Menopauza nije bauk! Iako naravno može biti, ako sami i bez dovoljno informacija prolazite kroz to razdoblje promjene. Mi smo tu da vam kažemo da ne mora biti teško, da može biti puno lakše. I zato bez obzira na to imate li bezbrojne simptome ili prolazite kroz menopauzu s lakoćom, mi smo tu da unesemo malo jasnoće u kaos koji nije samo u vašoj glavi. Danas zato pričamo o deset stvari koje možda niste znali o menopauzi, a koje su pozitivne! Pa idemo redom:
- Promjena je često dobra
Neke se žene u menopauzi osjećaju kreativnije, uravnoteženije, oslobođenije. Bez mjesečnice i PMS-a, osjećamo se sposobnije, osnaženije – i pronalazimo radost u životu.
- Nestanak menstruacije
To je zapravo definicija riječi ‘menopauza’ i smatra se da ste je dosegnuli tek kada godinu dana niste imali mjesečnice. Prije toga – tijekom perimenopauze – vaše mjesečnice mogu postati neredovitije, duže, kraće, jače ili slabije. Studije pokazuju da je srednja duljina od perimenopauze do menopauze 7,5 godina – otprilike 3 godine prije zadnje mjesečnice i 4,5 nakon.
- Nemamo sve valove vrućine
Sretnih 25 posto žena nikada ih ne dobije, ali ako spadate u nesretnih 75 posto, izbjegavajte ono što ih pogoršava, poput alkohola, začinjene hrane i pušenja. Nosite pamučnu odjeću za spavanje i neka vam ventilator bude kraj kreveta. Redovita tjelovježba također pomaže.
- JOŠ UVIJEK MOŽETE ZATRUDNJETI
Upitno je je li ovo dobra ili loša vijest, ali kako bilo – ako ne želite zatrudnjeti, nemojte još bacati kontracepcijska sredstva! Morate pričekati godinu dana nakon zadnje mjesečnice – ili dvije godine ako ste mlađi od 50 godina.
- Ljekovito bilje može pomoći
‘Istraživanja su pokazala da su crni kohoš (Cimicifuga) i gospina trava učinkoviti u ublažavanju simptoma, osobito kada se uzimaju zajedno’, kaže dr. Dick Middleton, bivši predsjednik Britanske udruge za biljnu medicinu. ‘Valerijana i zob izvrsni su za podršku nadbubrežnoj žlijezdi, a kadulja pomaže kod valova vrućine’, kaže nutricionistička terapeutkinja Alison Cullen. Pokušajte, vjerojatno vam neće naškoditi, a može pomoći.
- Nije strašno ako se ponekad popiškite
Posebno kada se smijete ili kišete. Pad razine estrogena može uzrokovati slabljenje mišića dna zdjelice – ali nemojte patiti u tišini. Radite vježbe za dno zdjelice i ako problemi potraju, posjetite svog liječnika ili stručnjaka za inkontinenciju. Ponavljamo – nije strašno i događa se mnogima!
- Pamćenje će se vratiti
Redovito zaboravljate ključeve ili se pitate zašto ste ušli u sobu? To je potpuno normalno. Znanstvenici vjeruju da pad estrogena može učiniti da se osjećamo pomalo zamagljeno, osobito tijekom perimenopauze. Dobra vijest je da to obično ne traje dugo i da se pamćenje vraća.
- U vježbanju je spas
Menopauza se često poklapa s drugim životnim stresovima, kao što su pritisak na poslu, ostarjeli roditelji i odlazak djece od kuće, a sve to može utjecati na vaše raspoloženje. Redovita tjelovježba, joga, meditacija ili jednostavno pronalaženje vremena za sebe mogu vam poboljšati raspoloženje.
- Crno vino zamijenite bijelim
Dok sve vrste alkohola mogu uzrokovati oslobađanje hormona adrenalina, izazivajući valove vrućine, crno vino je posebno snažno. Vjerojatnije je da ćete nakon bijelog vina izbjeći valove – ali, budući da sav alkohol povećava rizik od raka dojke, pijte umjereno.
- Možete i uštedjeti
Kraj mjesečnice znači da više nema tampona ni uložaka – a to po trenutačnim cijenama nije mala mjesečna ušteda. E sad ako ste na tome uštedjele, možda se nekako možete i nagraditi! Jesmo vam rekle da nije sve tako crno 😊