Ako jedete hranu s premalo kalorija, previše sjedite, premalo spavate i ne jedete proteine, ovaj tekst jednostavno morate pročitati
Često čujemo kako neka od nas ima zdrav metabolizam, a neka ne. Zašto je zdrav metabolizam važan za zdravlje žena? Evo samo nekoliko razloga: održavanje zdravog metabolizma pomaže u održavanju zdrave tjelesne težine, što je bitno za smanjenje rizika od srčanih bolesti, dijabetesa tipa 2 i drugih zdravstvenih problema. Također, metabolizam utječe na energiju i razinu stresa.
No, prije svega pojasnimo što je zapravo metabolizam.
Metabolizam je proces kojim se kalorije u organizmu pretvaraju u energiju i koji stoga ima veliku ulogu u održavanju, ali i dobitku i gubitku tjelesne težine.
Međutim, što smo starije, metabolizam nam postaje sve sporiji stoga teže probavljamo hranu i lakše dobivamo kilograme, pogotovo ako smo žene u menopauzi.
Naime, nakupljanje kilograma viška u razdoblju perimenopauze i menopauze možemo zahvaliti upravo prirodnom procesu usporavanja metabolizma.
No, postoje i drugi faktori koji utječu na usporavanje metabolizma, ali se tu ipak da nešto napraviti.
Nastavite čitati i saznajte koje životne i prehrambene navike usporavaju metabolizam te kako ih promijeniti biste bile zdravije.
Jedete hranu s premalo kalorija
Iako se na prvu čini nelogično, premali unos kalorija itekako može usporiti metabolizam.
Kako? Kada unosimo premalo hrane u organizam, tijelo to prepozna i zato, da bi uštedjelo energiju, uspori metabolički proces.
Dakle, kao i u svemu, bitna je umjerenost. Ako ste započeli s dijetom, nemojte odjednom početi unositi znatno manje kalorija nego inače. Radije se prvo usredotočite na kvalitetu onoga što jedete.
Primjerice, zamijenite gazirane sokove vodom, a rafinirane ugljikohidrate (bijeli kruh, bijela riža, pecivo) zamijenite integralnim žitaricama i orašastim plodovima.
Uz to, bitan je i raspored obroka kroz dan.
Znanstvenici preporučuju da se jede sat do dva nakon buđenja, da razmak između obroka bude četiri sata, a da večera bude barem dva do tri sata prije spavanja.
Ne jedete proteine
Određena vrsta hrane može ubrzati metabolizam. To se zove termički efekt hrane. Proteini imaju poprilično visok termički efekt.
Istraživanja su pokazala da konzumacija hrane bogate proteinima ubrzava metabolizam za visokih 20 – 30 posto.
I ne samo to, konzumacijom proteina zapravo štitite i mišićnu masu – proteini sadrže leucin, aminokiselinu koja sprečava gubitak mišićne mase.
Tako da, ako ste u menopauzi i želite smršaviti ili zadržati tjelesnu težinu, jedite proteine. A proteinima su bogate namirnice poput krtog mesa (piletina, puretina), ribe, orašastih plodova, mahunarki (slanutak, leća, grah), mliječni proizvodi (posni sir, jaja, grčki jogurt, kefir).
Previše sjedite
Već neko vrijeme zdravstveni stručnjaci upozoravaju na ozbiljne posljedice sjedilačkog života.
Sjedimo dok se vozimo na posao, sjedimo dok radimo, sjedimo dok se odmaramo, sjedimo dok jedemo. Nije čudo što svijetom vlada pandemija debljine i pretilosti.
Upravo dugotrajno sjedenje može itekako usporiti metabolizam, te može biti jedan od uzroka različitih bolesti (od kardiovaskularnih pa čak i do mentalnih bolesti poput depresije).
Srećom, da biste ublažili negativne efekte dugotrajnog sjedenja, postoji jedno jednostavno rješenje.
Ako imate posao koji uključuje dugotrajno sjedenje za kompjuterom ili laptopom, nastojte svakih pola sata do 45 minuta ustati, malo prošetati ili odraditi nekoliko vježbi rastezanja.
Ne spavate dovoljno
Dobar i kvalitetan san je izrazito bitan ne samo za normalno funkcioniranje tijekom dana, već i za metabolizam.
Prema jednom istraživanju, odrasle osobe koje su spavale 4 do 5 sati dnevno su imale 2.6 posto sporiji metabolizam.
Na žalost, mnoge žene u menopauzi se upravo žale na nesanicu ili često buđenje po noći, što zbog noćnog znojenja, što zbog stresa i anksioznosti.
