Menu
MENOPAUZA

Koji su vitamini i minerali bitni u periodu perimenopauze?

Ušle ste u četrdesete i osjećate se  drukčije nego inače? 

Odjednom vas zapahne val vrućine, imate neredoviti ciklus, ne možete se fokusirati na svakodnevne zadatke, zaboravljate sitnice, a ponekad se lako naživcirate? 

Ako je odgovor da, najvjerojatnije osjećate prve simptome perimenopauze, prijelaznog razdoblja prije menopauze (oko 40.e godine), odnosno konačnog prestanka menstruacije. 

Ovi su simptomi normalni i uobičajeni, ali svejedno nekim ženama zadavaju glavobolje. 

Događaju se zbog fluktuacija u razinama ženskih spolnih hormona. Srećom, moguće je “primiriti” hormone. 

Tu vam najviše može pomoći prehrana i fizička aktivnost.

Bitno je da vam je prehrana bogata hranjivim tvarima, odnosno vitaminima i mineralima.

U nastavku saznajte koji su vitamini i minerali bitni upravo u perimenopauzi.

Vitamin D za zdrave kosti, snažan imunitet i dobro raspoloženje 

Najbolji izvor vitamina D je naravno sunčeva svjetlost, ali ga možete dobiti i iz određenih namirnica (riba, punomasni mliječni proizvodi, gljive, žumanjci itd.).

Neophodan je za pravilnu apsorpciju kalcija (bitan za kosti), a igra veliku ulogu i u drugim tjelesnim procesima, uključujući imunitet, raspoloženje, zdravlje srca i regulaciju tjelesne težine.

Kalcij za gustoću kostiju 

Često govorimo djeci da moraju piti puno mlijeka da imaju čvrste kosti, ali isto vrijedi i za odrasle, pogotovo žene u perimenopauzi. Naime, starenjem se smanjuje gustoća kostiju i zato je bolje spriječiti nego liječiti. Tu uskače kalcij, najzastupljeniji mineral u ljudskom tijelu. 

Odličan izvor kalcija su sljedeće namirnice: mliječni proizvodi, riba, plodovi mora, bademi, banane, špinat, brokula, leća.

Vitamin B12 za normalno funkcioniranje organizma

Vitamin B12 je dio skupine B vitamina koji su topivi u vodi, što znači da se ne može dugo zadržati u tijelu pa je potrebno često konzumirati hranu bogatu ovim vitaminom. 

Naime, vitamin B12 igra nezamjenjivu ulogu u osnovnim tjelesnim procesima – poput normalnog funkcioniranja mozga, održava zdravlje živčanog sustava i sudjeluje u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca. 

Nedovoljno uzimanje vitamina B12 može dovesti do anemije, umora i iscrpljenosti, a često se žene u periodu menopauze žale na ove boljke.

Najbolji izvor vitamina B12 predstavlja hrana životinjskog porijekla (ribe, meso, jaja) te mliječni proizvodi.  ⁠

Magnezij za živce

Magnezij sudjeluje u čak 300 procesa u našem tijelu, tako da je jedan od najbitnijih minerala za normalno funkcioniranje organizma. Za žene u perimenopauzi bitan je, među ostalim,  za normalno funkcioniranje živčanog sustava (poznato je da magnezij opušta živce), kao i za održavanje dobrog raspoloženja.

Preporučuje se konzumacija namirnica poput badema, zelenog lisnatog povrća, banana, avokada, tofua, grahorica itd.

Vitamin B6 za stvaranje serotonina

Još jedan vitamin iz B skupine, poznat i kao piridoksin, potreban je za stvaranje serotonina, a fluktuirajuće razine serotonina mogu biti faktor koji utječe na promjene raspoloženja česte u perimenopauzi.

Može ga se uzimati u obliku dodataka prehrani, ali ga ima i u mesu peradi, krumpiru, slanutku, bananama i ribi.

Foto: Pexels