Menu
ZDRAVLJE

8 namirnica koje nas spašavaju nakon prejedanja za blagdane

Božićni blagdani su vrijeme zajedništva, veselja, svjetlucavih lampica, darova i – prejedanja. Kremasti kolači, francuska salata, makovnjača, pečeno meso i druge namirnice su neizostavni dio božićne trpeze. A da ne spominjemo alkohol i gazirana pića.

Ali znaju, ako se pretjeruje u konzumaciji, dovesti do nakupljanja kilograma ili masnoća na području trbuha. No, ove se štetne posljedice mogu sanirati ako budete pazile što jedete nakon božićnih blagdana.

Nastavite čitati i saznajte koje zdrave namirnice preporučujemo da jedete nakon božićnih praznika.

Jaja iz organskog uzgoja

Iako se stavovi o zdravstvenoj vrijednosi jaja prilično često mijenjaju, ovisno o nutricionistima i dijetama koje su u modi, ipak već duže vrijeme prevladava mišljenje, kako su jaja, posebice ona iz organskog uzgoja zdrava.

Naime, jaja su odličan izvor proteina koji održavaju mišićnu masu i čine nas sitima što je odlično ako želite spriječiti debljanje nakon praznika. Uz to,  puna su D vitamina i željeza , a u razdoblju perimenopauze i menopauze toga nam uglavnom nedostaje.

Mrkva

Dodajte svom jelovniku malo boje s mrkvom! Ovo narančasto povrće je možda najbolji izvor vitamina A – jedna velika mrkva od 70 grama sadrži čak 241% preporučene dnevne doze ovog vitamina. Vitamin A igra veliku ulogu u izgradnji i zaštiti imuniteta, zdravlju očiju, a navodno štiti lice od akni.

Bundeva

Kao većina voća i povrća, bundeva je bogata vodom (i to visokih 94 posto!) što znači da ima malo kalorija. Dakle, ne morate se brinuti za višak kilograma. Štoviše, konzumacija bundeve će vam pomoći u održavanju zdrave kilaže. No, imajte na umu da je bundeva diuretik pa ako pretjerate može vam se dogoditi da idete na zahod češće nego inače…

Bademi

Ako vam je ponestalo čipsa, grickajte bademe! Poznato je da su bademi odličan izvor omega-3 masnih kiselina, koje su veoma bitne za normalno funkcioniranje našeg najmoćnijeg organa – mozga. Također, bademi su dobar izvor magnezija, najzastupljenijeg minerala u ljudskom tijelu.
Osim što su veoma nutritivni, bademi su odlični za održavanje zdrave kilaže, bez obzira na njihovu veću kalorijsku vrijednost.

Tamnozeleno lisnato povrće

Tamnozeleno lisnato povrće je odlično ako se želite vratiti zdravom životu nakon Božića i Nove godine. Naime, ono je bogato antioksidansima, vlaknima te vitaminima i mineralima (pogotovo željezom).

Još jedan bitan element je glukoza 6- sulfonat (S6), kemijski spoj koji je bitan za ravnotežu bakterija u probavnom sustavu. A znamo da što imamo više dobrih bakterija u crijevima, probava je bolja, a i kilogrami viška se ne mogu tako lako zalijepiti za nas.

Zima je sezona kiselog kupusa i raštike koji odlično idu uz meso.

Ako kuhate povrće, jako je bitno da se ne prekuha jer se tako gube nutrijenti. Da bi se što više sačuvali, preporučuje se kuhanje na pari nekoliko minuta.

Češnjak

Nemojte se bojati samo kilograma nakon blagdana, već i sezonskih bolesti. U zaštiti imuniteta vam puno može pomoći češnjak.

Češnjak se već tisućama godina koristi kao kućni lijek za ogroman broj bolesti i stanja, uključujući i prehladu. Nije čudo jer sadrži moćna antibakterijska i antiupalna svojstva, a bogat je i antioksidansima.

Najbolje ga je prvo zgnječiti i konzumirati sirovog ali ako ćete ga kuhati, dodajte ga jelu pri kraju kuhanja i pazite da to traje do deset minuta, inače će izgubiti većinu svojih svojstava.

Čili

Čili u sebi sadrži kemijski spoj capsaicin koji je zaslužan za njegov pikantan okus, ali i koji utječe na ubrzavanje metabolizma i osjećaj sitosti čime posredno utječe i na gubitak kilograma. Ovaj začin, pogotovo kad je u prahu, odlično pristaje umacima, azijskoj hrani, juhama ili varivima.
Ako niste ljubitelj ljutoga, možete koristiti i slatku papriku.

Zobene pahuljice

Blagdanska trpeza često uključuje namirnice koje loše utječu na našu probavu. Stoga je veoma bitno konzumirati hranu bogatu vlaknima. Na početku dana može konzumirati zobene pahuljice.

One sadrže netopiva vlakna koja su izrazito bitna za pravilan rad metabolizma. Još neke dobrobiti zobenih pahuljica su u tome što štite kožu, krvožilni sustav, poboljšavaju imunitet i snižavaju rizik od raka debelog crijeva.

Ne zaboravite
  • piti puno tekućine (najbolje vodu, ali možete piti čajeve i jesti što više sezonskog voća)
  • odraditi barem 30 minuta lagane do srednje-intenzivne fizičke aktivnosti
  • ne jesti barem 3 sata prije spavanja
  • ne smijete se izgladnjivati ili preskakati obroke