Osim uspostavljanja rasporeda spavanja, potrebno je da spavaća soba bude prozračena, da se koriste pamučne pidžame, da se pije voda prije spavanja, kao i izbjegavanje mobitela prije spavanja (naime, plavo svjetlo koje emitira ekran mobitela usporava proizvodnju melatonina, hormona koji se luči prije sna).
dm podcasti na temu ženskog zdravlja
U ovom smo tekstu navele samo četiri navike koje bi trebalo promijeniti da biste živjele zdravije. A za još dobrih savjeta preporučujemo novu seriju dm podcasta na različite teme iz područja ženskog zdravlja u kojima se uz zanimljive i stručne sugovornike nudi sveobuhvatna edukacija, pruža prostor temama o kojima se rijetko govori, te da se iz različitih perspektiva sagleda fizičko, mentalno i socijalno zdravlje žena.
Podcasti će se emitirati svake druge srijede tijekom svibnja, lipnja i srpnja 2024. godine, počevši od 8. svibnja. Bit će ukupno 6 podcasta u suradnji s renomiranim stručnjacima.
dm ženska konferencija „Odvoji dan za sebe“
Naravno da podcasti nisu jedino kada je riječ o aktivnostima dm-a na temu ženskog zdravlja. Tako je prošle godine u Zagrebu u hotelu Zonar u rujnu održana prva dm ženska konferencija „Odvoji dan za sebe“. Na konferenciji je dm okupio vrhunske stručnjake iz različitih područja koji su odgovorili na najvažnija pitanja o brojnim aspektima ženskog zdravlja. Jedan od najvažnijih ciljeva dm-ove konferencije bio je skidanje tabua s tema kao što su menstrualni ciklus, hormonalni disbalans i seksualno zdravlje. Osiguran je dodatan prostor za edukaciju i otvoren dijalog o ženskom zdravlju, a uz panel-rasprave, više od 300 sudionica imalo je priliku sudjelovati u radionicama na temu pravilnog disanja te plesa, kao alata za učinkovito nošenje sa stresom.
U Splitu održana druga dm konferencija
Početkom svibnja u Splitu je održana druga dm ženska konferencija čiji je cilj nastaviti otvoren razgovor o temama ključnima za žensko zdravlje te što većem broju žena ponuditi savjete i rješenja koja će im pomoći u postizanju bolje kvalitete života.
Potrebu za nastavkom ovog važnog dijaloga potvrdilo je ovogodišnje istraživanje agencije Spectra u kojem je čak 71 posto žena ocijenilo da je suočavanje s menstruacijom u hrvatskom društvu teško, prvenstveno zbog toga što se ona još uvijek smatra tabu temom. Nadalje, gotovo svaka druga žena u Hrvatskoj ocjenjuje da bi zdravlje žena trebalo biti važnije u našemu društvu.
Sudionicama druge dm ženske konferencije ginekologinja Ulla Marton ponudila je stručne savjete o očuvanju ginekološkog zdravlja te je, uz pomoć književnice i glumice Arijane Čuline, u panel raspravi „Vaginini dijalozi“ pružila dodatne uvide na tu temu. U panelu „Tijelo kao hram“ akademkinja Mirna Šitum, voditeljica Ines Nosić i chef Ivan Pažanin razgovarali su o važnosti redovitih preventivnih pregleda, zdravstvenoj pismenosti i well-beingu, dok su o mentalnom zdravlju, s fokusom na suočavanje sa stresom, govorili sociolog i autor Bruno Šimleša te psihijatar Boran Uglešić.
Sudionice su se pridružile panel raspravama te su sudjelovale u radionici hormonalne joge. Stand-up Arijane Čuline podsjetio ih je na ulogu smijeha u nošenju sa stresom u svakodnevnom životu, a tijekom konferencije savjete o dm-ovim proizvodima i make-upu potražile su kod dm beauty savjetnica.
Trajno sniženje cijena proizvoda dm marke Jessa
Također od 1. veljače 2024., proizvodi za žensku higijenu dm marke Jessa dostupni su u prodavaonicama dm-a i u dm online shopu po novim, nižim cijenama. Cijene svih uložaka, tampona i menstrualnih gaćica vlastite marke dm je trajno snizio za najmanje 13 posto, odnosno za stopu PDV-a. dm će u navedeno sniženje ukupno uložiti više od 230.000 eura, a proizvodi za žensku higijenu marke Jessa od veljače dostupni po novim, nižim cijenama i u dm-u u Sloveniji, Sjevernoj Makedoniji, Srbiji te Bosni i Hercegovini. Ovim ulaganjem dm želi osnovne higijenske potrepštine svim ženama učiniti još pristupačnijima te ukazati na činjenicu da je menstruacija znak sazrijevanja i odrastanja, a ne razlog za sram i brigu o novcu.