Menu
ZDRAVLJE

Proljeće na vašem tanjuru – najbolje sezonsko povrće

Najdraže godišnje doba mnogih je najbolje razdoblje za konzumaciju sezonskog povrća.
Mnogi nutricionisti preporučuju konzumaciju upravo sezonskih namirnica jer su najviše podešene našim prehrambenim potrebama. Pa tako, mnogo proljetnog  povrća je bogato vitaminom C koje nas štiti od proljetnih prehlada. No i bez obzira na godišnje doba, povrće svakako treba uvrstiti u svakodnevnu prehranu jer ima mnoštvo dobrobiti za naše zdravlje.

Danas vam donosimo naš odabir najboljeg sezonskog povrća koje ne samo što je ukusno već i pomaže u borbi protiv bolesti. 

 

1.Rotkvice

Ovo okruglasto povrće crvene boje se u prodavaonicama i tržnicama može naći uglavnom u proljeće. Odličan je izbor za one koji žele smršavjeti (ima samo 16 kalorija), ali je isto tako bogat izvor vitamina C, K i B6, te kalcija, željeza, natrija, cinka i fosfora. Osim toga, rotkvica zbog svojih antibakterijskih svojstava pomaže u ublažavanju bolesti dišnih puteva. Ovo povrće je najbolje jesti svježe, kao salatu.

2. Šparoge

Već više od 2000 godina šparoga (lat. Asparagus) je cijenjena ne samo kao namirnica već i zbog svojih ljekovitih svojstava.
Bogati je izvor vitamina A, K, B, C i E, te željeza, magnezija i ostalih hranjivih minerala neophodnih za naše zdravlje. Bogata je vlaknima koji pospješuju probavu, kao i antioksidansima poput glutanionom koji obnavlja stanice i pročišćava ljudski organizam. Može se jesti sirova, ali dobro ju je jesti i lagano prokuhanu (kuhanjem se navodno ispušta enzim koji ubija stanice raka).  Bere se u kasno proljeće, od svibnja do lipnja.

3. Mladi luk 

Ova biljka podrijetlom iz Kine svakako spada među najzdravije proljetno povrće. Bogat je izvor sumpora, odnosno sumpornih spojeva koji se bore protiv enzima koji proizvode stanice raka. Odlična je namirnica za proljeće zbog svojih antiupalnih i antibakterijskih svojstava, a koja pomažu u borbi protiv gripe i prehlade. Uz to, sadrži vlakna koja pospješuju probavu i karetonoide koji štite vid. U njemu je prisutan i vitamin K koji pomaže u jačanju kostiju (idealno za žene koje pate od osteoporoze ili osteoartritisa). Može se jesti sirov ili kuhan – može se koristiti u salatama ili čak izrezati i posuti na juhe i jela s umacima.

4. Blitva

Blitva je niskalorično, ali izrazito zasitno proljetno povrće tako da je idealno za one koji žele skinuti nekoliko kilograma. No, to nije jedina njezina dobrobit. Bogata je vitaminima, mineralima poput magnezija, željeza, folnom kiselinom (što je čini idealnom za trudnice). Sadrži i vrijedne antioksidanse koji pomažu u borbi protiv proljetnih prehlada i gripe.
Najčešće se priprema s krumpirima i začinjuje maslinovim uljem i lukom. Kao i većina povrća, kuha se kratko – najviše 10 minuta (ovisno o starosti biljke).

5. Kelj

Početak proljeća je najbolje vrijeme za nabavu kelja, superzdravog povrća (npr. sadrži 206% potrebne dnevne doze vitamina A – nužnog za izgradnju imuniteta i čuvanje vida). Osim vitamina A, sadrži visoke razine folne kiseline, željeza, vlakana, omega-3-masnih kiselina i kalcija koji je izrazito bitan za očuvanje zdravlja kostiju. Oni koji pate od proljetnih alergija ga svakako trebaju uključiti u prehranu jer ublažava alergije.

Iako se može pripremati na mnoštvo načina, najbolje ga je kuhati na pari ili blanširati (preporučuje se 10 minuta). Tako ćete zadržati sva hranjiva svojstva.