U razdoblju perimenopauze i menopauze naša se tijela prirodno usporavaju, pa nam vježbanje sigurno nije na listi prioriteta.
Tada nam se događaju i brojne hormonalne promjene koje nas umaraju i stvaraju nam dodatan stres.
Pa zašto bismo onda uopće htjele i trebale vježbati?
Vjerovale ili ne, vježbanje pozitivno djeluje na mnoge simptome perimenopauze i menopauzem i stoga evo nekoliko najvažnijih razloga zbog kojih biste odmah trebale početi vježbati:
- Vježbanje oslobađa endorfine, hormone sreće, koji smanjuju stres i poboljšavaju raspoloženje
- Vježbanjem proizvodimo prirodni analgetik u mozgu koji može pomoći bolovima u mišićima i zglobovima, što je još jedan od simptoma perimenopauze i menopauze
- Poboljšava cirkulaciju što pomaže toniranju kože, ali i olakšava osjećaj smušenosti
- Održava jak i zdrav imunitet
- Podržava jake kosti
- Poboljšava probavu
- Održava zdravo srce
- Poboljšava mišićnu masu
Jedini problem s vježbanjem jest što bismo morale vježbati svaki dan. Ne morate trčati maraton niti se iscrpljivati više sati na dan, ali morate biti aktivne – svaki dan.
Kada estrogen počne opadati, prosječna žena dobije oko 3-4 kg tijekom menopauze, a tijelo sprema estrogen koji pronađe u tijelu baš oko našeg struka.
Ništa drugo nam ne preostaje nego da pronađemo vježbe u kojima stvarno uživamo i držimo se njih. Lagane šetnje, rano jutarnje plivanje, bilo što što vas čini sretnima, a pozitivno djeluje na organizam. Postepene i polagane promjene donose najbolje rezultate. 🙂
Foto: Pexels
Za više informacija o menopauzi naručite naš Rokovnik i vodič kroz menopauzu