Menu
MENOPAUZA / ZDRAVLJE

Najčešći uzroci urinarnih infekcija u menopauzi

Nedvojbeno je da su upravo urinarne infekcije česte kod žena u menopauzi, a uzroci njihovog nastanka povezani su s promjenama koje se događaju u našim tijelima tijekom tog razdoblja. Brojne hormonske promjene koje nam se događaju u to vrijeme utječu na različite dijelove tijela, pa tako i na mokraćni sustav. Slijedom toga događaju se i urinarne infekcije, a o tome koji su najčešći uzroci pišemo upravo u ovome tekstu.

Smanjena razina estrogena

Jedan od ključnih uzroka češćih urinarnih infekcija u menopauzi je smanjenje estrogena, hormona koji ima važnu ulogu u održavanju zdravlja mokraćnog sustava. Estrogen pomaže održavanju normalne mikroflore u vagini i mokraćnim putovima, inhibirajući rast štetnih bakterija. Nakon što razina estrogena opadne tijekom menopauze, vaginalna sluznica postaje tanja, manje elastična i sklona suhoći, što olakšava kolonizaciju bakterijama koje mogu uzrokovati infekciju.

Vaginalna suhoća i atrofija

Smanjenje estrogena također uzrokuje vaginalnu suhoću i atrofiju (stanjivanje i gubitak elastičnosti sluznice), što može dovesti do iritacija i upala. Ovo pak povećava rizik od infekcija mokraćnog sustava jer su u tom stanju genitalni organi podložniji bakterijama.

Promjene u pH vagine

Estrogen također pomaže održavanju normalnog pH vagine (koji je kiselkast), što sprječava rast patogenih mikroorganizama. S opadanjem estrogena, pH vagine može postati alkalniji, što potiče rast bakterija kao što su Escherichia coli, najčešćeg uzročnika urinarnih infekcija.

Smanjena funkcija mokraćnog sustava

S godinama, sposobnost mokraćnog sustava da potpuno prazni mokraćni mjehur može oslabiti. Ove promjene mogu dovesti do zadržavanja urina, što stvara plodno tlo za bakterije koje uzrokuju infekciju. Također, kod žena u menopauzi može doći do smanjenja tonusa mišića mokraćnog mjehura, što povećava rizik od urinarnih infekcija.

Učestalije korištenje katetera ili drugih medicinskih uređaja

Žene u menopauzi ponekad imaju potrebu za medicinskim uređajima, kao što su kateteri, upravo zbog problema s mokraćnim mjehurom. Ovi uređaji mogu povećati rizik od infekcija jer omogućuju bakterijama da dođu u mokraćni sustav.

Smanjena hidratacija

Starije žene, zbog različitih razloga (zaboravnost, smanjena žeđ, promjene u životnim navikama), često ne piju dovoljno tekućine, što može povećati rizik od urinarnih infekcija. Nedostatak tekućine može usporiti pražnjenje mokraćnog mjehura i dovesti do zadržavanja urina, što pogoduje rastu bakterija.

Što može pomoći

Estrogenska terapija

Estrogenska terapija može pomoći u obnavljanju vaginalne sluznice i smanjenju suhoće, čime se smanjuje rizik od infekcija. Topički estrogeni (kao što su vaginalne kreme, čepići ili prstenovi) izravno djeluju na vaginu i mokraćni sustav, smanjujući simptome suhoće i atrofije, što može smanjiti sklonost infekcijama.

Održavanje dobre higijene

Redovito i pravilno čišćenje genitalnog područja (s pranjem od naprijed prema natrag) može pomoći u sprječavanju prijenosa bakterija u mokraćne puteoe. Međutim, važno je ne pretjerivati s čišćenjem jer to može iritirati osjetljivu sluznicu.

Više tekućine

Pijenje dovoljne količine vode pomoći će u “ispiranju” mokraćnog sustava i smanjenju koncentracije bakterija u mokraći. Preporuča se unositi najmanje 1,5 – 2 litre vode dnevno, osim ako liječnik ne preporuči drugačije zbog drugih zdravstvenih problema.

Uzimanje probiotika

Probiotici, posebno oni koji sadrže sojeve Lactobacillus, mogu pomoći u obnovi zdrave vaginalne mikroflore i smanjenju štetnih bakterija. Probiotici mogu biti korisni u prevenciji urinarnih infekcija jer podržavaju ravnotežu bakterija u mokraćnim putevima.

Izbjegavanje iritansa

Kemikalije u sapunima, gelovima, sprejevima ili drugim higijenskim proizvodima mogu iritirati sluznicu genitalnog područja i povećati rizik od infekcija. Preporuča se koristiti blage, neiritirajuće proizvode za intimnu higijenu.

Redovito pražnjenje mjehura

Nemojte zadržavati mokraću predugo, jer to povećava rizik od infekcija. Redovito pražnjenje mjehura pomaže u “ispiranju” mokraćnog sustava i smanjuje mogućnost nakupljanja bakterija.

Kontrola težine i tjelovježba

Prekomjerna tjelesna težina može povećati pritisak na mokraćni mjehur i smanjiti sposobnost njegovog pražnjenja. Redovita tjelovježba, poput kegelovih vježbi, može pomoći u jačanju mišića zdjelice i poboljšanju kontrole nad mokraćnim mjehurom.

Odgovarajuća odjeća

Održavanje genitalnog područja suhim i prozračnim može pomoći u sprječavanju rasta bakterija. Preporučuje se nošenje pamučnog donjeg rublja i izbjegavanje uskih hlača koje mogu povećati vlažnost i iritaciju.

Ako primijetite simptome urinarnih infekcija (česti nagon za mokrenjem, peckanje prilikom mokrenja, bol u donjem dijelu trbuha), odmah se obratite liječniku. Urinarne infekcije mogu biti ozbiljne ako se ne liječe, a kronične infekcije mogu dovesti do oštećenja mokraćnih putova.

Cystinol je tradicionalni biljni lijek namijenjen liječenju simptoma blage ponavljajuće infekcije donjeg mokraćnog sustava u žena koja se manifestira osjećajem žarenja tijekom mokrenja i/ili učestalim mokrenjem. Cystinol obložene tablete su za primjenu kroz usta.

Tradicionalni biljni lijek za primjenu kod naznačenih indikacija temeljenih na iskustvu dugotrajne uporabe. Prije uporabe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika.

S&B-CYS-HR-12/24 – Pričaj mi