Menu
MENOPAUZA

Valunzi – zašto nas napadaju, do kada će trajati, što ih pogoršava, a što ublažava

Jedna od najvrućih tema na našem portalu su naravno valovi vrućine. Sve smo ih prošle ili prolazimo (a one rijetke sretnice koje nisu su stvarno sretnice)…na sastanku smo, poslovnom ili čak ljubavnom, i onda odjednom – vuššš, samo krene, oznojimo se u trenu, košulja je mokra, kapljice znoja lagano klize po čelu, šminka se topi, a s njom i naše samopouzdanje!

Pa ajde da još jednom ovdje prođemo zašto nam se to događa, do kada će trajati, što može pogoršati, a što ublažiti te nesretne valove vrućine.

Ostanite s nama do kraja teksta i doznajte sve što ste htjeli znati o našim svakidašnjim valunzima.

Promjene u hormonalnoj ravnoteži

Valovi vrućine u menopauzi nastaju zbog promjena u hormonalnoj ravnoteži, posebno zbog smanjenja razine estrogena. Estrogen ima važnu ulogu u regulaciji tjelesne temperature. Kada razina estrogena opada, to može uzrokovati poremećaje u termoregulaciji tijela, što rezultira naglim promjenama temperature i pojavom valova vrućine. Ti valovi mogu biti potaknuti različitim faktorima, uključujući stres, emocionalne promjene, određenu hranu i piće te topliji okoliš. Osim toga, genetika, pušenje, tjelesna težina i razina fizičke aktivnosti također mogu utjecati na učestalost i intenzitet valova vrućine u menopauzi.

Što ih može pogoršati
  1. Stres: Jaki stres može pogoršati valove vrućine.
  2. Hrana i piće: Konzumacija alkohola, kofeina, začinjene hrane i hrane bogate šećerom može izazvati ili pogoršati valove vrućine kod nekih žena.
  3. Pušenje: Pušenje može uticati na sužavanje krvnih sudova i ometati cirkulaciju, što može povećati učestalost i intenzitet valova vrućine.
  4. Topliji okoliš: Boravak u vrućim ili sparnim prostorijama može izazvati ili pogoršati valove vrućine.
  5. Hormonski disbalans: Osim prirodnog pada nivoa estrogena, neki drugi hormonski disbalansi mogu utjecati na pojavu valova vrućine.
  6. Nezdrav životni stil: Nedostatak fizičke aktivnosti i loša prehrana mogu pogoršati simptome menopauze, uključujući valove vrućine.
  7. Nedostatak sna: Problemi sa spavanjem mogu povećati stres i učiniti da se valovi vrućine češće javljaju i budu intenzivniji.
Koliko traju i do kada će trajati

Trajanje valova vrućine u menopauzi može varirati od osobe do osobe. Obično traju od nekoliko sekundi do nekoliko minuta. Međutim, kod nekih žena mogu trajati i duže, čak i do pola sata ili duže. Frekvencija valova vrućine također može varirati, od nekoliko puta dnevno do nekoliko puta tjedno. Ovi simptomi obično postupno nestaju tokom vremena kako se tijelo prilagođava hormonalnim promjenama tokom menopauze.

Valovi vrućine u menopauzi mogu trajati različito kod svake žene. Obično počinju nekoliko godina prije menopauze (periomenopauza) i mogu se nastaviti nekoliko godina nakon menopauze. Ukupno trajanje može biti od nekoliko godina do deset godina ili više, ali to varira od slučaja do slučaja. Važno je napomenuti da simptomi menopauze obično postupno opadaju kako se tijelo prilagođava hormonalnim promjenama, ali moguće je da će kod nekih žena valovi vrućine trajati duže ili biti intenzivniji.

Što ih može olakšati
  1. Hormonska terapija: Nekim ženama hormonska terapija može pomoći u smanjenju simptoma menopauze, pa tako i valova vrućine. Međutim, odluku o upotrebi hormonske terapije treba donijeti u dogovoru s liječnikom.
  2. Promjena prehrane: Izbjegavanje začinjene hrane, alkohola, kofeina i šećera može pomoći u smanjenju učestalosti i intenziteta valova vrućine kod nekih žena.
  3. Vježbanje: Redovito vježbanje može pomoći u smanjenju simptoma menopauze, uključujući valove vrućine. Aerobne vježbe poput brze šetnje, vožnje bicikla ili plivanja mogu biti posebno korisne.
  4. Tehnike opuštanja: Tehnike poput dubokog disanja, meditacije ili joge mogu pomoći u smanjenju stresa i olakšavanja valova vrućine.
  5. Klimatizacija: Održavanje prostorije na ugodnoj temperaturi može pomoći u smanjenju intenziteta valova vrućine.
  6. Akupunktura: Za neke žene, akupunktura može biti efikasna u smanjenju valova vrućine.
  7. Prirodni dodaci: Nekim ženama pomažu prirodni dodaci poput crvene djeteline ili cimicifuge (crnog kohoša), ali prije početka uzimanja dodataka važno je konzultirati se s liječnikom.

Cimicifuga ili crni kohoš je biljka koja se često koristi kao prirodni tretman za simptome menopauze, poput valova vrućine, noćnog znojenja i promjena raspoloženja.

Prema nekim istraživanjima, cimicifuga može djelovati slično kao estrogen u tijelu, što bi moglo objasniti njegov potencijalni učinak na simptome menopauze.

Prije početka korištenja bilo kakvih dodataka ili biljnih preparata za upravljanje simptomima menopauze, važno je razgovarati s liječnikom. Oni vam mogu pružiti savjete i informacije o sigurnoj i učinkovitoj upotrebi ovih proizvoda, kao i o drugim mogućnostima liječenja.

Femiplant – jedini biljni lijek sa cimicifugom

Femiplant je biljni lijek koji sadrži suhi ekstrakt cimicifuginog podanka (Cimicifuga racemosa) i jedini je biljni lijek sa cimicifugom, pripremljen kao 40 % izopropilni ekstrakt.

Upravo je ovaj ekstrakt najčešće proučavan oblik cimicifuge s više od 20 kliničkih studija i s preko 12.000 žena diljem svijeta koje potvrđuju učinkovitost u borbi protiv simptoma koji mogu značajno umanjiti kvalitetu života žena u menopauzi. Za razliku od sličnih proizvoda, Femiplant ne sadrži estrogene niti ispoljava učinak sličan estrogenima.

Mudre žene znaju da svaki period u životu nosi svoje ljepote i izazove. I u svakom periodu znaju uživati. Uz Femiplant i menopauzu možete pamtiti po dobrome što nose četrdesete i pedesete godine.

  • Biljni lijek za ublažavanje simptoma menopauze kao što su naleti vrućine i pojačano znojenje
  • Sadrži suhi ekstrakt cimicifuginog podanka
  • Za primjenu kroz usta
  • Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika
Plaćeni oglas o lijeku | S&B-FEMI-HR-04/24-Pričaj mi o tome