Hormonsko nadomjesno liječenje (HNL) sve češće je predmet značajnog interesa i istraživanja, posebno u vezi s njegovim zapaženim utjecajem na smanjenje smrtnosti žena. HNL, koji se prvenstveno koristi za ublažavanje simptoma menopauze, uključuje primjenu estrogena ili kombinacije estrogena i progesterona. HNL se već desetljećima koristi za kontrolu simptoma menopauze, kao što su valovi vrućine, noćno znojenje, promjene raspoloženja i suhoća vagine. Osim simptomatskog olakšanja, istraživanja pokazuju da HNL može imati šire zdravstvene prednosti, utječući na dugovječnost i smanjenje smrtnosti na nekoliko načina.
Kardiovaskularno zdravlje
Kardiovaskularne bolesti vodeći su uzrok smrtnosti žena u postmenopauzi. Poznato je da estrogen ima zaštitni učinak na kardiovaskularni sustav. Studije pokazuju da HNL, osobito ako se započne blizu početka menopauze, može značajno smanjiti rizik od srčanih bolesti. Značajna dugogodišnja studija objavljena u Journal of the American Medical Association (JAMA) otkrila je da su žene koje su počele s HNL-om unutar deset godina nakon menopauze imale značajno manji rizik od koronarne bolesti srca u usporedbi s onima koje nisu koristile HNL. Estrogenska komponenta u HNL-u pomaže u održavanju zdrave razine kolesterola i poboljšava elastičnost krvnih žila, čime se smanjuje rizik od ateroskleroze i posljedičnih srčanih udara.
Zdravlje kostiju
Osteoporoza, koju karakteriziraju oslabljene kosti i povećan rizik od prijeloma, još je jedan veliki zdravstveni problem za žene u postmenopauzi. Estrogen igra ključnu ulogu u održavanju gustoće kostiju. Pokazalo se da HNL sprječava gubitak koštane mase i smanjuje učestalost prijeloma. Studija Women’s Health Initiative (WHI) pokazala je da korisnice HNL-a imaju manji rizik od prijeloma kuka u usporedbi s onima koje ga ne koriste. Čuvajući gustoću kostiju, HNL pomaže ženama u održavanju mobilnosti i neovisnosti, što su ključni čimbenici za dulji i zdraviji život.
Kognitivna funkcija i demencija
Recenzija objavljena u časopisu Climacteric ponovno je istaknula važnost neuroprotektivnih svojstava estrogena i potencijalni učinak na smanjenje rizika od Alzheimerove bolesti i drugih oblika demencije. U tijeku su istraživanja učinaka HNL-a na kognitivne funkcije i rizik od demencije. Neke studije sugeriraju da HNL može imati zaštitni učinak protiv kognitivnog pada kada se započne tijekom perimenopauzalnog razdoblja, iako je potrebno više istraživanja u ovom području.
Smanjenje smrtnosti
Nekoliko je studija ispitivalo ukupni utjecaj HNL-a na smrtnost. Studija koja je pratila više od 70.000 žena tijekom 20 godina, otkrila je da je HNL povezan s nižim rizikom od smrtnosti iz svih uzroka, osobito ako se započne ubrzo nakon menopauze.
Prema svemu što do sada znamo, vrijeme početka i trajanja HNL-a je ključno. Hipoteza „vremenskog prozora” sugerira da početak HNL-a bliže početku menopauze povećava njegovu korist, dok početak HNL-a mnogo godina nakon menopauze potencijalno može povećati određene rizike.
Razmatranja rizika
Iako HNL ima brojne prednosti, važno je uzeti u obzir rizike. Tu se u prvom redu spominje rizik od raka dojke. Studija WHI otkrila je povećani rizik od raka dojke, ali je također primijetila da je apsolutni rizik relativno mali i ovisi o vrsti HNL-a koja se primjenjuje i o vremenu početka uzimanja HNL-a – što se ranije počne, rizik je manji, u skladu s hipotezom „vremenskog prozora“. Također, dobar probir rizika tromboembolijskih bolesti prije početka uzimanja doprinosi sigurnosti primjene HNL-a. Zato se danas zagovara individualni pristup, započinjanje primjene HNL-a na vrijeme, na početku ulaska u menopauzu, i pažljiv odabir preparata za hormonsko nadomjesno liječenje. Sve je zastupljeniji transdermalni put primjene i primjena prirodnih hormona poput 17β estradiola.
Hormonska nadomjesna terapija može igrati značajnu ulogu u smanjenju smrtnosti kod žena, prvenstveno kroz svoje pozitivne učinke na zdravlje kardiovaskularnog sustava, gustoću kostiju i potencijalno kognitivne funkcije. Međutim, dobrobiti HNL-a moraju biti u ravnoteži s rizicima. Individualizirani planovi liječenja i pažljivo praćenje od strane educiranih liječnika ključni su za povećanje koristi HNL-a uz smanjenje potencijalnih rizika.
Reference
- Manson, J. E., Chlebowski, R. T., Stefanick, M. L., et al. (2013). Menopausal hormone therapy and health outcomes during the intervention and extended poststopping phases of the Women’s Health Initiative randomized trials. JAMA, 310(13), 1353-1368.
- Cauley, J. A., Robbins, J., Chen, Z., et al. (2003). Effects of estrogen plus progestin on risk of fracture and bone mineral density: the Women’s Health Initiative randomized trial. JAMA, 290(13), 1729-1738.
- Henderson, V. W. (2009). Estrogen-containing hormone therapy and Alzheimer’s disease risk: understanding discrepant inferences from observational and randomized clinical trials. Climacteric, 12(3), 50-55.
- Grodstein, F., Manson, J. E., Stampfer, M. J. (2001). Hormone therapy and coronary heart disease: the role of time since menopause and age at hormone initiation. Journal of Women’s Health & Gender-Based Medicine, 10(10), 973-979.
- Rossouw, J. E., Anderson, G. L., Prentice, R. L., et al. (2002). Risks and benefits of estrogen plus progestin in healthy postmenopausal women: principal results from the Women’s Health Initiative randomized controlled trial. JAMA, 288(3), 321-333.