Menu
MENOPAUZA / ZDRAVLJE

Što može izazvati suhoću rodnice i što može pomoći

Suhoća rodnice javlja se u 15-20 posto žena te se može pojaviti kod žena bilo koje dobi. Dobra vijest je da to nije nešto sa čime vam je suđeno živjeti, jer se možete liječiti i prevladati.

Suhoća rodnice događa se u životu žene u raznim periodima od djetinjstva, za vrijeme porođaja i dojenja, zatim u periodu života kada žena uzima peroralnu kontracepciju, ali i kasnije kada krenu hormonalne promjene te u menopauzi kada to postane stalno stanje.

Također to nisu jedina stanja kada može doći do suhoće rodnice, često uzrok može biti i stres koji može biti kratkotrajan, ali i kroničan.

Tada je suhoća rodnice posebno izražena. Također moram spomenuti kako suhoću rodnice mogu izazvati neke bolesti, na primjer zračenje ili kemoterapija u liječenju malignih bolesti ili uzimanje lijekova koji djeluju antiestrogeno kao i neki antidepresivni lijekovi ili lijekovi protiv alergija.

Koji su simptomi suhoće rodnice?

Osjećaj nelagode, bol, svrbež, nerijetko nakon spolnog odnosa, a moguće je i krvarenje.

Ostali uzroci suhoće vagine uključuju:
  • nuspojave lijekova protiv alergije i prehlade, antihistaminika, antidepresiva i lijekova za astmu (Nemojte prestati uzimati propisane lijekove bez razgovora sa svojim liječnikom o načinima smanjenja seksualnih nuspojava.)
  • Sjogrenov sindrom, autoimuni poremećaj koji može uzrokovati upalu žlijezda slinovnica i suznih žlijezda te stijenke rodnice
  • Stres
  • pušenje cigareta
  • alkohol
  • intenzivno tuširanje
  • alergija na jako mirisne osobne proizvode.
Što može pomoći

Jednostavne promjene načina života mogu pomoći kod suhoće rodnice. Ovo su neke preporuke:

  • Redoviti spolni odnos, uključujući odgovarajuću predigru i uzbuđenje, kako bi se potaknula proizvodnja sluzi – vlaženje rodnice.
  • Izbjegavajte ispiranje i proizvode za osobnu higijenu koji sadrže mirise i boje.
  • Perite vaginalno područje samo toplom vodom.
  • Nosite pamučno donje rublje kako bi vaša rodnica mogla “disati”.
  • Izbjegavajte tange i ljepljive sintetičke tkanine koje mogu pogoršati vaginalnu iritaciju.
  • Jedite hranu koja sadrži fitoestrogene, poput soje, orašastih plodova, sjemenki, bobičastog voća i tofua.

Vaginalna suhoća kod mladih

Kod mladih djevojaka vulvovaginitis se često javlja zbog anatomskih razlika i čimbenika ponašanja.

Anatomija u mladih pacijenata je drugačija nego u odraslih. Koža na vulvi i  sluznici rodnice je tanja zbog manje estrogena, što ta područja čini osjetljivijima na alergijske reakcije. Vulva je također nedovoljno razvijena, nema stidnih dlaka i labijalnih masnih jastučića, zbog čega je rodnica nezaštićena od vanjskih nadražaja uključujući bakterije iz anusa. Rodnice djevojčica imaju neutralan pH, za razliku od odraslih, čiji je pH umjereno kiseo. Svi ti čimbenici doprinose razvoju bakterija kod djevojčica.

Također, kako djeca postaju samostalnija, često im nedostaju vještine i znanje da se učinkovito i dobro operu, što rezultira lošom higijenom.

Djeca s vulvovaginitisom mogu se žaliti na bol, svrbež, bol, crvenilo i peckanje oko rodnice ili na iscjedak i bol pri mokrenju.

Uzroci vulvovaginitisa uključuju iritaciju genitalnog područja upotrebom deterdženata, jakih sapuna, kemikalija poput klora, pjenušavih kupki, loših higijenskih praksi ili tijesne odjeće. Infekcije, s bakterijama ili kvascima, dječja glista, kontaktni iritanti, kožne bolesti poput ekcema, strano tijelo.

Konačno, mlade djevojke obično imaju lošu higijenu s pranjem ruku i čišćenjem vulve i perineuma, te brisanjem nakon pražnjenja crijeva. To može dovesti do fekalnih bakterija ili drugih organizama povezanih s urinarnim traktom koji uzrokuju infekcije.

Mlade djevojke također mogu žuriti s mokrenjem i ne brišu se pažljivo. To može dovesti do nakupljanja urina u rodnici dajući tako bakterijama odličan medij za rast. Češanje, sisanje palca i čačkanje nosa također mogu unijeti oralne i kožne bakterije u rodnicu.

Djevojčice s vulvovaginitisom mogu imati vaginalni iscjedak, svrbež, pred pubertetsko vaginalno krvarenje, crvenilo ili se žale na nelagodu pri mokrenju ili brisanju.

