Jesen je razdoblje kada nam svima ispada kosa i raste nova, ali vi ste primijetile da vam je kosa ispadala i ovoga ljeta i ovoga proljeća, zapravo neprestano otkad ste ušli u „najbolje“ godine. Iako su tu navodnici, ove godine mogu stvarno biti najbolje, a može i kosa prestati ispadati, naravno ako slijedite naše savjete i budete uporne. Ali idemo prvo otkriti razloge zbog čega nam upravo u menopauzi kosa počinje ispadati, a tamo gdje ne treba, dlake baš i ne prestaju rasti (ali o tome drugom prilikom, da se previše ne stresiramo).
Činjenica je da je ispadanje kose u menopauzi česta pojava koja pogađa mnoge žene. Tijekom ovog životnog razdoblja, zbog hormonalnih promjena koje se događaju u tijelu, kosa postaje tanja, slaba i sklonija ispadanju. To naravno može izazvati nelagodu, smanjenje samopouzdanja i anksioznost.
Hormonalne promjene
Ispadanje kose u menopauzi uglavnom je povezano s hormonalnim promjenama, a najvažniji hormon koji ima utjecaj na kosu je estrogen. Estrogen je hormon koji, osim što utječe na reproduktivne funkcije, ima i važnu ulogu u zdravlju kose. On potiče rast kose, čini je zdravijom i dužom. U menopauzi se smanjuje proizvodnja estrogena, što može uzrokovati promjene u ciklusu rasta kose.
Evo nekoliko ključnih razloga zašto kosa ispada u menopauzi:
Estrogen i progesteron pomažu u održavanju zdravlja kose tako da produžuju fazu rasta kose i smanjuju njezino opadanje. Kada se razina tih hormona smanji, kosa može postati tanja i sklonija ispadanju. Testosteron, muški hormon koji je prisutan i kod žena, može također postati dominantniji u menopauzi. Višak testosterona može uzrokovati skraćivanje faze rasta kose, što dovodi do njenog tanjenja i ispadanja.
Genetski čimbenici također mogu igrati veliku ulogu u ispadanju kose. Ako vaša majka ili baka imaju problema sa ispadanjem kose tijekom menopauze, veća je vjerojatnost da ćete i vi imati sličan problem.
Menopauza često dolazi s promjenama u životnom stilu, stresom, anksioznošću i emocionalnim turbulencijama, što može dodatno pogoršati ispadanje kose.
Tijekom menopauze, žene mogu imati veće potrebe za određenim hranjivim tvarima koje podržavaju zdravlje kose, poput vitamina D, B-kompleksa, željeza, cinka i proteina. Ako prehrana nije uravnotežena, to može uzrokovati slabljenje kose i njezino ispadanje.
Menopauza može pogoršati postojeće poremećaje štitnjače, poput hipotireoze (smanjena aktivnost štitnjače), što može izazvati ispadanje kose. Štitnjača ima važnu ulogu u održavanju ravnoteže hormona u tijelu, a bilo kakvi poremećaji mogu uzrokovati promjene u strukturi i rastu kose.
S godinama, cirkulacija u vlasištu može oslabiti, što može smanjiti količinu kisika i hranjivih tvari koje dolaze do korijena kose. To može usporiti rast kose i uzrokovati njezino ispadanje.
Kako zaustaviti ispadanje kose?
Iako potpuno zaustavljanje ispadanja kose možda nije uvijek moguće, postoje brojne mjere koje možete poduzeti kako biste ublažile simptome i poboljšale zdravlje svoje kose tijekom menopauze.
Hormonska nadomjesna terapija (HNT) može biti korisna za neke žene. Terapija koja uključuje estrogen ili kombinaciju estrogena i progesterona može pomoći u balansiranju hormona i smanjenju simptoma menopauze, uključujući ispadanje kose. No, HNT nije pogodna za svaku ženu i trebate se posavjetovati s liječnikom prije nego se odlučite na ovaj tretman.
Kosa je sastavljena od proteina (keratina), pa je važno unositi dovoljno proteina u prehrani. To uključuje jaja, meso, ribu, orašaste plodove i mahunarke.
Vitamini B6, B12 i biotin (vitamin B7) ključni su za zdravlje kose. Ima ih u cjelovitim žitaricama, orašastim plodovima, zelenom povrću, mesu i jajima. Nedostatak vitamina D povezan je sa ispadanjem kose. Ovaj vitamin možete dobiti izlaganjem suncu, ali i iz hrane poput masne ribe, jaja i obogaćenih mliječnih proizvoda.
Ovi minerali također podržavaju zdravlje kose. Cink se nalazi u orašastim plodovima, mesu i sjemenkama, dok je željezo prisutno u crvenom mesu, zelenom povrću i grahu.
Fizička aktivnost poboljšava cirkulaciju u tijelu i vlasištu, što može pomoći u opskrbi korijena kose hranjivim tvarima. Redovita tjelovježba također pomaže u smanjenju stresa. Meditacija, joga i tehnike opuštanja mogu pomoći u smanjenju stresa koji također može negativno utjecati na zdravlje kose.
Izbjegavanje agresivnih tretmana poput čestog korištenja vrućih alata (sušilica za kosu, pegle) može pomoći u očuvanju zdravlja kose. Koristite nježne šampone i regeneratore, te redovito šišajte kosu kako biste uklonili ispucale vrhove i potaknuli rast.
Kinin za jačanje kose
Kininovac je drvo podrijetlom iz Južne Amerike i tradicionalno se upotrebljava zbog svojih jačajućih i vitalizirajućih svojstava. Odabrali smo vrstu Cinchona calisaya Wedd., jer je njegova kora prirodno bogata kininom, molekulom sa snažnim stimulirajućim svojstvima. Većinom ga uzgajamo u Latinskoj Americi, poštujući ekosustav. Kora se ručno prikuplja, a ključni sastojak koji sadrži koncentrira se u obliku ekstrakta. Ekstrakt ima znanstveno dokazana* i patentirana** stimulirajuća svojstva na korijen kose.
Klorane šampon i balzam za jačanje kose s kininom i organskim runolistom upotrebljavaju se za jačanje i revitalizaciju kose, kod ispadanja i prorjeđivanja kose i kao dodatak tretmanima protiv ispadanja kose.