Menu
MENOPAUZA

Jesu li štitnjača i perimenopauza povezane i kako?

Mnogo bolesti i zdravstvenih stanja imaju slične simptome zbog kojih je ponekad teško pravilno dijagnosticirati.

Iako menopauza, odnosno perimenopauza nije bolest, karakteriziraju je različiti simptomi koji su slični simptomima različitih bolesti štitnjače, pogotovo hipotireoze i hipertireoze.  Čak 2 milijarde ljudi na svijetu boluje od nekog poremećaja rada štitnjače.

Štitnjača je izrazito bitan organ u ljudskom tijelu. To je endokrina žlijezda smještena tik iznad ključne kosti, na prednjoj strani vrata. 

Igra ogromnu ulogu u održavanju zdravlja ljudskog organizma (stvara i izlučuje hormone, upozorava tijelo na stres, regulira krvni tlak itd.)

Hipotireoza i Hipertireoza su najčešći poremećaji štitnjače.

Hipertireoza (pojačan rad štitnjače) je česta u žena između 20. i 50.godine života dok se hipotireoza (usporen rad štitnjače) može pojaviti u bilo kojoj dobi, ali je česta i u starijoj životnoj dobi, pogotovo kod žena.

Neki simptomi hipertireoze su slični simptomima menopauze, uključujući valove vrućine, netoleranciju topline, palpitacije srca, nesanicu.

Za hipertireozu su specifični sljedeći simptomi: nenadani gubitak kilograma, guša (povećana štitnjača) i egzoftalmus (ispupčene oči).

Hipotireoza također može imati slične simptome kao perimenopauza. Česte su neredovite menstruacije ili njihov potpuni izostanak (amenoreja), problemi s pamćenjem, nesanica, depresivno raspoloženje, neobjašnjiva bol u mišićima i zglobovima, dobitak na težini, suha koža i ispadanje kose.

Pročitajte članak: Niste sigurne jeste li u menopauzi? Saznajte koji su najčešći simptomi

Osim po simptomima, sličnost između menopauze i poremećaja rada štitnjače je u tome što se problemi sa štitnjačom počinju pojavljivati u srednjoj i starijoj životnoj dobi.

Jedno istraživanje iz 2007.godine provedeno na 350 žena pokazalo je da su žene s poremećajem rada štitnjače i intenzivnim simptomima menopauze nakon liječenja promećaja štitnjače primjetile smanjenje simptoma menopauze.

Ako imate neke od ovih simptoma i niste sigurne možete li ih pripisati promjenama uvjetovanim menopauzom ili štitnjači, otiđite u liječnika i izmjerite razinu hormona u krvi. Ovakve pretrage mogu pokazati o čemu se zapravo radi. Ovisno o rezultatima, liječnik će vam pripisati terapiju koje se trebate pridržavati.

No, osim terapije, jako su bitne i životne navike.

Vodite računa o prehrani (prirodna prehrana bogata voćem, povrćem) i budite umjereno aktivni (pretjerana tjelovježba podiže hormone stresa i potiče upalne procese u tijelu).

Ako imate dijagnozu hipotireoze konzumirajte puno vlakana, probiotika, ribu i ostale namirnice bogate selenom, mahunarke i meso. S druge strane izbjegavajte kofein, soju, kikiriki, kelj, kupus, lanene sjemenke (iako su ove namirnice generalno zdrave, ipak ometaju apsorpciju joda).

U slučaju hipertireoze uvedite u svoj plan prehrane citruse (i ostale namirnice bogate vitamiom C), tamnozeleno lisnato povrće itd.

 Foto: Unsplash/Pixabay