Većina slučajeva vulvovaginitisa je nespecifična i nema bakterijski uzrok. Ovi se slučajevi obično javljaju s pritužbama na iritaciju i crvenilo koji traju mjesec do godinu dana. Ovi se slučajevi mogu liječiti jednim do dva namakanja dnevno u toploj kadi i nakon kupanja korištenjem zaštitne kreme kao što je cinkov oksid ili druge masti za pelenski osip.

Ako simptomi potraju ili ako se vidi vaginalni iscjedak, potrebno je konzultirati liječnika radi daljnje procjene.

Najčešće bakterije povezane s vulvovaginitisom su respiratorni i gastrointestinalni organizmi.

Medicinsko liječenje je usmjereno na temelju patogenih uzročnika. Gljivične infekcije nisu uobičajene izvan razdoblja upotrebe pelena i mogu se identificirati vaginalnim brisom.

Suhoća rodnice u menopauzi

Menopauza predstavlja zadnju menstruaciju u životu žene i znak je iscrpljenosti jajnika te pada razine hormona koji reguliraju normalan menstruacijski ciklus.

Perimenopauza ili predmennopuza je razdoblje prije zadnje menstruacije. Postmenopauza je period koji počinje godinu dana nakon zadnje menstruacije.

Žene s godinama gube sposobnost vlaženja kakvu su imale prije. Radi se o fizičkom procesu koji se događa zbog pada estrogena pri završetku menstruiranja.

U menopauzi dolazi do stanjivanja površinskog tkiva zbog pada estrogena, a uz to žene osjete napadaj vrućine i druge neugodnosti poput iritacije ili crvenila rodnice. Osim toga, dolazi do fizičkih promjena na ženskom spolovilu što može dovesti do daljnjih neugodnosti i boli pri pokušaju seksualnog odnosa. Menopauza je prirodan proces koji se događa svakoj ženi, ali ne iskusi svaka žena sve simptome.

Suhoću rodnice iskusi oko 50 posto žena. U nekim slučajevima se pojavi već u pred menopauzi, a nekad i kasnije, stoga nemojte oklijevati potražiti liječničku pomoć ako to utječe na vaše dnevne aktivnosti.

Osim toga, postoje neke stvari koje možete učiniti kod kuće kako biste se nosili sa suhoćom intimnih dijelova tijela. Na primjer, korištenje prirodnih biljnih ulja kao što su kokosovo, maslinovo ili bademovo ulje može vam pomoći da se riješite suhoće vagine. Ipak, treba ih koristiti nakon savjetovanja sa zdravstvenim radnikom.

Vaginalni ovlaživači

Isprobajte vaginalnu hidratantnu kremu kako biste vratili malo vlage u svoje vaginalno područje. Možda ćete je morati nanositi svakih nekoliko dana. Učinci hidratantne kreme općenito traju nešto dulje od učinaka lubrikanta.

Lubrikanti na bazi vode. Nanose se neposredno prije seksualne aktivnosti i mogu smanjiti nelagodu tijekom odnosa. Odaberite proizvode koji ne sadrže glicerin ili svojstva zagrijavanja jer žene koje su osjetljive na te tvari mogu osjetiti iritaciju.

Lokalni estrogen

Lokalna primjena preparata koji sadrže estrogen ima prednost jer je učinkovita u nižim dozama i ograničava ukupnu izloženost estrogenu, manja resorpcija estrogena u krvotok. Također može pružiti bolje izravno olakšavanje simptoma od oralne primjene estrogena.

Vaginalna estrogenska terapija postoji u nekoliko oblika. Budući da se čini da svi djeluju jednako dobro, vi i vaš liječnik možete odlučiti koji je najbolji za vas.

Vaginalna estrogenska krema. Ovu kremu stavljate izravno u rodnicu pomoću aplikatora, obično prije spavanja. Obično je žene koriste svakodnevno tijekom jednog do tri tjedna, a zatim jedan do tri puta tjedno nakon toga, ali liječnik će vam reći koliko kreme trebate koristiti i koliko često je stavljati.

Vaginalni estrogenski čepići. Ovi čepići niske doze estrogena stavljaju se u rodnicu jednom dnevno tjednima. Nakon toga potrebno ih je stavljati samo dva puta tjedno.

Vaginalni estrogenski prsten. Vi ili vaš liječnik umetnete mekani, fleksibilni prsten u gornji dio rodnice. Prsten oslobađa dosljednu dozu estrogena dok je na mjestu i treba ga zamijeniti svaka tri mjeseca. Mnoge žene vole pogodnost koju ovo nudi. Drugačiji prsten s većom dozom smatra se sustavnim, a ne lokalnim liječenjem.

Vaginalne tablete estrogena. Koristite jednokratni aplikator da stavite tabletu duboku u rodnicu. Vaš liječnik će Vam reći koliko često trebate stavljati tabletu. Najčešće se koristi svakodnevno prva dva tjedna, a zatim dvaput tjedno.

doc. dr. sci. Sandra Stasenko
Specijalist ginekologija i opstetricije, subspecijalist fetalne medicine
Klinika za ženske bolesti i porode, Klinička Bolnica Merkur