Menu
MENOPAUZA

Kako prepoznati menopauzu i što napraviti kada počne?

Menopauza je u biti zadnja mjesečnica u životu žene ali to znamo tek retrogradno kada je nema već godinu dana.  Sva ostala krvarenja koja nastanu nakon godine dana od zadnje mjesečnice, smatraju se abnormalnim krvarenjima i zahtijevaju žuran pregled ginekologa.

Početak perimenopauze

Perimenopauzalni simptomi javljaju se oko pet godina prije zadnje mjesečnice i ponekad je teško prepoznati o čemu se radi i kako ih riješiti te su pravi izazov u životu žene. Slabija funkcija jajnika čini menstrualni ciklus neredovitim, dok gubitak ovulacije snizuje razinu progesterona što moze dovesti do obilnih i dugotrajnih krvarenja. Dodatno, nedostatak estrogena dovodi do naglih osjećaja vrućice (ponekad i zimice) koji trajaju od jedne do pet minuta, uz noćno znojenje ili bez. Ovi tzv. valunzi mogu biti blagi, srednji ili vrlo jaki. Važno je naglasiti da su vrlo jaki valunzi uz noćno znojenje povezani s visokim rizikom razvoja kardiovaskularnih bolesti, diabetesa i osteoporoze. Veliki broj žena ima nesanicu, osjećaj razdražljivost i tjeskobu, uz emocionalnu nestabilnost i depresiju. Pri tome se javlja i glavobolja, maglovitost u kognitivnim funkcijama, lošije je pamćenje i razumijevanje. Prisutan je stalan osjećaj nadutosti uz dobivanje na tjelesnoj težini i bez povećanog unosa kalorija jer pad progesterona može dovesti do debljanja sam po sebi. Porast visceralne masti u trbuhu posebno je opasan za razvoj metaboličkog sindroma i kardiovaskularnih bolesti. Na kraju dana tu je i pad libida koji je i inače složen, a ovisi o nizu okolnosti i odnosa u životu žene. Hormonski gubitak dovodi do vulvovaginalne suhoće što spolne odnose čini bolnima te se zbog toga počinju izbjegavati. Česte su urinarne tegobe, od bježanja mokraće do mokraćnih infekcija, a prisutni su i bolovi u koštanom mišićnom sustavu. Ta kaskada tegoba odvede nas na put od specijalista do specijalista.

Kada se javiti liječniku i kako si pomoći? 

Ako se pitate jesu li simptomi koje osjećate vezani uz menopauzu, to se može lako provjeriti s par laboratorijskih testova iz krvi 3. dana mjesečnice. Kontrolira se nekoliko hormona koji reguliraju funkciju jajnika, kao što je FSH, LH, E2 i AMH. Povećan FSH (> od 25) i jako nizak E2 i AMH potvrdit će sumnju.

Na samom početku u perimenopauzi u regulaciji neredovitog ciklusa može pomoći i samo progesteron koji se uzima u drugom dijelu ciklusa, najčešće u trajanju od deset dana. On čuva sluznicu maternice od pretjeranog zadebljavanja i time od jakih krvarenja, a ima i brojne druge korisne učinke. Ipak najučinkovitiji lijek za ublažavanje svih navedenih simptoma u menopauzi je estrogen od kojega za sada nema bolje alternative (iako postoje pokušaji korištenja nekih drugih lijekova).

Liječniku se treba javiti u prvoj godini neredovitih ciklusa, a najkasnije nakon jedne godine. Valunzi i gore navedene smetnje uz adekvatnu terapiju smanjuju se za 80 posto, uz prevenciju razgradnje kosti i osteoporoze. Koštana građa se estrogenima može sačuvati samo ako se počnu uzimati na početku menopauze jer se kada se jednom razgradi kost i dođe do osteoporoze, estrogenima se ne može nadoknaditi napravljena šteta.

Žene koje imaju maternicu trebaju uvijek koristiti kombinaciju estrogena i progesterona. Idealno je, i s najmanje nuspojava, koristiti preparate estrogena koji se unose kroz kožu, transdermalno, npr. u obliku estrogenog spreja, uz individualan pristup i doziranje jednim, dva ili do tri potiska na dan, ovisno o jačini smetnji. Uvijek se koristi najmanji broj potisaka koji pomaže. Transdermalni oblik lijeka je najmanje štetan jer zaobilazi prvi prolaz lijeka kroz jetru i ne podiže upalne parametre, tj. djeluje identično prirodnom estrogenu,  što se smatra bitnim. Uz to se preporučuje prirodni progesteron u obliku vaginalnih tableta koje se stavljaju navečer u rodnicu ili se uzimaju oralno, a imaju opuštajući učinak i pomažu uvesti u san. Ova kombinacija se smatra najprirodnijom jer je najsličnija prirodnim hormonima (bioidentična).

Mozak voli vježbanje

Libido se može popraviti lokalnim korištenjem estrogenih krema ili vaginaletama koje izrazito pojačavaju vlažnost rodnice i čuvaju od vulvovaginalne atrofije i upale mokraćnih puteva. Odnosi nisu više bolni i rijeđe su infekcije. Sve više žena koristi i testosteron u podizanju libida, energije i kognitivnih funkcija, ali uz individualiziranu dozu i oprez.

Pacijentice koje iz zdravstvenih razloga ne mogu koristiti hormonsku terapiju, a imaju vulvovaginalnu atrofiju i bolne odnose, mogu koristiti lasersku terapiju (Co2 laser) za pomlađivanje rodnice i stidnice, čime se stvara novi kolagen, elastična vlakna i nova vaskularna mreža za bolje vlaženje. Koristna je i lokalna terapija rodnice preparatima sa hijaluronom i biljkama kao što su aloa vera, neven, čajevac i gotukola koji pomažu u smirivanju osjećaja žarenja, peckanja i suhoće.

Na kraju treba reći da mozak voli vježbanje i to je osobito važno u menopauzi. Dok vježbamo luče se brojni neurotransmiteri koji štite i obnavljaju neurone od ozljede i degeneracije i pojačavaju pažnju, percepciju i motivaciju. Reguliraju raspoloženje i mentalnu bistrinu misli. Redovitim vježbanjem popravlja se cirkulacija, bolje je pamćenje i pažnja, a endorfini koji se luče smanjuju mišićno koštanu bol.

U konzultaciji s vašim nadležnim ginekologom provjerite koji bi oblik liječenja bio najbolji za vas kako biste sačuvali svoje zdravlje, osjećali se dobro i u formi te živjeli duže i kvalitetnije.

dr. med. Margaret Ličinić Modrušan, specijalist ginekologije i obstetricije