Menu
MENOPAUZA / VEZE

Odnosi s partnerom i obitelji tijekom menopauze

Teška tema, zar ne? Ne uspoređuje se ovo naše „drugo proljeće“ bez razloga s pubertetom. Goleme hormonalne promjene mijenjaju i nas same i to često nagore, barem kako se čini našim najbližima. Te promjene često mogu biti fizičke, ali i psihičke, karakterne…ma nema im kraja. Ne prepoznajemo ni mi same sebe, a kamoli naši partneri, prijateljice, djeca… Naravno da ove promjene mogu imati značajan utjecaj na odnose s partnerom, članovima obitelji i prijateljima. Stoga kako bismo i mi same lakše shvatile utjecaj menopauze na te odnose, važno je razmotriti nekoliko aspekata: fizičke simptome, emocionalne promjene, promjene u seksualnoj dinamici i komunikaciji, te kako se sve to može odraziti na obiteljske i partnerske odnose. Pa idemo jedno po jedno:

Fizički simptomi i njihov utjecaj na odnose

Menopauza je često povezana s fizičkim simptomima poput valunga, noćnog znojenja, nesanice, promjena u težini i bolova u zglobovima. Ovi simptomi mogu negativno utjecati na svakodnevni život žene, pa time i na njezin odnos s partnerom ili obitelji.

Valunzi i noćno znojenje mogu izazvati osjećaj nelagode i iscrpljenosti, što može utjecati na raspoloženje žene i njezinu sposobnost da se posveti obiteljskim ili partnerskim obavezama.

Nesanica može dovesti do umora, smanjenja energije i strpljenja, što može povećati iritabilnost i smanjiti sposobnost za suočavanje sa stresom, što pak može negativno utjecati na međusobne odnose.

Promjene u težini i tijelu mogu izazvati osjećaj nezadovoljstva, što može smanjiti ženin samopouzdanje i utjecati na njezinu emocionalnu povezanost s partnerom.

Emocionalne promjene i njihov utjecaj na odnose

Hormonalne promjene tijekom menopauze mogu izazvati emocionalne simptome kao što su razdražljivost, anksioznost, depresija, plačljivost i nagle promjene raspoloženja. Ove emocionalne promjene mogu biti zbunjujuće i teško razumljive za partnera, što može stvoriti napetost i nesporazume u odnosima.

Razdražljivost i tjeskoba mogu uzrokovati da žena reagira impulsivno ili agresivno, čak i u situacijama koje inače ne bi izazvale takve reakcije. To može dovesti do sukoba u partnerskom odnosu ili napetosti u obitelji, osobito ako partner ne razumije uzrok tih promjena.

Depresija i tuga mogu uzrokovati povlačenje iz društvenih interakcija i smanjenje interesa za aktivnosti koje su ranije bile važne, što može izazvati distancu u obitelji i među prijateljima. Partneri mogu osjetiti zbunjenost ili bespomoćnost jer ne znaju kako pomoći.

Plačljivost ili emocionalna nestabilnost mogu stvoriti nesigurnost kod partnera, koji može osjećati da više ne može predvidjeti emocionalne reakcije svoje partnerice, što također može povećati napetost i nesporazume.

Seksualne promjene i njihov utjecaj na partnerski odnos

Jedan od najočitijih i najizazovnijih aspekata menopauze za mnoge žene je promjena u seksualnoj dinamici. Hormonalne promjene, smanjenje estrogena i fizičke promjene poput vaginalne suhoće mogu značajno utjecati na seksualnu funkciju i želju.

Smanjena seksualna želja može izazvati osjećaj krivnje ili nesigurnosti kod žene, kao i frustraciju kod partnera koji možda neće razumjeti uzrok promjena u seksualnoj dinamici. To može stvoriti napetosti u vezi i dovesti do problema u intimnom životu.

Vaginalna suhoća i bolovi tijekom seksa mogu smanjiti seksualno zadovoljstvo i izazvati odbojnost prema intimnosti. Ako partneri ne razgovaraju o ovim problemima, to može dovesti do emotivnog udaljavanja.

Komunikacija o seksualnim potrebama postaje ključna, ali mnoge žene ne razgovaraju otvoreno s partnerom o promjenama koje doživljavaju, što može rezultirati nesporazumima, smanjenim samopouzdanjem i smanjenjem emocionalne povezanosti.

Obiteljski odnosi i roditeljski angažman

Menopauza može utjecati i na odnose unutar obitelji, posebno kada su u pitanju odrasla djeca. Žena koja doživljava menopauzu može se suočiti s problemima poput osjetljivosti na stres ili povećane emocionalne iscrpljenosti, što može utjecati na njezinu sposobnost da se nosi s obiteljskim obavezama.

Odnosi s odraslom djecom mogu postati napetiji ako žena doživljava emocionalnu nestabilnost, a djeca ne razumiju uzrok tih promjena. Odrasla djeca mogu se osjećati nesigurno u vezi s majkom i njezinim emocionalnim potrebama.

Briga za starije roditelje ili odgoj unučadi može biti izvor stresa, pogotovo ako žena doživljava fizičku iscrpljenost zbog menopauze. U tim situacijama, žena može osjećati dodatnu odgovornost, što može povećati njezin emocionalni stres i smanjiti njezinu sposobnost za pozitivnu interakciju s obitelji.

Podrška partnera i obitelji

Ključ za uspješno suočavanje s promjenama koje menopauza donosi jest podrška partnera i obitelji. Kada partneri otvoreno komuniciraju o svojim potrebama, strahovima i osjećajima, to može pomoći u smanjenju napetosti i održavanju bliskih odnosa.

Partneri koji pružaju emocionalnu podršku i koji su spremni razgovarati o simptomima menopauze mogu pomoći u smanjenju stresa žene. Ako partner razumije promjene kroz koje žena prolazi, može pokazati suosjećanje i strpljenje.

Obitelj koja se angažira i pokazuje razumijevanje prema ženi može također doprinijeti smanjenju osjećaja usamljenosti i depresije, dok izbjegava kritike ili ignoriranje simptoma.