Menu
MENOPAUZA

Nemirni udovi u menopauzi – što ih uzrokuje i kako si možemo pomoći

Bili ste mirno dijete, čak mirna tinejdžerica, a onda se u menopauzi sve promijenilo. Ne samo da ste nemirni životno, nego ste stvarno nemirni. Ne možete smiriti ruke, noge…ma uopće se ne možete smiriti.

Jesmo li u pravu? Sigurno će se barem neke od vas složiti jer se nervozni udovi, ili sindrom nemirnih nogu (restless legs syndrome, RLS), često javljaju kod žena u menopauzi zbog hormonalnih promjena koje utječu na mnoge tjelesne funkcije. Znamo već da je mmenopauza prirodno stanje koje označava kraj menstrualnog ciklusa, a može uzrokovati različite simptome, uključujući nesanicu, valunge, promjene raspoloženja, ali i fizičke senzacije poput nemirnih nogu.

Uzroci nervoznih udova u menopauzi

Smanjenje razine estrogena i progesterona može utjecati na neurotransmitere u mozgu, posebno dopamin, koji igra ključnu ulogu u kontroli kretanja; menopauza može povećati rizik od anemije zbog smanjene apsorpcije željeza, a nedostatak željeza povezan je s RLS-om; nesanica i poremećaji spavanja, uobičajeni tijekom menopauze, mogu pogoršati simptome RLS-a; hormonalne promjene mogu utjecati na raspoloženje i povećati razinu stresa, što može pojačati simptome.

Simptomi

Nemir i nelagoda u nogama: Osjećaj peckanja, trnaca ili svrbeža, najčešće se javlja navečer ili noću.

Potreba za kretanjem: Neprestana želja za pomicanjem nogu kako bi se smanjila nelagoda.

Poremećaj spavanja: Često buđenje zbog nelagode u nogama.

Liječenje

Hormonska nadomjesna terapija (HRT): Može pomoći u ublažavanju simptoma poveznih s menopauzom, uključujući RLS, reguliranjem razine hormona.

Suplementacija željezom: Ako su razine željeza niske, suplementi mogu pomoći. Važno je konzultirati se s liječnikom prije uzimanja dodataka.

Lijekovi: Postoje lijekovi specifični za RLS, kao što su dopaminergici, antikonvulzivi ili benzodiazepini.

Promjene u načinu života: umjerena vježba može pomoći u smanjenju simptoma; održavanje redovitog rasporeda spavanja i stvaranje opuštajućeg okruženja; kofein, alkohol i nikotin mogu pogoršati simptome; lagana masaža nogu i istezanje prije spavanja mogu pomoći.

Alternativne terapije: neke žene pronalaze olakšanje kroz akupunkturu; magnezij, folna kiselina i vitamini B kompleksa mogu pomoći u smanjenju simptoma; aromaterapija s eteričnim uljima poput lavande može pružiti opuštanje.

Savjeti za razgovor s liječnikom

Vođenje dnevnika simptoma može pomoći liječniku u postavljanju dijagnoze i pronalaženju odgovarajućeg liječenja; pitajte liječnika o mogućnostima liječenja, uključujući farmakološke i nefarmakološke opcije; redoviti pregledi kako bi se procijenila učinkovitost terapije i eventualne nuspojave.

Sindrom nemirnih nogu može značajno utjecati na kvalitetu života, ali s odgovarajućim pristupom i liječenjem simptomi se mogu učinkovito upravljati. Važno je konzultirati se s liječnikom za prilagođeni plan liječenja koji će najbolje odgovarati individualnim potrebama.