Menu
ŽIVOTNI STIL

3 književne preporuke za ljubitelje memoara i kratke priče

Eva Grlić – Sjećanja

Izdavač: V.B.Z. d.o.o.

Godina izdanja: 2021

Broj stranica: 440

Eva Grlić rođena je u židovskoj obitelji u Budimpešti, odrasla je u Sarajevu dvadesetih i tridesetih godina 20. stoljeća, a od 1938. živjela je u Zagrebu. Preživjela je progone u NDH, sudjelovala u partizanskom pokretu, da bi nakon rata završila na Golom otoku.

Njezin identitet i jedinstvena sudbina utjecali su na njezin širok svjetonazor i bili izvrsno polazište da u svojim Sjećanjima, iz unutarnje i vanjske perspektive, analizira i pripovijeda o razdoblju od prve Jugoslavije i NDH do socijalizma i 90-ih.

Sjećanja su svojevrstan osobni dnevnik, ali i dnevnik jednog prostora i vremena, u kojem je hrabro, direktno i duhovito opisala uspomene na svoje djetinjstvo, djevojačke godine, sudjelovanje u radničkom pokretu i strahote za vrijeme NDH, boravak u partizanima, stravično golootočko iskustvo, rad u socijalističkim tvornicama i novinama te druženja s intelektualcima iz područja cijele bivše države i Europe, u kojima je sudjelovala zajedno sa suprugom, istaknutim filozofom Dankom Grlićem.

Knjigu možete kupiti ovdje.

 

Mariana Enríquez – Što smo izgubili u vatri

Izdavač: Hena com

Godina izdanja: 2021

Jednoga dječaka pronaći će mrtva negdje na ulicama Buenos Airesa, i to neće biti prvi slučaj nasilne smrti djece u posljednje vrijeme. Prijateljice Rocío i Florencia kradom će ući u stari hotel u provinciji i napraviti kobnu pogrešku. Bivša će socijalna radnica otkriti da njezin novi susjed krije više od zaraslog vrta kada među grmljem ugleda lanac privezan za dječje stopalo.

U knjizi koja ju je proslavila Mariana Enríquez visoko postavlja ljestvicu dobre kratkopričaške literature, maestralno spojivši jezive elemente s tekovinama života u suvremenoj Argentini, u kojoj na ulicama ne nedostaje nereda, nasilja i okultnih praksi. Enríquezine junakinje otvaraju mnoga pitanja, a pokazuju da u pravo zlo nije uvijek lako uperiti prstom.

Knjigu možete kupiti ovdje.

Sándor Jászberényi – Najljepša noć duše

Izdavač: Naklada OceanMore

Godina izdanja: 2021

Najljepša noć duše zbirka je od 12 priča povezanih jedinstvenim glavnim likom – Daniel Marosh mađarski je ratni dopisnik koji prati događaje tijekom Arapskog proljeća, politička previranja u Egiptu, Izraelu i Iranu, istovremeno se boreći s vlastitim demonima. Ljut na sebe, na bivšu ženu, na propale revolucije i na cijeli svijet, Marosh briljantno, izravno i bez dlake na jeziku pripovijeda o surovoj svakodnevici na Bliskom istoku, ne prikazuje samo pakao bliskoistočnih sukoba već on taj pakao intenzivno živi.

I nije na bojnom polju već u gradovima, predgrađima, Gradu Mrtvih (maestralna priča “Pseći sin“) gdje život kipti nesmiljenom snagom. Ovaj enfant terrible mađarske književnosti, kojega su kritičari usporedili s Hemingwayem nije samo promatrač nemilih događaja, nego je ravnopravan protagonist iz samog srca ratne drame.

Knjigu možete kupiti ovdje.

 

Foto: Unsplash