Menu
MENOPAUZA / ZDRAVLJE

Prevencija osteoporoze: korištenje HNL-a u ranoj menopauzi

Menopauza označava posebno razdoblje u životu žene, popraćeno različitim fizičkim promjenama. Taj proces se događa postupno i može trajati nekoliko godina, s pojavom simptoma bilo kada tijekom perimenopauze, a ponekad i mnogo godina nakon. Nažalost, valovi vrućine su samo jedna od neugodnih posljedica menopauze. Osim simptoma koje žene osjećaju, menopauza nosi i druge „tihe“ rizike, poput osteoporoze, odnosno gubitka koštane mase.

Što je osteoporoza?

Osteoporoza je bolest kostiju koja je posljedica smanjenja mineralne gustoće kostiju i koštane mase ili promjena strukture i čvrstoće kostiju. Zbog navedenog kost postaje krhka i lako se lomi, čak i nakon manjeg udarca ili pada. Prijelomi se mogu dogoditi u mnogim dijelovima tijela, no najčešći su na podlakticama, kukovima i kralježnici. Lomovi kostiju uzrokuju bol, te su često i prva manifestacija osteoporoze. Prijelomi kralježnice također mogu uzrokovati gubitak visine i kifozu kralježnice.

Kost je aktivni organ koji se neprestano razgrađuje (resorbira) i ponovno gradi pomoću specijaliziranih koštanih stanica. Taj se proces naziva koštana pregradnja i održava kosti zdravima i jakima. Međutim, kako starimo, dolazi do poremećaja te ravnoteže. Brzina razgradnje premašuje stopu stvaranja nove koštane mase, što dovodi do postupnog gubitka gustoće kostiju. Na taj proces utječe nekoliko čimbenika, uključujući hormonalne promjene, nedostatke u prehrani i smanjenu tjelesnu aktivnost.

Osteoporoza je češća kod žena nego kod muškaraca. Taj je nesrazmjer posljedica hormonalnih razlika među spolovima. Estrogen, hormon koji ima ključnu ulogu u održavanju gustoće kostiju, značajno se smanjuje nakon menopauze. Pad razine estrogena ubrzava gubitak koštane mase, čineći žene u postmenopauzi posebno osjetljivima na osteoporozu.

Prevencija osteoporoze uključuje održavanje muskulature i fizičke aktivnosti, adekvatnu prehranu i druge promjene životnog stila. Redovite vježbe snage i jačanje mišića, aktivan život, zajedno s uravnoteženom prehranom bogatom kalcijem i vitaminom D, mogu pomoći u održavanju gustoće kostiju. Hormonska nadomjesna terapija (HNL) može biti posebno učinkovita u prevenciji osteoporoze u žena u menopauzi. Pomaže održavati razinu estrogena, čime se smanjuje gubitak koštane mase.

Prednosti HNL-a u ranoj menopauzi

Hormonska nadomjesna terapija (HNL) uključuje primjenu estrogena, često u kombinaciji s progesteronom, kako bi se nadoknadio hormonalni pad tijekom menopauze. Hormonska nadomjesna terapija, kada se započne rano u menopauzi, može značajno smanjiti gubitak koštane mase i poboljšati čvrstoću kostiju, nudeći vrijednu strategiju za prevenciju osteoporoze.

Mnoge žene uzimaju HNL za liječenje fizičkih ili emocionalnih simptoma uzrokovanih smanjenjem razine estrogena tijekom menopauze. Simptomi mogu uključivati umor, valove vrućine, suhoću vagine, smanjeni libido i promjene raspoloženja. Čak i ako je glavni razlog za uzimanje HNL-a ublažavanje ovih simptoma, HNL će protektivno djelovati i na smanjenje gubitka koštane mase i poticati izgradnju kosti. Vrlo je važno razmotriti uzimanje hormonske nadomjesne terapije osobito ako žena uđe u prijevremenu menopauzu koja dodatno povećava rizik od osteoporoze i posljedičnih fraktura.

Danas na tržištu postoje različiti oblici i načini primjene HNL-a, a prednost se daje transdermalnim oblicima, poput estrogenskog spreja. Na taj način postiže se ravnomjerno oslobađanje 17β-estradiola u krvotok. To je oblik estrogena koji je identičan estrogenu kojeg proizvode jajnici, pri čemu se oponaša prirodna distribucija hormona u tijelu. Jedna od ključnih prednosti transdermalnog estrogenskog spreja je mogućnost prilagođavanja doze individualnim potrebama. Ova metoda je jednostavna za korištenje i diskretna, što je čini preferiranim izborom za mnoge žene koje traže hormonsku terapiju.

Moderni principi primjene HNL-a kako u liječenju simptoma menopauze tako i u preventivnom djelovanju na gustoću kostiju (ali i kardiovaskularne bolesti) zagovaraju individualan pristup, važnost “vremenskog prozora” u kojem se HNL počinje koristiti i primjenu prirodnih hormona u minimalnim učinkovitim dozama. Savjetovanje s liječnikom nužno je za određivanje najbolje opcije liječenja na temelju individualnih zdravstvenih potreba i preferencija.

Doc. dr. sc. Višnja Kokić Maleš, dr. med., spec. endokrinologije

Poliklinika Lux, Solin

References

Consensus statement on the use of HRT in postmenopausal women in the …

Menopausal hormone therapy in the prevention and treatment … – UpToDate

Hormone Therapy and Other Treatments for Symptoms of Menopause – AAFP

Recent Trends in Menopausal Hormone Therapy Use in the US