Pet godina portala Pričaj mi o tome, na kojem upravo čitate ovaj tekst, zgodan je povod za podsjećanje na put koji smo prešle u tih pet godina. Kratak je i dug. Jer iako pet godina prođe u trenu, u tom smo razdoblju, zajedno s vama, ispričale mnoge priče o menopauzi i perimenopauzi, razbile mnoge predrasude i mitove, pojasnile mnogo toga dotad nepojašnjeno. Dug je još put pred nama, menopauza je i dalje tabu tema, ovijena predrasudama i mitovima. Ali mi se nismo umorile (nadamo se ni vi), nastavljamo dalje, pa tako i u ovome tekstu donosimo pet mitova o menopauzi.
“Menopauza je vruća tema. Naše bi bake vjerojatno bile šokirane – a možda i oduševljene – da čuju aktualne razgovore o menopauzi u medijima, na radnom mjestu i u društvu”, kaže dr. Paula Briggs, predsjednica Britanskog društva za menopauzu (BMS) i savjetnica za spolno i reproduktivno zdravlje.
“Povećana svijest dovela je i do zbunjenosti i tjeskobe za mnoge žene, s dezinformacijama i proturječnim savjetima.”
Dakle, umjesto novih informacija o menopauzi, danas pričamo o stvarima za koje ste vjerojatno već čule, ali niste baš sigurne jesu li istinite, odnosno radi li se o mitovima ili stvarnosti.
1. Hormonska nadomjesna terapija je obavezna
Postoji velika zabuna oko hormonske nadomjesne terapije (HNL). Neke su žene zabrinute da je opasna i povećava rizik od raka. Druge vjeruju da je moraju dobiti”, kaže Haitham Hamoda, ginekolog konzultant i povjerenik BMS.
“Međutim, to je malo slojevitije. Svaka je žena drugačija. Odluka o uzimanju HNL-a je osobna i treba je donijeti uz podršku zdravstvenih radnika – na temelju individualne medicinske povijesti, potreba i preferencija.”
“Međutim, valja istaknuti kako je rizik od raka dojke od HNL-a nizak u medicinskom i statističkom smislu. Treba ga razmotriti u kontekstu ukupne koristi dobivene korištenjem HNL-a u poboljšanju kvalitete života, kao i poboljšanju zdravlje kostiju i kardiovaskularnog sustava”, dodaje g. Hamoda.
“Za većinu žena koje uzimaju HNL, koristi su veće od rizika. Osim toga, ako žene ne mogu ili odluče ne uzimati HNL, postoje alternative o kojima mogu razgovarati sa zdravstvenim djelatnicima.”
2. Menopauza je žalosno razdoblje – odatle sve ide nizbrdo
Promjena, klimakterij, drugo proljeće – nazovite to kako hoćete, nezaobilazna je činjenica da sve žene prolaze kroz menopauzu. Međutim, za mnoge je žene ovaj prirodni proces vrijeme tjeskobe i nevolje zbog različitih simptoma koji ga mogu pratiti”, kaže dr. Briggs. “Ali s povećanom sviješću o menopauzi, mnoge žene koje ne osjećaju simptome nepotrebno se boje onoga što dolazi.”
„Stoga je važno je napomenuti da iako su simptomi česti, neće se svatko boriti s menopauzom. Žene doživljavaju menopauzu na vrlo različite načine.
3. Menopauza ubija vaš seksualni život
“Spolni odnosi se mogu promijeniti tijekom menopauze, ali ne mora sve biti gotovo”, kaže dr. Briggs. “Seksualna želja može se smanjiti ili povećati, a simptomi menopauze koji žene sprječavaju u aktivnom spolnom životu mogu se olakšati. Na primjer, HNL može poboljšati seksualnu funkciju zbog djelovanja na centre za uzbuđenje u mozgu. A vaginalna suhoća i bol mogu se učinkovito liječiti vaginalnim estrogenima, ovlaživačima i lubrikantima. Nehormonski tretmani uključuju psihoseksualno savjetovanje (seksualni terapeut koji nudi specijalistički tretman).„
4. Testosteron treba svim ženama u menopauzi
“Iako se često piše o dobrobitima terapije testosteronom za menopauzu, jedini trenutni preporučeni razlog za propisivanje ove terapije je stalan nizak seksualni nagon kod žena. I to tek nakon što se razmotre svi drugi mogući čimbenici, uključujući uzimanje HNL-a”, dr. Briggs naglašava.
“Međutim, čak ni u ovim okolnostima testosteron ne pomaže svima. Seksualna želja je složena i druga pomoć je dostupna – i često učinkovitija. Trenutačno nema dovoljno kliničkih dokaza koji bi preporučili upotrebu testosterona kod niske energije, lošeg raspoloženja, umora ili moždane magle.“
5. Zaslužujem pomoć samo ako stvarno patim
“Menopauza nisu samo valovi vrućine i žene ne trebaju trpjeti u tišini. Svaka menopauza je drugačija i svaka žena zaslužuje podršku tijekom ovog razdoblja. Valunzi mogu biti iscrpljujući, a simptomi mogu biti fizički (suha koža, glavobolje, vaginalna suhoća) i psihološki (depresivno raspoloženje, anksioznost, promjene raspoloženja)”, objašnjava dr. Briggs.
“Žene doživljavaju menopauzu na razne načine. Nije neobično osjetiti da se vaše tijelo dramatično mijenja, a jednako tako, da se gotovo uopće nije promijenilo. Najvažnije je da bez obzira na vaše simptome, savjet i podrška budu dostupni. Budite svjesni svih promjena i obratite se svom liječniku opće prakse ili drugom zdravstvenom radniku za savjet.”
I naravno pratite Pričaj mi o tome jer tu smo već pet godina za vas.
Idemo dalje zajedno!