Menu
ZDRAVLJE

Raštika – jedna od najzdravijih namirnica

Raštika ili rašćika, kako je neki zovu, je jedno od najzdravijih povrća. Zbog svoje sposobnosti da preživi u ekstremnim uvjetima ljeti i zimi, veoma je popularna od početaka ljudske civilizacije.

Navodno su je uzgajali Egipćani, a postoje i zapisi o tome da su je drevni Grci često koristili. Danas je raštika (i njeni kultivari) raširena diljem svijeta – od Kašmira, južnog dijela SAD-a, pa sve do Zimbabwea u Africi.

Na našim prostorima se najčešće uzgaja po vrtovima Dalmacije i Hercegovine i najčešće se jede zimi – upravo zbog njenih gotovo pa nevjerojatnih zdravstvenih dobrobiti.

Nastavite čitati i saznajte zašto raštiku ne smijete izostaviti sa svog zimskog menija!

Kakav okus ima raštika?

Raštiku krasi specifičan gorko-slatkasti okus. Zato se najčešće sporo kuha u vodi ili na pari da se izgubi gorčina. Često se kuha i sa suhim mesom koji raštiki i njenom soku dodaje pikatnost i punoću okusa.

Zašto je raštika tako zdrava?

Drago nam je što ste pitali! Kao što smo spomenule na početku, raštika je jedna od najzdravijih vrsta povrća. Gotovo je nevjerojatan popis nutrijenata koje ovo tamnozeleno povrće sadrži.

Prvo, raštika je izvanredan izvor kalcija koji je važan za čvrstoću kostiju, pogotovo u menopauzi. Naime, manjak estrogena utječe i na gustoću kostiju. Ne utječe samo estrogen na naše kosti, već i sam proces starenja smanjuje gustoću kostiju, stoga neke žene u ovoj dobi počinju osjećati prve simptome osteoporoze.

Zato, ako imate problema s kostima, svakako preporučujemo da što češće jedete raštiku. Druge namirnice bogate kalcijem su mliječni proizvodi, žumanjci , bademi, avokado kao i drugo tamnozeleno lisnato povrće (brokula, kelj, špinat..)

Pročitajte članak: Zašto je u menopauzi važno jesti zeleno povrće?

Također je bogata kalijem, cinkom, manganom, magnezijem, fosforom i željezom. Sadrži i velike količine beta-karotena (odnosno vitamina A) te luteina i zeaksantina važnih za dobar vid.

Obiluje i vitaminima C, E i K, sadrži sve vitamine B skupine (!), a uz to je i dobar izvor  omega-3 masnim kiselinama (važnima za zdravlje mozga). Ako je jedan od vaših simptoma u menopauzi nesanice, možda vam pomogne upravo raštika jer sadrži hormon triptofan koji regulira san.

Šlag na tortu je činjenica da je raštika, kao uostalom većina voća i povrća, niskokalorična: jedna šalica kuhane raštike sadrži  samo 49 kalorija.

Raštiku možete čuvati u hladnjaku do pet dana. Nipošto je ne držite u vlažnome jer će vlaga izvući iz nje nutrijente i pospiješiti propadanje.

Možete je pripremati na bezbroj načina – možete spremiti japrak (mljeveno meso umotano u raštiku), kombinirati s lećom, ili ako želite nešto zasitnije – kombinirajte je sa suhim mesom i kobasicama. Ali nama je nekako najdraža raštika po domaću. Osim što je veoma jednostavno za napraviti, veoma je ukusno i zdravo!
Recept slijedi u nastavku.

Raštika po domaću

Sastojci:
• 1 kg očišćene raštike
• 1 dl maslinovog ulja
• 0,5 kg krumpira
• 3 češnja češnjaka
• prstohvat soli i papra

Priprava:
Listove kupusa raštike očistite i operite.
Ako su listovi veliki, izrežite ih na manje komade, a stapke presijecite uzdužno da se prije skuhaju, te stavite u lonac s dosta vode i kuhajte pola sata na jakoj vatri da se „kupus vrti“.

U međuvremenu očistite krumpir, narežite ga na manje komade i dodajte raštiki uz sol da se kuha još pola sata. Vrijeme kuhanja morate prilagoditi godišnjem dobu branja i starosti raštike, stoga vam ne preostaje ništa drugo do povremenog „kušanja“.

Kada je raštika skuhana, izvadite je iz lonca i ocijedite, stavite u zdjelu, dobro nauljite i pospite sitno sjeckanim češnjakom i paprom te sve skupa dobro izmiješajte.

Eto, nadamo se da smo vam dali dovoljno razloga da ovu nevjerojatno zdravu namirnicu iskoristite ove zime, ali i inače – jer je uvijek pravo vrijeme za jesti zdravo.

Foto: Unsplash