Menu
MENOPAUZA / ZDRAVLJE

Evo što pomaže kod urinarne inkontinencije

Urinarna inkontinencija (nemogućnost zadržavanja urina) jedan je od simptoma menopauze o kojem se žene boje i srame pričati.

No, ovo je česta pojava u suvremenom društvu. 1 od 3 ljudi ima neki oblik problema s kontrolom mokraćnog mjehura, a u odnosu na muškarce šanse su 2 puta veće da žene pate od nekog oblika urinarne inkontinencije.  Osim toga, procjenjuje se da je čak 65 posto žena u menopauzi doživjelo neki oblik urinarne inkontinencije.

Postoji više vrsta urinarne inkontinencije:

  • statička (stresna),
  • urgentna,
  • miješana,
  • prelijevajuća,
  • funkcionalna,
  • hiperrefleksija mjehura,
  • neurogeni mjehur

No, zašto se to događa?

Ulaskom u menopauzu se smanjuje proizvodnja spolnih hormona, među njima i estrogena.  Smanjena razina estrogena utječe na gubljenje elastičnosti mišića koji podržavaju zdjelicu što dovodi do smanjene mogućnosti zadržavanja urina.

Postoje i drugi uzroci kao što su: više trudnoća i poroda, epiziotomije, ginekološke i abdominalne operacije, debljina, dugotrajan kašalj i drugo.

Pa iako vam se može činiti da je ovaj simptom perimenopauze i menopauze uistinu strašan i neizlječiv, rješenja ipak ima. Nastavite čitate i doznajte kojih šest savjeta mogu pomoći ako patite od urinarne inkontinencije.

  1. Kegelove vježbe

Kegelovim vježbama jačamo mišiće zdjeličnog dna, a njihova je funkcija zadržavati mjehur i uterus na mjestu i poduprijeti ih prilikom tjelesnih napora. Pravilnim i redovitim izvođenjem ovih vježbi osnažujemo mišiće koji omogućuju otpor prolasku mokraće kroz mokraćni kanal i njezino dulje zadržavanje. Vježbe se izvode tako da se mišići stežu 10 sekundi (ne zadržavajući dah), a idućih 10 sekundi se opuštaju. To se ponavlja 15 puta. Vježba se može izvoditi u ležećem, stojećem ili sjedećem položaju.

  1. Jedite hranu bogatu magnezijem i vitaminom D

Magnezij je mineral koji ima mnogo dobrobiti za naše zdravlje. Između ostalog, igra bitnu ulogu u održavanju pravilnog rada mišića, a to uključuje i smanjenje grčenja mišića mjehura.

Iako se magnezij može uzimati u suplementima, mnogo namirnica pruža bogat izvor tog minerala. U prehranu uključite avokado, banane, zeleno povrće poput blitve, brokule i kelja, ribu i orašasto voće.

Vitamin D također može doprinijeti ublažavanju problema s mokrenjem. Osim što je bitan za apsorpciju kalcija u organizmu, sprečava grčenje mišića.

Prema istraživanjima upravo nedostatak vitamina D može prouzrokovati oštećenje mišića mjehura. Prisutan je u gljivama, žumanjcima, goveđoj jetri, ribi i mliječnim proizvodima.

  1. Pijte više vode, a manje kave

Da ostanete hidratizirani i da imate pravilnu probavu, pijte vodu (ali ne 3 sata prije spavanja) i što više izbjegavajte kavu. Naime, kava je diuretik što znači da potiče česte odlaske na toalet.

  1. „Trenirajte“ svoj mjehur

Pokušajte zadržati poriv za mokrenjem. Postupno nastojte ići na WC do svaka 3-4 sata tijekom dana i svakih 4-8 sati noću. Tako ćete „naučiti“ mjehur da se ispražnjuje u točno određenim vremenskim razdobljima.

  1. Prestanite pušiti

Pušenje dovodi do kašlja, zbog čega se često naprežu mišići koji vam pomažu u kontroli osjetljivog mjehura. Naime, kašalj slabi mišiće zdjeličnog dna, a povećanjem trbušnog tlaka (događa se uslijed napora poput nošenja teških stvari, kihanja, kašljanja) može se izazvati curenje mokraće.

  1. Pomladite svoju vaginu Votivom

Niste čule za Votivu? Votiva je tretman osmišljen za pomlađivanje unutarnje strane vaginalnog područja. Ovaj neinvazivni tretman poboljšava unutarnju napetost, protok krvi i osjet u regiji blagim zagrijavanjem opuštenog tkiva unutar vaginalnog područja. Iako je Votiva tretman prvenstveno namijenjen zatezanju iznutra, ovaj postupak pomlađivanja žena može tretirati opuštenost kože izvana i povećanje stidnih usana.

Po čemu je Votiva posebna?

Votiva je siguran i nekirurški tretman nakon kojeg nije potrebno vrijeme oporavka nego se odmah možete vratiti svojim svakodnevnim obavezama. Votiva gotovo da nema nuspojava, a uz to rezultati se vide već nakon prvog tretmana. Zamjenjujući kirurški skalpel naprednom radiofrekventnom tehnologijom, Votiva je najbolji način za pristup ženskom intimnom zdravlju i pomlađivanju.

Kad i kako Votiva pomaže?

Procjenjuje se da oko 25 posto žena pogađaju bolesti dna zdjelice (oko 15 posto urinarna inkontinencija, 3 posto prolaps zdjeličnih organa i 9 posto fekalna inkontinencija). Prevalencija ovih stanja značajno raste s dobi uz doživotan rizik podvrgavanja operaciji zbog prolapsa zdjeličnih organa ili zbog inkontinencije.

Votiva pomaže kod urinarne inkontinencije, uro-genitalnog prolapsa organa, vaginizma, kod ožiljaka uslijed spontanog pucanja i nakon epiziotomije, kod bolnih spolnih odnosa, vulvodinije te kod smanjenog libida.

Votiva potiče bolju opskrbljenost tkiva krvlju i povećanje protoka krvi u tkivo, potiče stvaranje kolagena i hijaluronske kiseline koji poboljšavaju integritet i elastičnost sluznice, regeneraciju tkiva rodnice i povećanje tonusa tkiva te povećava vlažnost tretiranog područja.

Kako izgleda postupak i koliko je tretmana potrebno za promjenu?

Riječ je o bezbolnom i ugodnom tretmanu koji traje od 30 do 45 minuta, a tijekom kojeg se osjeća ugodna toplina na tkivu. Broj postupaka ovisi o težini simptoma, vašim osobnim ciljevima i eventualnom korištenju drugih terapijskih metoda. Tri tretmana su optimalna jer su nakon njih rezultati najdugotrajniji i potom ih je dovoljno održavati svakih godinu dana, no već i nakon prvog tretmana će se u razdoblju od dva tjedna do mjesec dana osjetiti značajno zatezanje vagine i obnova vanjskog tkiva. Taj rezultat bit će sve bolji s protokom vremena i opetovanim postupcima, a o samom postupku možete se savjetovati u Poliklinici Bolanča te dobiti sve potrebne informacije i riješiti probleme koji će poboljšati vaše intimno zdravlje te unaprijediti kvalitetu života.