Menu
MENOPAUZA

Kada su valunzi najjači i koliko dugo mogu trajati

Menopauza jednako valovi vrućine ilitiga valunzi. Pa moglo bi se i tako reći, jer valovi vrućine, odnosno valunzi definitivno su najčešći simptom menopauze. O valunzima stoga i najčešće pričamo na ovome portalu, a to je i pitanje koje nam najčešće postavljate. Pa kako očito nikad dosta pričanja o valunzima, danas donosimo još jedan vodič kroz ovaj simptom i sve ono što ga prati. Stoga pažljivo čitajte i doznajte sve što vas zanima.

Nagli osjećaji intenzivne topline

Valovi vrućine, poznati i kao valunzi ili navale vrućine, su najčešći simptom menopauze i javljaju se kod otprilike 75-80 posto žena tijekom perimenopauze i menopauze. Valovi vrućine su nagli osjećaji intenzivne topline koji se obično javljaju u gornjem dijelu tijela, najčešće na licu, vratu i prsima. Taj osjećaj često prati crvenilo kože (posebno na licu i vratu), pojačano znojenje, i ubrzan rad srca.

Nakon što valovi vrućine prođu, mnoge žene osjete hladnoću, zbog znojenja i brzog pada tjelesne temperature. To može dovesti do hladnih znojenja i drhtanja.

Kada se valovi vrućine javljaju noću, mogu uzrokovati noćno znojenje, što može dovesti do poremećaja sna i osjećaja umora ili iscrpljenosti.


Uzroci valunga

Učestalost valova vrućine može varirati. Neke žene mogu imati nekoliko epizoda dnevno, dok druge mogu doživjeti samo nekoliko epizoda mjesečno. Valovi vrućine obično traju od 6 mjeseci do 2 godine, ali kod nekih žena mogu trajati i do 10 godina ili dulje. Najčešće su najizraženiji tijekom prve dvije godine nakon posljednje menstruacije.

Glavni uzrok valova vrućine su hormonalne promjene koje se događaju tijekom menopauze, posebice smanjenje razine estrogena. Estrogen ima važnu ulogu u reguliranju tjelesne temperature i krvnih žila, a njegov pad uzrokuje poremećaj u termoregulaciji.

Smanjenje estrogena može uzrokovati hiperaktivnost hipotalamusa, dijela mozga odgovornog za regulaciju tjelesne temperature. Ovo uzrokuje širenje krvnih žila i pojačani protok krvi, što rezultira osjećajem vrućine.

Noćno znojenje može ometati san i uzrokovati nesanicu, umor, razdražljivost i probleme s koncentracijom.

Žene koje često doživljavaju valove vrućine mogu osjećati nelagodu, tjeskobu i stres, osobito u društvenim situacijama ili na radnom mjestu.

Kako si pomoći

Hormonska nadomjesna terapija (HRT) je jedna od najučinkovitijih metoda za ublažavanje valova vrućine, jer nadoknađuje smanjenu razinu estrogena. Međutim, HRT nije prikladna za sve žene zbog mogućih nuspojava i rizika.

Promjene u načinu života: Nošenje lagane odjeće, korištenje ventilatora, izbjegavanje začinjene hrane, kofeina, alkohola i stresa može pomoći u smanjenju simptoma.

Neki antidepresivi, kao i lijekovi za kontrolu krvnog tlaka, mogu biti korisni u smanjenju valova vrućine kod nekih žena.
Biljni dodaci poput crnog kohoša i izoflavona iz soje mogu ublažiti valove vrućine kod nekih žena, iako dokazi o njihovoj učinkovitosti variraju.