Jeste li znali da manjak određenih minerala i vitamina u tijelu može ozbiljno pogoršati simptome menopauze?
Ovi nutrijenti igraju važnu ulogu u održavanju našeg cjelokupnog zdravlja dok nam se tijelo još prilagođava posljedicama divljih hormonalnih promjena, odnosno snižavanju razine spolnih hormona.
Zato je ključno u četrdesetima i pedesetima unositi dovoljno minerala i vitamina kako bi se ublažili često neugodni simptomi menopauze, al i kako bi se smanjio rizik od kroničnih bolesti (bolesti srca, artritis, osteoporoza itd.).
Nastavite čitati i saznajte kako manjak nutrijenata utječe na menopauzu, ali i kako si osigurati dovoljno vitamina i minerala.
Vitamini B skupine
Vitamini B skupine, odnosno prvenstveno folna kiselina, vitamin B6 i B12 su uključeni biokemijski proces zvan metilacija koji se događa svaki dan u našim stanicama. Pojednostavljenim rječnikom kazano, to je proces koji može inhibirati način na koji se geni “izražavaju”. Primjerice, ovim je procesom moguće spriječiti ekspresiju gena koji izaziva tumor.
Zbog utjecaja okoliša, genetike ili naprosto sve manje apsorpcije hranjivih tvari s godinama, taj se proces nije onolik učinkovit koliko je potrebno za održavanje zdravlja.
Poboljšanje metilacije folatom, vitaminom B6 i vitaminom B12 pozitivno utječe na:
- Zdravlje kostiju
- Zdravlje kože
- Metabolizam
- Zdravlje srca
- Zdravlje mozga
- Proizvodnju neurotransmitera koji izravno utječu na raspoloženje
Naravno, sve su ovo dijelovi tijela na koje utječu i procesi prouzrokovani sniženjem razine hormona, zbog čega možemo zaključiti da adekvatan unos ovih vitamina ublažava i simptome menopauze.
Vitamini B skupine se nalaze uglavnom u voću i povrću, ali i ribi i mesu – primjerice govedini i iznutricama (pileće, goveđe itd.)
Biotin
Biotin (vitamin B-7) je još jedan vitamin B od velike važnosti, osobito tijekom menopauze. Poznat je i pod nazivom vitamin H.
Nedostatak biotina povezan je s prorijeđenom kosom, suhom kožom, lomljivim noktima i debljanjem, koji su također uobičajeni simptomi menopauze.
Prirodni izvori biotina u hrani su:
- banane
- gljive
- cjelovite žitarice
- žumanjak
- orašasti plodovi
S obzirom na to da je biotin topiv u vodi, potrebno ga je unositi redovito, bilo to putem prehrane ili dodataka prehrani.
Selen
Selen je kritičan mineral za zdravlje štitnjače i imuniteta. Potreban je za aktiviranje hormona štitnjače (trijodtironin ili T3), a kada je T3 na niskoj strani, može izazvati simptome hipotireoze kao što su usporeni metabolizam, nizak libido i debljanje. Ovi se simptomi često preklapaju s mnogim simptomima menopauze. Adekvatna količina selena u tijelu pomaže u zaštiti metaboličkog zdravlja.
Selen se nalazi u;
- brazilskim orasima
- iznutrice (bubrezi i jetra)
- češnjaku
- ribi i plodovima mora
- jajima
- mliječnim proizvodima
Pročitajte članak: Najbolja hrana za žene s Hashimotovom bolešću
Foto: Unsplash