Menu
MENOPAUZA

Važnost ravnoteže mikrobiote rodnice u menopauzi

Lako ako nas izbace iz ravnoteže, već smo naučile nositi se s tim, ali ako nam mikrobiotu rodnice poremete, e to već nije tako lako. Jer, mikrobiota rodnice, odnosno skup mikroorganizama (bakterija, gljivica, virusa) koji naseljavaju vaginalnu sluznicu, igra ključnu ulogu u održavanju našeg zdravlja. U menopauzi, promjene u hormonalnom profilu, osobito smanjenje razine estrogena, mogu značajno utjecati na ravnotežu vaginalne mikrobiote, što može izazvati niz problema, uključujući povećanu osjetljivost na infekcije i upalne procese. Stoga je upravo održavanje ravnoteže mikrobiote rodnice u menopauzi od esencijalne je važnosti za očuvanje zdravlja i prevenciju bolesti.

Koja je funkcija mikrobiote rodnice

Mikrobiota rodnice obuhvaća različite vrste bakterija, među kojima su najvažniji laktobacili. Ovi korisni mikroorganizmi imaju ključnu ulogu u održavanju zdravlja rodnice jer proizvode mliječnu kiselinu koja održava kiseli okoliš (pH ispod 4.5), što sprečava rast patogenih mikroorganizama poput bakterija i gljivica. Također sprečavaju kolonizaciju patogena: Laktobacili stvaraju uvjete koji otežavaju naseljavanje štetnih mikroba, čime smanjuju rizik od infekcija poput bakterijske vaginoze, kandidijaze (gljivične infekcije) i spolno prenosivih bolesti. I na koncu jačaju imunološki sustav: zdrava mikrobiota potiče imunološke odgovore u rodnici i pomaže u obrani od infekcija.

Menopauza označava kraj plodnog razdoblja žene i povezana je s naglim padom proizvodnje estrogena, što ima dubok utjecaj na vaginalnu mikrobiotu. Ključne promjene koje se događaju su: smanjenje broja laktobacila: estrogeni pomažu laktobacilima da se održavaju i razmnožavaju. Snižena razina estrogena smanjuje broj laktobacila u rodnici, čime se povećava pH vrijednost i smanjuje zaštitni učinak kiselog okruženja. Rast drugih bakterija i gljivica: bez dovoljnog broja laktobacila, može doći do proliferacije drugih mikroorganizama, uključujući patogene bakterije i gljivice poput Candide, što povećava rizik od infekcija i upalnih stanja. Vaginalna suhoća i iritacija: pad estrogena također uzrokuje smanjenje lučenja vaginalnih sekreta, što može dovesti do smanjenog čišćenja i hidratacije vaginalne sluznice. To povećava osjetljivost na infekcije i može utjecati na ravnotežu mikrobiote.

Neravnoteža mikrobiote rodnice (dysbioza) može dovesti do niza zdravstvenih problema, uključujući: bakterijsku vaginozu koja nastaje kada postoji prekomjerni rast bakterija koje nisu laktobacili. Bakterijska vaginoza može izazvati neugodan miris, iscjedak, iritaciju i povećan rizik od spolno prenosivih bolesti i infekcija mokraćnog sustava.

Kandidijazu: gljivica Candida albicans normalno je prisutna u malim količinama u vagini, ali smanjenje broja laktobacila može dovesti do prekomjernog rasta ove gljivice, što izaziva kandidijazu. Simptomi uključuju svrbež, peckanje, bolove i iscjedak.

Urosepsu i urinarne infekcije: promjene u mikrobioti mogu povećati rizik od urinarnih infekcija jer bakterije mogu lakše migrirati iz rodnice u mokraćni sustav.

Povećanu osjetljivost na spolno prenosive bolesti (SPB): slabija mikrobiota može smanjiti prirodnu obranu od patogenih mikroorganizama, čime se povećava rizik od SPB, poput klamidije, gonoreje ili HIV-a.

Održavanje ravnoteže mikrobiote rodnice u menopauzi

Postoji nekoliko pristupa kojima se može održati ili obnoviti ravnoteža mikrobiote rodnice tijekom menopauze. Hormonska nadomjesna terapija (HNT) koja uključuje estrogen može pomoći u obnavljanju ravnoteže mikrobiote rodnice. Estrogeni pomažu u obnovi vaginalne sluznice, povećavaju broj laktobacila i smanjuju pH vrijednost, čime se povoljnije utječe na vaginalnu mikrobiotu. Probiotici, posebno sojevi laktobacila, mogu biti korisni za obnavljanje zdrave mikrobiote. Probiotički suplementi ili jogurti sa živim kulturama mogu pomoći u vraćanju ravnoteže mikroorganizama u vagini. Neki dokazi sugeriraju da oralni probiotici mogu povećati broj laktobacila u rodnici.

Prehrana bogata vlaknima, povrćem, voćem i fermentiranim namirnicama može podržati ravnotežu mikrobiote. Korištenje blage, neagresivne intimne higijene i izbjegavanje mirisnih sapuna, sprejeva i drugih iritacija može pomoći održati zdravlje vaginalne flore. Održavanje hidratacije tijela može pomoći u održavanju optimalne vlažnosti vagine, što podržava zdravlje mikrobiote.

Za žene koje ne žele ili ne mogu koristiti sistemsku hormonsku terapiju, topički estrogeni (kreme, čepići, vaginalni prstenovi) mogu se koristiti za lokalno obnavljanje vaginalne flore, poboljšanje hidratacije i smanjenje rizika od infekcija.

Ukoliko primijetite promjene u vaginalnom zdravlju, poput neobičnog iscjetka, svrbeža, nelagode ili čestih infekcija, preporučuje se posjet liječniku. Redoviti pregledi i savjeti mogu pomoći u prepoznavanju i liječenju neravnoteže mikrobiote.

Papilocare – učinkovito terapijsko rješenje

Papilocare® gel za rodnicu je prvi proizvod na hrvatskom tržištu za sprječavanje i pomoćno liječenje oštećenja uzrokovanih HPV-om.

Sadrži sedam sastojaka: niosome hijaluronske kiseline i beta-glukana, fitosome Gotu kole, prebiotik BioEcolia®, Aloe veru, medicinsku gljivu Coriolus versicolor i ekstrakt biljke nim.

Preporučuje se kod svih žena pozitivnih na HPV kod kojih još ne postoje lezije te kod žena pozitivnih na HPV s ASCUS ili LSIL nalazom.