Menu
ZDRAVLJE

Jegulje su pune vitamina i minerala, a i hlade tijelo

Iako je najpoznatija kao sastojak u azijskoj kuhinji i mnogi je izbjegavaju zbog ‘neprivlačnog’ izgleda koji neodoljivo podsjeća na zmiju, drugi ipak uživaju u bogatom okusu ove morske slastice.

Jegulje su bogate mastima i proteinima, ali i omega-3 i omega-6 nezasićenim masnim kiselinama čija ravnoteža je izrazito važna za funkciju kardiovaskularnog sustava, funkciju zglobova, ravnotežu inzulina, metabolizam kože, pa čak i ekspresiju gena.

Jegulje sadrže velik udio vitamina A, kalcija, magnezija i kalija, što održava zdravlje kostiju te  poboljšava rad srca i krvnih žila.

Ima pomlađujući učinak tako da hladi tijelo iznutra te se bori protiv toksina u tijelu, snižava loš kolesterol, poboljšava funkciju živčanog sustava i smanjuje rizik od dijabetesa.

 

Neretljanski brujet

Sastojci:

1 kg jegulja (najviše 3 komada)

0,5 kg ugora (jedan komad)

15 žaba

0,5 kg crvenog luka

5 češnja češnjaka

1 srednja velika ljuta papričica

0,25 kg svježe rajčice

3 žlice koncentrata od rajčice

1 dl maslinovog ulja

1 dl kvasine

2 dl crnog vina

1 svežnjić peršina

Prstohvat soli i papra

 

Priprava:

Jegulje i ugora očistite i operite u tekućoj vodi, posebno dobro očistite trbuh, te ih narežite na komade ne kraće od 7 centimetara. Žabe također očistite, ogulite im kožu i bacite iznutrice, te dobro operite u tekućoj vodi.

Očistite luk i isjeckajte ga na kolutiće, te pržite u širokoj, ali plitkoj zdjeli na maslinovom ulju, dok ne dobije zlatno-žutu boju. Nakon toga dodajte ribu, papriku, češnjak, rajčicu i crno vino, te pustite da se pirja oko 15 minuta. Tek tada dodajte žabe, kvasinu i sitno sjeckani peršin, sol, papar i koncentrat od rajčice te sve zajedno kuhajte na laganoj vatri još oko 30 minuta uz češće protresanje zdjele. Nikako ne miješajte kuhačom.

Poslužuje se isključivo toplo uz prilog od palente.

 

Iz kuharice Riba s maslinovim uljem