Kada vas pitamo što vam je dobroga donijela menopauza, najčešći je odgovor – nestanak menstruacije i PMS-a. PMS uistinu može biti jako težak za mnoge od nas, a jeste li čule za PMDD? Niste? Idemo onda redom i pojasnimo što su premenstrualni poremećaji. Oni obuhvaćaju skup simptoma koji se javljaju kod žena u drugoj polovici menstrualnog ciklusa, obično unutar dva tjedna prije menstruacije. Ovi simptomi mogu varirati od blagih do teških, a mogu uključivati fizičke, emocionalne i ponašajne promjene. Najčešći oblici premenstrualnih poremećaja su premenstrualni sindrom (PMS) i premenstrualni disforični poremećaj (PMDD).
Premenstrualni sindrom (PMS)
PMS je najčešći oblik premenstrualnog poremećaja i pogađa veliki broj žena u reproduktivnoj dobi. Simptomi se mogu početi javljati već od ovulacije i traju do početka menstruacije. Neki od simptoma PMS-a uključuju: osjetljivost dojki, nadutost, glavobolje, bolovi u mišićima i zglobovima, umor, povećanje apetita, promjene u težini, nesanica ili poremećaji spavanja.
Zatim razdražljivost, tjeskoba, depresija, nagle promjene raspoloženja, osjećaj tuge ili plačljivosti te problemi s koncentracijom, socijalna povučenost, promjene u libidu.
Težina simptoma varira od žene do žene i može se mijenjati tijekom života. Neke žene mogu imati blage simptome koji ne utječu značajno na svakodnevni život, dok druge mogu doživjeti simptome koji ozbiljno ometaju njihove aktivnosti.
Premenstrualni disforični poremećaj (PMDD)
Premenstrualni disforični poremećaj (PMDD) je teži oblik PMS-a i utječe na oko 3-8 posto žena u reproduktivnoj dobi. Simptomi PMDD-a su intenzivniji i uključuju izražene emocionalne i psihološke probleme. Dijagnostički kriteriji za PMDD uključuju: osjećaji beznađa, niskog samopoštovanja, intenzivne napetosti ili anksioznosti, nagle promjene raspoloženja, osjetljivost na odbijanje ili kritiku, nagle emocije; fizički simptomi – slično kao kod PMS-a, ali često intenzivniji. Problemi s koncentracijom, osjećaj “izvan kontrole”, promjene u prehrambenim navikama (prejedanje ili izbjegavanje hrane).
PMDD može imati ozbiljan utjecaj na kvalitetu života žene i može zahtijevati medicinsku intervenciju, uključujući terapiju lijekovima, promjene u načinu života i psihološku podršku.
Liječenje PMS-a i PMDD-a
Točni uzroci PMS-a i PMDD-a nisu u potpunosti shvaćeni, ali se vjeruje da su povezani s hormonalnim promjenama tijekom menstrualnog ciklusa, posebno s fluktuacijama estrogena i progesterona. Također se pretpostavlja da određene kemijske tvari u mozgu, poput serotonina, igraju ulogu u pojavi simptoma, posebno onih emocionalne prirode.
Dijagnoza PMS-a i PMDD-a temelji se na povijesti simptoma i njihovom vremenskom odnosu prema menstrualnom ciklusu. Klinički vodiči preporučuju vođenje dnevnika simptoma tijekom najmanje dva menstrualna ciklusa kako bi se utvrdilo imaju li simptomi pravilnost i intenzitet. Za PMDD, simptomi moraju biti dovoljno ozbiljni da utječu na svakodnevni život i funkcioniranje.
Liječenje premenstrualnih poremećaja ovisi o težini simptoma i njihovom utjecaju na svakodnevni život. Opcije liječenja uključuju:
- Promjene u načinu života: Redovita tjelovježba, zdrava prehrana, smanjenje unosa kofeina, alkohola i soli, tehnike opuštanja poput joge ili meditacije.
- Lijekovi: Antidepresivi (posebno selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina – SSRI), nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) za ublažavanje boli, hormonska terapija (oralni kontraceptivi), anksiolitici.
- Dodaci prehrani: Kalcij, magnezij, vitamin B6 i drugi dodaci mogu biti korisni kod nekih žena.
- Psihološka podrška: Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT) može pomoći u upravljanju emocionalnim simptomima.

Novi planer i vodič kroz menopauzu naručite u pretprodaji na linku: Pretprodaja