Menu
MENOPAUZA

Šest savjeta za ublažavanje promjena raspoloženja

Čas smo raspoložene, pa čas nismo. Ni mi same, a pogotovo oni oko nas ne znaju kad će uslijediti neraspoloženje, a kad ćemo opet procvjetati. Nema straha, radi se samo o promjenama raspoloženja. A upravo promjene raspoloženja spadaju među najčešće simptome koji se javljaju u perimenopauzi. No, teško se identificiraju jer ih često pripisujemo nekim drugim okolnostima. Naravno, mogu biti uzrokovane vanjskim uzrocima, ali su nerijetko izazvane fluktuacijama u razini hormona.

U današnjem članku smo za vas izdvojile šest savjeta za ublažavanje promjena raspoloženja u perimenopauzi.

Aerobne vježbe

Ako vaše promjene raspoloženja naginju prema bezvoljnosti, manjku motivacije i posljedično, manjku kretanja, onda bi vam mogle pomoći aerobne vježbe.

Ova vrsta vježbi aktivira rad srca, potiče prijenos kisika kroz žile i pozitivno utječe na rad mozga tako što se potiče stvaranje serotonina, popularno znanog i kao hormon sreće.

Piti više vode, manje kofeina i alkohola

Ako ste primijetile da vam kofein i alkohol više naude nego što vam pomognu, to je znak za usporavanje. Ove poroke zamijenite vodom – najzdravijim pićem za naša tijela.

Redovita konzumacija vode ima bezbroj blagodati za naše tijelo, a jedna među njima je povoljan utjecaj na mentalno zdravlje. Naime, voda pomaže u prenošenju hranjivih tvari do mozga i čisti organizam od štetnih tvari.

Ukloniti ili ublažiti stres tehnikama meditacije

Meditacija postaje sve popularnija tehnika nošenja sa stresom. Postoji mnogo vrsta meditacije tako da možete odabrati onu koja odgovara vašem trenutnom raspoloženju i svakodnevnom rasporedu.

Meditacija je odlična i zbog toga što vam za nju uopće ne treba puno vremena – dovoljno je odvojiti barem 5 do 10 minuta u danu za ovu smirujuću aktivnost.

Ako vam isprve ne ide, ne brinite se. Meditacija je vještina koja se usvaja s vremenom.

Još jedan razlog zašto biste trebale usvojiti meditaciju u svoju svakodnevicu jest što je čak i znanost potvrdila njezinu moć. Meditacija pomaže u ublažavanju simptoma anksioznosti, depresije, ADHD-a, a pozitivno utječe na rad amigdale (centar za strah), jača imunitet i navodno potiče stvaranje novih veza između moždanih stanica.

Hrana bogata magnezijem i vitaminom B12 – ali i ostala zdrava hrana

Sve se više priča o utjecaju prehrambenih navika na naše mentalno zdravlje. I ovdje smo više puta pričale o osi crijeva i mozga, odnosno o povezanosti probavnog sustava i mozga. Zato je jako bitno što svakodnevno konzumiramo. Redovita i dugoročna konzumacija različitih namirnica može ublažiti promjene raspoloženja specifične za menopauzu.

Hrana bogata magnezijem je dobra jer magnezij povoljno utječe na živčani sustav, sudjeluje u regulaciji sna i opušta mišiće. Magnezij sadrže banane, tamnozeleno lisnato povrće, zobene pahuljice, bademi itd.

Vitamin B12 je isto bitan za normalno funkcioniranje živčanog sustava. On se najčešće nalazi u hrani životinjskog porijekla, pogotovo jetrici.

Pronađite nešto što vas veseli

Veoma je lako ostati u začaranom krugu potrage za savršenim lijekom protiv tegoba izazvanih menopauzom. Međutim, ponekad više zna pomoći upravo suprotno. Ne tražiti lijek, barem ne svjesno, već pronaći neku aktivnost zbog koje ćete barem na nekoliko minuta ili sati zaboraviti na svoje boljke.

Za neke je to učenje novog jezika, slikanje, pisanje dnevnika, šetnje s prijateljima, a za neke je to druženje s obitelji.

Potražite pomoć u ljekovitim biljkama i pripravcima

Neke od biljaka koje se koriste za ublažavanje simptoma menopauze su: crvena djetelina, soja, cimicifuga, hmelj, kineska anđelika, konopljika, lan, sladić, maca…naime, fitoestrogeni (izoflavoni, lignani, kumestani) djeluju kao selektivni modulatori estrogenskih receptora.

Tako crvena djetelina sadrži izoflavone (formononetin, biokanin A, daidzein, genistein, pratensin), kumestane (kumestrol), kumarine (kumarol, medikagol), metilsalicilat (u eteričnom ulju). Više je istraživan list nego cvijet. Uobičajena doza izoflavona je 40-80 mg/dan.

Sjemenke lana bogate su fitoestrogenima lignanima (glavni lignan je sekoizolaricirezinol diglukozid – SDG koji pomoću crijevne mikroflore prelazi u biološki aktivne enterodiol i enterolakton) i alfa-linolenskom kiselinom. Lignani djeluju kao SERMs.

Kineska anđelika poznata je i kao Dong Quai, ženski ginseng. Glavne sastavnice korijena su: eterično ulje s ftalidima, fenolne kiseline, kumarini i polisaharidi. U tradicionalnoj kineskoj medicini koristi se u kombinaciji s drugim biljnim ekstraktima kod dismenoreje, amenoreje, menopauze, za supresiju alergije…

Uzmi pauzu od menopauze i uživaj u svojim najboljim godinama!

Femipause je prirodni proizvod jedinstvene kombinacije sastojaka za ublažavanje menopauzalnih tegoba. Zahvaljujući toj jedinstvenoj kombinaciji, među kojima su ključni, ekstrakt lista livadne (crvene) djeteline i lupine sjemenki lana u formulaciji za dan te melatonin u formulaciji za noć, Femipause osigurava cjelovitu podršku i pomoć pri menopauzalnim tegobama. Prednost proizvoda je i jednostavnost korištenja – 2u1 koncept.