Ako mislite da nas danas ne razumiju, te da olako za sve okrivljuju naše hormone, valja nam otići u ne tako davnu povijesti i vidjeti kakvi su tada bili stavovi i vjerovanja o menopauzi te kakvim se sve sredstvima „liječila“ ova strašna ženska bolest.
1. Okrivite povijest
Stara medicina definirala je žene kao deformirane muškarce koje su se učinkovitije približavale konceptu idealnog muškarca nakon menopauze. Žene u menopauzi samom ovom biološkom promjenom, društveno gledajući, „izgubile su“ svoju ženstvenost, ljepotu, plodnost i status te su bile pred vratima smrti.
2. Smrtna bolest zvana menopauza…
Davne 1710.godine menopauza se smatrala bolešću te se na nju gledalo kao na jednu od najvećih nesreća koje bi spopale spol koji ionako iskusi najveći dio ljudske patnje. Prave riječi utjehe, zar ne?
3. Prirodno liječenje
Medicina je daleko napredovala, ali i danas smo ponekad skeptični prema prirodnim lijekovima i tretmanima. No to je ništa naspram ‘tretmanima’ u Velikoj Britaniji tijekom osamnaestog stoljeća:
- pijavice na genitalijama i cerviksu
- poticanje „zamjenske menstruacije“ kao što su hemoroidi, krvarenje iz nosa i ispuštanje krvi
- terapija vrućim šalicama, poznatija kao cupping
- znojenje (jer, kao što znate, valunzi nisu samo po sebi toliko loši)
kupanje (u redu…s ovim se možemo složiti)
4. Lažni lijekovi i doktori oportunisti
Tijekom prijašnjih stoljeća mnoge žene u ovom ‘kritičnom stanju’ najčešće su bile predaleko od prave pomoći ili ju nisu mogle priuštiti, pa su bile prepuštene opasnim pokusima i eksperimentalnim lijekovima u potrazi za pravim lijekom.
5. Ružna istina
Žene u menopauzi opisivane su kao kisele, sebične, ružne osobe s grubim crtama lica, brkovima, dubokim glasovima i ravnim prsima. Poznati kirurg Isaac Baker Brown izvodio je klitoridektomije, tj., ‘žensko obrezivanje’ na mnogim svojim pacijenticama s raznim oboljenjima, uključujući i na ženi u pedesetima koja je patila od valunga, nesanice, nemira te osjećaja tjeskobe.
6. Upitni simptomi
Klasična medicina zaista nije mogla pojmiti pojam menopauze, a najjednostavniji dokaz za to je popis simptoma koje je medicina povezivala s ovom biološkom promjenom:
- histerija
- nimfomanija
- alkoholizam
- kleptomanija
Naravno, kada sve ove simptome dobro proučite, ne morate se niti pitati zašto bi žene u menopauzi često slali na psihijatriju.
7. Jednostavni lijekovi
Liječenje menopauze tijekom 19. i ranog 20. stoljeća variralo je od onog gadljivog do onog po život opasnog:
- kupke sa senfom
- kupke stopala
- mazanje stimulativnim melemima
- elektroterapija
- opijum
- prolijevanje hladne vode prekotrbuha
- filtrirani sok jajnika zamoraca
- vaginalni čep i ledene injekcije nakon odstranjivanja čepa
- arsen
- uklanjanje štitnjače
- golf
- orgazam
8. Menopauza u literaturi
Dok su mnogi izbjegavali ovu temu kod pisanja književnih dijela, Virginiju Woolf menopauza je fascinirala te je o njoj pisala u više navrata:
„Padam u taj trans, u te kome, što je tako frustrirajuće kada želim bistrog uma čitati.“
U svom romanu Gospođa Dalloway, Woolf koristi slike blijedog i umirućeg cvijeća kako bi prikazala ovo vrijeme u životu žene, tako odražavajući stavove društva tijekom 1920-ih koji su tvrdili da je menopauza neka vrsta smrti za žene te ogromna životna prekretnica.
9. Estrogen dnevno…
Doktor Robert Wilson, 1966. godine objavio je svoj bestseler FeminineForever (Zauvijek ženstvena), u kojem je žene u menopauzi nazvao uškopljenicama i pravim katastrofama. Preporučio je svakodnevni estrogen kako bi ljepši spol kroz ovu promjenu bio što ugodniji te kako bi se s njima moglo živjeti. Šarmantno, zar ne?
10. Napokon nekome pada na pamet pitati ženu
Prekretnica u percepciji menopauze dogodila se 1980-ih kada je ispitano preko 8000 žena u dobi od 45 do 55 koje nisu prijavile nikakve pogoršane simptome niti lošije zdravlje otkad su ušle u menopauzu. Dapače, mlađe žene su se više bojale menopauze nego one koje su već u nju zašle.
Zanimljiva činjenica: tijekom 1990-ih, istraživanje provedeno na 15.000 Japanki pokazalo je da skoro svaka od njih značajno manje osjeća sve navedene simptome menopauze, što može biti jedna od velikih prednosti prehrane bogate sojom.
Za više informacija o menopauzi naručite naš Rokovnik i vodič kroz menopauzu