Menu
MENOPAUZA

Što uzrokuje manjak estrogena u menopauzi i kako ga nadoknaditi

Manjak estrogena u menopauzi može uzrokovati razne fizičke i emocionalne promjene koje značajno utječu na kvalitetu života. Estrogen je ključni hormon koji igra važnu ulogu u mnogim funkcijama ženskog tijela, a njegovo smanjenje tijekom menopauze može dovesti do različitih simptoma i zdravstvenih problema.

Estrogen je hormon koji pomaže u kontroli menstrualnih ciklusa i održavanju normalne funkcije reproduktivnog sustava; održava gustoću kostiju i smanjuje rizik od osteoporoze; održava elastičnost kože i zdravlje kose; pomaže u održavanju zdravlja srca i krvnih žila; utječe na neurotransmitere u mozgu, pomažući u regulaciji raspoloženja i mentalnog zdravlja.

Kada razina estrogena padne tijekom menopauze, mogu se pojaviti sljedeći simptomi: osjećaj nagle vrućine i znojenja, često tijekom noći; smanjena vlaga u rodnici, što može uzrokovati neugodu i bol tijekom spolnog odnosa; tjeskoba, depresija, razdražljivost i promjene raspoloženja; problemi sa spavanjem i stalni osjećaj umora; gubitak gustoće kostiju, što povećava rizik od prijeloma; smanjena seksualna želja; poteškoće u koncentraciji i pamćenju; suha koža, stanjivanje kose i gubitak elastičnosti kože.

Načini nadoknade estrogena u menopauzi

Postoji nekoliko pristupa za nadoknadu estrogena i ublažavanje simptoma menopauze (naravno, za sve vezano za manjak estrogena trebate se savjetovati sa svojim liječnikom): hormonalna nadomjesna terapija (HNT) uključuje uzimanje estrogena, često u kombinaciji s progesteronom, kako bi se nadoknadio manjak hormona i ublažili simptomi menopauze.

Neke žene preferiraju prirodne alternative za nadoknadu estrogena. Fitoestrogeni, biljni spojevi koji djeluju slično estrogenu, nalaze se u hrani poput soje, lana, tofua i mahunarki. Oni mogu pomoći u ublažavanju blažih simptoma menopauze. Crni kohoš (Cimicifuga racemosa), biljni dodatak koji se često koristi za ublažavanje valunga i noćnog znojenja. Crvena djetelina, bogata fitoestrogenima, može pomoći u smanjenju valunga.

Promjene u načinu života također mogu pomoći u ublažavanju simptoma manjka estrogena. Prehrana bogata kalcijem, vitaminom D, i fitoestrogenima može podržati zdravlje kostiju i smanjiti simptome menopauze. Tjelovježba pomaže u održavanju zdravlja kostiju, poboljšava raspoloženje i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti. Meditacija, joga, i duboko disanje mogu pomoći u smanjenju stresa i poboljšanju kvalitete spavanja.

A za sve one kojima je manjak estrogena „osušio“ vaginu te ih doveo do raznih dodatnih neugodnosti, evo mogućeg rješenja.

Kako ublažiti suhoću vagine?

Ako se želite napokon riješiti svrbeža, boli i drugih neugodnih simptoma povezanih s ovim problemom, u tome vam mogu pomoći: lubrikanti, losioni, lijekovi koji sadrže estrogen, vagitoriji.

Cicatridina vagitoriji korisna su pomoćna terapija dokazanog djelovanja u regeneraciji epitela u atrofičnim i distrofičnim stanjima vaginalne sluznice. Glavni aktivni sastojak je hijaluronska kiselina, polisaharid koji pripada skupini glikoaminoglikana i prirodni je sastojak ljudskog tijela, tj. bitna je sastavnica izvanstaničnog tkiva, koja osigurava odgovarajući stupanj hidratacije i tako pridonosi optimizaciji biološkog procesa reparacije. Naime, hijaluronska kiselina veže vodu, a njezina sposobnost vezanja proteinskih molekula i stvaranja proteoglikanske mreže poboljšava hidrataciju tkiva i unos nutrijenata, te osigurava tonus, trofizam i elastičnost tkiva. Zbog prisutnosti u izvanstaničnom matriksu te sposobnosti da modulira citokine i migraciju stanica, hijaluronska kiselina povoljno utječe na procese cijeljenja i promiče regeneraciju epitela, što su pokazala i brojna znanstvena istraživanja.

Cicatridina vagitoriji sadrže i uljne ekstrakte aloe vere, nevena i gotu kole (Centella Asiatica) koji djeluju sinergistički s hijaluronskom kiselinom te imaju hidratizirajući i umirujući učinak. Tu je još i ekstrakt ulja australskog čajevca koji djeluje kao prirodni konzervans.

Kada ih primijeniti

Primjena Cicatridina vagitorija preporučuje se kao pomoćna terapija reparativnih procesa u atrofičnim i distrofičnim stanjima vaginalne sluznice. Cicatridina pomaže procesu cijeljenja vaginalnih ozljeda kojima uzroci mogu biti različiti (kolposkopija, cervikalni ektropion, konizacija, ginekološke operacije, radioterapija, kemoterapija ili postporođajno razdoblje).

Hormonske promjene kod žena u menopauzi utječu na vaginalnu sluznicu, koja postaje tanja, manje elastična i nedovoljno hidratizirana. Zahvaljujući hidratizirajućim svojstvima hijaluronske kiseline, Cicatridina vagitoriji indicirani su i u slučajevima vaginalne suhoće uzrokovane pomanjkanjem estrogena.