički tako i emocionalno, stoga je važno potražiti podršku i savjet liječnika.

Novi planer i vodič kroz menopauzu naručite u pretprodaji na linku: Pretprodaja