Iako to nije njezino značenje, menopauza bi definitivno mogla značiti promjenu. Jer toliko se toga mijenja upravo u tom razdoblju u životu, duhu i tijelu žene, da je promjena upravo ono što je označava. Naravno, kao i u svemu ostalom i ovdje promjene mogu biti, ali i ne tako dobre.
Primjerice ozbiljne hormonalne promjene utječu na cijelo tijelo, uključujući i kožu, kosu i nokte. Tako nokti često postaju osjetljiviji i podložniji oštećenjima tijekom ovog razdoblja, što je posljedica smanjenja razine hormona estrogena. Primijetile ste to, zar ne?
Stoga danas pričamo kako menopauza može utjecati na zdravlje i izgled naših noktiju.
Smanjenje razine estrogena i hidratacija noktiju
Estrogen igra ključnu ulogu u održavanju hidratacije kože, kose i noktiju. Kako razina estrogena opada tijekom menopauze, nokti gube vlagu i postaju suhi. Suhi nokti su podložniji pucanju, ljuštenju i lomljenju. Također, suha kožica oko noktiju može uzrokovati iritaciju i povećati rizik od infekcija.
Usporen rast noktiju
Smanjenje estrogena može utjecati na cirkulaciju krvi, što usporava dotok hranjivih tvari do ploče nokta. To rezultira sporijim rastom noktiju, čineći ih slabijima i manje otpornima na vanjske utjecaje. Sporiji rast također znači da noktima treba dulje vremena da se oporave od oštećenja ili lomljenja.
Smanjena proizvodnja keratina
Tijekom menopauze dolazi do smanjenja razine keratina, proteina koji je ključan za snagu i strukturu noktiju. Manja količina keratina može uzrokovati da nokti budu tanji i skloniji pucanju.
Nedostatak važnih hranjivih tvari
Tijekom menopauze tijelo ponekad otežano apsorbira ključne vitamine i minerale, poput kalcija, vitamina D, vitamina B, biotina i magnezija, koji su bitni za zdravlje noktiju. Nedostatak ovih nutrijenata može dodatno oslabiti nokte i smanjiti njihovu otpornost na lomljenje.
Promjene u boji i teksturi noktiju
Hormonalne promjene mogu iznenada utjecati na boju noktiju. Nokti mogu postati žućkasti, smeđi ili čak prozirni. Također, tekstura noktiju može se promijeniti, a nokti mogu postati grublji ili neravni, s brazdama koje se protežu od korijena prema vrhu.
Krhkost i sklonost lomljenju
Svi ovi čimbenici, uključujući smanjenu hidrataciju, manjak keratina i sporiji rast, doprinose tome da nokti postaju osjetljiviji i krhkiji. Često postaju lomljiviji, što može biti frustrirajuće i narušiti njihov izgled.
Preporuke za njegu noktiju tijekom menopauze
Da bi nokti ostali zdravi i jaki, važno je posvetiti im posebnu pažnju. Evo nekoliko savjeta za njihovu njegu.
Hidratacija – redovito koristite hidratantne kreme ili ulja za nokte kako bi ostali elastični i manje skloni pucanju.
Izbjegavanje agresivnih proizvoda – oprezno koristite jake kemikalije ili aceton koji dodatno isušuju nokte.
Pravilna njega – redovito podrezujte nokte kako biste spriječili lomljenje i ljuštenje, a nježno polirajte površinu da biste izbjegli neravnine.
Uravnotežena prehrana – konzumirajte hranu bogatu vitaminima i mineralima, posebno kalcijem, vitaminom D i biotinom, ili se posavjetujte s liječnikom o uzimanju dodataka prehrani.
Zaštita noktiju – nosite rukavice prilikom rada s vodom ili kemikalijama kako biste smanjili isušivanje.
Uravnotežena prehrana – konzumirajte hranu bogatu vitaminima i mineralima, posebno kalcijem, cinkom, vitaminima B i D te biotinom, ili se posavjetujte s liječnikom o uzimanju dodataka prehrani.
Dražeje za kožu, kosu i nokte Merz Spezial sadrže sve ključne hranjive tvari za zdrave i jake nokte. Budući da nokti rastu vrlo sporo i dugo vremena traje da se regeneriraju, uzimajte dražeje najmanje tri mjeseca, a nekim ženama treba i 6 do 9 mjeseci da vide prve rezultate.