Menu
MENOPAUZA

Hemoroidi u perimenopauzi i menopauzi – zašto se događaju i što ih može olakšati

Još jedna „divotica“ koja nam se može dogoditi u menopauzi su i hemoroidi. Prije nego se prestrašite, ajmo pojasniti kako i zašto se to događa, kao i što nam može pomoći, ako se već dogodi.

U menopauzi dolazi do značajnih hormonalnih promjena, posebice smanjenja razine estrogena. O estrogenu smo na ovom portalu već dosta puta pričali, ali ponovimo kako upravo ovaj hormon ima važnu ulogu u održavanju elastičnosti i čvrstoće krvnih žila i tkiva u tijelu, uključujući područje crijeva. Smanjenje razine estrogena može dovesti do gubitka ove elastičnosti, što povećava osjetljivost na oštećenja i olakšava pojavu hemoroida.

Tijekom menopauze, žene često doživljavaju promjene u probavnom sustavu, uključujući sporiju pokretljivost crijeva (pričajmiotome, zar ne?). Zatvor postaje čest problem, a uz napore tijekom pražnjenja crijeva povećava se pritisak u analnom području. Ovaj pritisak može uzrokovati proširenje krvnih žila i formiranje hemoroida.

Za smanjenje rizika od hemoroida tijekom menopauze, preporučuje se održavanje uravnotežene prehrane bogate vlaknima kako bi se potaknula normalna probava. Redovito vježbanje također podržava zdravlje probavnog sustava. Pijenje dovoljno tekućine važno je za sprječavanje zatvora i održavanje hidratacije tkiva. U svakom slučaju, individualni savjeti od strane zdravstvenog stručnjaka pomažu u prilagodbi strategija prevencije i liječenja prema specifičnim potrebama.

Da se vratimo na trenutak namirnicama bogatim vlaknima – evo koje vam mogu pomoći, pa ih obavezno uvrstite u svoju prehranu: kelj, artičoke, batat, prokulice, repa, avokado, jabuke, kupine, brokula, banana, zob, kvinoja, badem. Međutim, posavjetujte se s liječnikom i prije nego što povećate unos vlakana, jer bi ih previše moglo dovesti do rijetke stolice.

Ako su vam hemoroidi bolni, potopite zahvaćeno područje u toplu kupku. To olakšava protok krvi u analnom tkivu. Također pomaže u zacjeljivanju i smanjuje upalu, svrbež, bol i iritaciju.

Vi koji nas redovite čitate vjerojatno znate koji savjet sada slijedi – prekomjerna konzumacija alkohola i pušenje ne doprinose ničijem zdravlju, ali ženama u perimenopauzi i menopauzi naročito. Istraživanja su također pokazala da oni koji piju previše alkohola ili puše imaju veći rizik od hemoroida.

Pušenje negativno utječe na zdravlje krvožilnog sustava, dok povećani unos alkohola dovodi do dehidracije, čineći vas podložnijim zatvoru i hemoroidima. Dakle, kada ste u menopauzi i ako imate problema sa zatvorom, nemojte odgađati prestanak pušenja te smanjite unos alkohola na jedno piće dnevno.

Osobama s hemoroidima savjetuje se promjena životnih i prehrambenih navika, a Proktis-M čepići i Proktis-M PLUS mast za rektum dodatna su pomoć i služe za pomoćno liječenje unutarnjih i vanjskih hemoroida.

Ova linija inovativnih proizvoda odlikuje se sadržajem hijaluronske kiseline, čije blagotvorno djelovanje potpomaže ponovnu epitelizaciju tkiva i time potiče i ubrzava zacjeljivanje oštećenja anorektalnog kanala. Sinergijsko djelovanje ostalih sastavnica omogućuje trenutačno olakšanje tegoba i zadovoljstvo svakog pacijenta.

Proizvodi iz Proktis-M linije mogu se koristiti i nakon proktoloških operacija te kod ostalih oštećenja anorektalnog kanala, jer potiču zacjeljivanje tkiva. Ujedno oblažu sluznicu, zbog čega je olakšano pražnjenje crijeva.

Ovi medicinski proizvodi mogu se koristiti i tijekom duljeg razdoblja.

Proktis-M pjena za pranje sredstvo je za pranje s umirujućim, emolijentnim i rashlađujućim djelovanjem, posebno namijenjena za svakodnevnu higijenu perianalnog područja. Nanosi se bez utrljavanja, zbog čega je posebno pogodna nakon kirurških zahvata i kod problema u analnoj regiji.