Hormonsko nadomjesno liječenje (HNL) ili hormonska nadomjesna terapija najčešća je terapija za kojom posežu žene koje imaju problema sa simptomima menopauze poput valunga, noćnog znojenja, vaginalne suhoće itd.
Ukratko, putem hormonske nadomjesne terapije se na različite načine nadomještaju hormoni estrogen i progesteron čija se proizvodnja u jajnicima znatno smanjuje ulaskom žene u menopauzu.
Već se dugo vremena lome koplja oko hormonskog nadomjesnog liječenja. U početku je to bio najbolji način ublažavanja simptoma menopauze i prema istraživanjima, potpuno zdrav i siguran.
Posljednjih dvadeset godina se sve više dolazilo do znanstvenih dokaza da HNL i nije tako bezazleno – neka su istraživanja (npr. istraživanje američke Inicijative za žensko zdravlje) s velikim brojem sudionika povezala hormonsko nadomjesnu terapiju s povećanim rizikom bolesti poput raka dojke i raka maternice.
S druge strane, ginekolozi praktičari upozoravaju da su mediji preslobodno prenijeli rezultate tih istraživanja (rizik za obolijevanje od raka dojke je veći ukoliko se specifična hormonska terapija uzima više od 5 godina).
Napominju i da se hormonska nadomjesna terapija ne preporučuje svima, već ženama za koje su dobrobiti korištenja terapije prevaguju u odnosu na moguće rizike. Isto tako, napominju i da se terapija prilagođava individualno svakoj pacijentici.
Odluka o uzimanju hormonske nadomjesne terapije je dakako osobna, mora biti informirana i donesena uz liječničku suglasnost.
Ako zbog medicinskih ili nekih drugih razloga žena ne može ili ne želi uzimati hormonsku nadomjesnu terapiju, postoje alternative koje također nose određene dobrobiti, ali i rizike.
Stručnjaci preporučuju da za vrijeme uzimanja terapije (preporučuje se niska doza estrogena, odnosno kombinacije estrogena i proestrogena) žena redovito odlazi na ginekološke preglede i mamografiju.
U nastavku slijedi nekoliko najbitnijih općih informacija o hormonskoj nadomjesnoj terapiji.
Postoji više vrsta hormonske nadomjesne terapije (ovisno o načinu uzimanja):
- tablete
- flasteri
- implantati
- estrogenski gel (samo za vaginalno područje)
Koje su prednosti hormonskog nadomjesnog liječenja?
- usporavanje procesa starenja
- manja vjerojatnost obolijevanja od osteoporoze
- zadržavanje vlažnosti rodnice
- štiti zdravlje krvožilnog sustava
Koje su nuspojave uzimanja hormonske nadomjesne terapije?
- nadutost
- problemi s probavom
- glavobolje
- zadržavanje tekućine
Kome se ne preporučuje HNL?
- ženama koje su imale rak dojke, rak jajnika, rak maternice
- ženama koje imaju problema sa zgrušavanjem krvi
- ženama koje su doživjele srčani ili moždani udar
- ženama s nedijagnosticiranim krvnim tlakom
- ženama s bolestima jetre
Koji su drugi načini medicinskog ublažavanja simptoma menopauze?
- antidepresivi
- tibolon
- klonidin
- vitamin E
- proizvodi sa fitoestrogenom
- biljka Cimicifuga racemosa
Izvori:
https://hrdm.com.hr/menopauza/
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(19)31709-X/fulltext
Foto: Pexels