Zatvor, nadutosti ostali probavni problemi nisu nimalo rijetki za žene koje prolaze kroz menopauzu. To je ujedno i čest razlog da žene upravo tad počinju dobivati kilograme, naoko bez ikakvog razloga.
Međutim, postoji objašnjenje. Smanjenje razina hormona estrogena kao i proces starenja utječe na usporavanje metabolizma što zauzvrat uzrokuje dobitak kilograma i probleme s probavom.
No, s obzirom na to da osim konvencionalnih lijekova poput laksativa, postoje i prirodni načini za liječenje ovog problema, u nastavku saznajte kojih 7 svemoćnih namirnica će vam pomoći pobijediti zatvor.
Kiwi
Znanstveno je dokazano da kiwi može pomoći u olakšavanju zatvora. Primjerice, jedno istraživanje je pokazalo da kiwi potiče probavu. Više od 30 sudionica istraživanja su konzumirale dva kiwija dnevno u razdoblju od četiri tjedna. Rezultati su pokazali da je konzumacija kiwija poboljšala rad crijeva, sudionici su smanjili upotrebu laksativa, a i simptomi zatvora su se smanjili.
Chia sjemenke
Favorit fitness stručnjaka, chia sjemenke su odlične za poboljšavanje probave. Uz to, chia sjemenke održavaju sitost, ubrzavaju izlučivanje toksina, sprečavaju zatvor i bogate su mineralima i vitaminima.
Za poboljšanje probave, najbolje je konzumirati svježe mljevene chia sjemenke. Tako ćete u potpunosti iskoristiti njihove blagodati. Preporučuje se konzumirati ih uz orašasto voće, zobene pahuljice, a možete ih posuti na jogurt.
Zobene pahuljice
Zobene pahuljice sadrže netopiva vlakna koja su izrazito bitna za pravilan rad metabolizma. Još neke dobrobiti zobenih pahuljica su što štite kožu, krvožilni sustav, poboljšavaju imunitet i snižavaju rizik od raka debelog crijeva.
Naranče
Iako se naranče, kao i ostalo citrusno voće, najčešće spominju u kontekstu sprečavanja prehlada i izgradnje imuniteta, one su bogate vlaknima – topivim i netopivim. Odličan razlog da češće konzumirate ovo narančasto voće. Ujutro možete popiti sok od svježe cijeđene naranče, a umjesto visokokaloričnih grickalica nakon ručka radije pojedite jednu naranču.
Lubenica
Lubenica je puna vode – sadrži čak 92 posto vode, ali i dovoljno vlakana za dobru probavu. Osim toga, niskokalorična je, ukusna i bogata vitaminom B koji će vam osigurati puno energije.
Batat (slatki krumpir)
Iako je poznat pod nazivom slatki krumpir, batat, osim izgledom, nije nimalo nalik na krumpir. Bogat je vitaminom A, beta-karotenima, kalijem kao i vlaknima te je zbog toga idealan za one koji imaju problema s probavom.
Može se kuhati i ispeći, a za razliku od krumpira, moguće ga je i koristiti u pripremi slatkih jela.
Kruške
Kruške su voće izrazito bogato vlaknima (jedna kruška srednje veličine sadrži 6 grama vlakana) kao i sorbitolom koji također potiče stolicu.
Kruške možete jesti kao međuobrok, za doručak zajedno s jogurtom i zobenim pahuljicama, a odličan su dodatak voćnoj salati.
Kakvu hranu trebate izbjegavati?
Svakako biste trebali izbjegavati određene namirnice koje pogoršavaju probavu i još više zatvaraju. Neke od tih namirnica su:
- bijela riža,
- bijeli kruh,
- pržena hrana,
- nezrele banane,
- crveno meso,
- alkohol
Važnost probiotika
Probiotici pomažu u održavanju ekosustava vašeg crijeva, kao i ekosustava vašeg dišnog i urogenitalnog trakta. Također, pokušajte ograničiti uporabu antibiotika. Iako su ponekad neophodni i mogu spasiti život, većina antibiotika se prepisuje i onda kada nisu nužni. Obavezno se posavjetujte s liječnikom o tome treba li vam antibiotik, a uvijek uzimajte probiotike tijekom liječenja kako biste ponovno u svoja crijeva unijeli zdrave bakterije.
Bio Kult kapsule sadrže čak 14 sojeva različitih dobrih bakterija u samo jednoj kapsuli. Inovativni višesojni pripravci rezultat su dugogodišnjih znanstvenih istraživanja, a svaki soj dobrih bakterija u potpunosti je identificiran, istražen i pomno odabran. Sadržaj kapsule Bio-Kult® može se umiješati u hranu ili piće, jer su žive kulture mikroorganizama u Bio-Kult® kapsulama otporne na želučanu kiselinu.