Ono što je sigurno da nam se svima ne događa isto, ali ipak nešto je kod svih isto, pa evo tih općih impresija kada se radi o valunzima našim svagdašnjim:
Valung može varirati od umjerenog osjećaja topline u tijelu do osjećaja kao da te netko polio kantom tople vode. Toplo, mokro i ljepljivo, s ekstra začinom nekakvog osjećaja tjeskobe – piše tako Katarina Wilk u svojem izvrsnom vodiču kroz perimenopauzu – Snaga perimenopauze, i nastavlja:
Klasični valung, kako ga većina opisuje, jest osjećaj topline u licu, ramenima, glavi i torzu. Često se može unaprijed osjetiti dolazak valunga. Uhvati te neki nemir, tjeskoba ili samo osjećaj da nešto s tvojim tijelom nije u redu.
Ono što se zbilja događa s tijelom tijekom valunga jest to da se zagrijava, baš kao kad imaš temperaturu ili nakon jakog treninga. Studije su pokazale kako se temperatura tijela može povisiti i do četiri stupnja tijekom napadaja valunga. Protok krvi se pojačava, što uzrokuje zagrijavanje i crvenjenje kože. Reakcija tijela na povećanje temperature jest da se pokušava ohladiti. Isti sustav koji se aktivira kod visoke temperature, aktivira se i kod ovoga, a to se mnogim ženama čini poput napadaja ekstremnog znojenja. Neke može uhvatiti drhtavica nakon znojenja, dok se druge uopće ne znoje. A ima i onih koje se i znoje i imaju drhtavicu istovremeno.
Neke žene doživljavaju i druge vazomotorne tegobe tijekom ovog razdoblja (dakle tegobe uzrokovane nemogućnošću krvnih žila da se pravilno opuštaju i skupljaju). To mogu biti lupanje srca, nepravilan rad, preskakanje – da, čini se da je tijekom perimenopauze sve moguće, piše Katarina u svojoj knjizi, a nama ne preostaje drugo nego se složiti s njom – tijekom perimenopauze je uistinu sve moguće, ali ne zaboravite to sve često znači i sve najbolje.