S nastupanjem menopauze dolazi do mnogih promjena koje ponekad utječu na naše žensko samopouzdanje. Naše se tijelo mijenja, bore su dio procesa starenja, libido opada, a naš fokus se mijenja. Još je trećina života pred nama, a u isto vrijeme živimo u vezi u kojoj se i partner mijenja, ali na drugačiji način. Ne zaboravimo njegovati naš partnerski odnos!
Svojim razmišljanjem htjela bih razbiti stereotip da su žene u menopauzi čudnovate “mrzovoljne” gnjavatorice kojima nikad ništa nije kako treba, koje neprestano negoduju i žale se. Ne! Sama ne pristajem na takve jednostrane etikete. Po mom mišljenju, dame su upravo sada u najboljim godinama. Stekle smo puno životnog iskustva, štošta smo prebrodile, djeca su nam više-manje odrasla, još uvijek smo jako aktivne na poslu, puno se krećemo u prirodi i bavimo se sportom, imamo prijateljice s kojima dobronamjerno “ogovaramo” naše drage muškarce i veselimo se budućnosti.
Kako vidite svoj partnerski odnos?
Da, svaka ima jedinstvenu priču i vlastitu povijest partnerstva. Sada je možda došlo vrijeme za promišljanje. S njim ste nekoliko desetljeća, zajedno ste stvorili dom, gnijezdo, materijalnu sigurnost, jako se dobro poznajete i pred vama je još nekoliko desetljeća zajedničkog života. Vjerujem da ste imali uspona i padova, da ste jedno drugom na svoj način iskazivali pažnju i ljubav, te da ste formirali navike, rutinu. Htjela bih naglasiti da je komunikacija zaista jako bitna, koja ni u ovom razdoblju ne bi trebala presušiti između vas. Pričajte jedno drugome što vam se dogodilo tijekom dana, na koje ste prepreke naišli, popričajte o sitnicama koje su vam važne. Dobra komunikacija puna poštovanja ključ je uspješnog i dugotrajnog odnosa.
Karakteristike zdravog partnerskog odnosa
Mnogi me ljudi pitaju koje su uopće karakteristike odnosno elementi zdravog odnosa s partnerom. Slijede ovako:
Poštovanje
Tu prije svega mislim na poštivanje činjenice da ste različite osobnosti, da dolazite iz različitih primarnih obiteljskih sredina i da sa sobom nosite različita uvjerenja, vrijednosti, obrasce i individualna iskustva.
Ljubav
To je subjektivna emocija, kakvu osjećamo prema partneru, često definirana izrazom “volim ga”.
Komunikacija
Zaista je iznimno važna. Čak i kada se u nečemu ne slažete, važno je njegovati i održavati konstruktivan dijalog pun poštovanja u kojem nema mjesta vrijeđanju, ponižavanju i drugim toksičnim oblicima obezvrjeđivanja mišljenja ili osobnosti partnera. Seksualnost je važan dio komunikacije, jer je to isprepletenost dvaju tijela na fizičkoj razini, kada ujedno komuniciramo, povezujemo se i vjerujemo jedni drugima.
Povjerenje
Gradi se dugoročno, rezultat je poštivanja i slijeđenja vaših dogovora, odnosno da se oboje slažete oko vrijednosti vašeg odnosa i da oboje želite i radite na očuvanju povjerenja.
Suradnja
Par čini dvoje sa svjesnošću da su u istom čamcu i da zajedničkim snagama kormilare kroz izazove svojeg života u dvoje općenito. U dvoje je lakše i jednostavnije.
Financijska transparentnost
Treba otvoreno razgovarati o vašim prihodima i rashodima, štednji i uživanju, odnosno trošenju za vaša zadovoljstva.
Seksualnost u menopauzi
Činjenica je (zbog promjena u radu naših hormona) da naša seksualna želja opada, vagina više nije tako elastična i navlažena. Iako je to prirodno stanje, ne predajemo se i kupujemo kvalitetne lubrikante i druge masti kojima potičemo obnovu epitela vagine i olakšavamo spolni odnos. Nemojte se sramiti priznati da nekako više niste tako često uključeni u krevetne aktivnosti, ali ipak odlučno savladajte tu prepreku i uz malo truda uključite se i pozovite dragoga u krevet (ili negdje drugdje, zašto ne eksperimentirati opet kao u prošlosti? ). Uz nešto truda i pomagala, a bez staromodnih stereotipa, seksualna se želja može ponovno potaknuti. Vjerujte mi, drage moje, da je zdrava i redovita spolna aktivnost važna za zdravlje. Uživajte u još slobodnijoj seksualnosti!
Dobivate onoliko koliko uložite
Partnerski odnos u menopauzi može biti vrlo kvalitetan, no važno je osvijestiti da je jako važno koliko truda ulažemo u njegovanje veze. Jedno drugome možete dati više nego kad su djeca bila još mala i svaki ste dan bili usredotočeni na njih. Sad ste jedno drugom najvažniji. Odvojite vrijeme za sebe i organizirajte zajedničke trenutke tako da zaista uživate u međusobnom društvu.
Manje razdražljivosti za bolji odnos ili pomozite svojim hormonima
Razdražljivost možete učinkovito ublažiti pravilnom ravnotežom hranjivih tvari kao što su magnezij, vitamini B skupine, posebno vitamin B6 koji pomaže u regulaciji hormona, funkcioniranju živčanog sustava te smanjenju umora i iscrpljenosti, te vitamin E i željezo. Šafran također značajno doprinosi dobrom snu, posebno u slučajevima stresa, tjeskobe ili depresije, jer pomaže u uravnoteženju emocija, opuštanju i poboljšanju raspoloženja. Kombinacija šafrana, matične mliječi te vitamina K2, D3, E i B6 dostupna je i u prehrambenom dodatku Beeharmony™, koji je razvijen od strane Medexa i koji dokazano smanjuje nagle promjene raspoloženja i razdražljivost za čak 69 posto, što pridonosi boljim i zdravijim partnerskim odnosima.
Naučiti se novim vještinama
Program, koji objedinjuje korisne informacije i pomoć u životu s menopauzom, pokrenut je i u Medexu. Besplatni 60-dnevni program Hormoni u harmoniji nudi korisne savjete, hormonsku jogu, recepte, izazove i podršku zajednici. Ostanite u ravnoteži. Održavajte harmoniju. Uživajte u svojoj ženstvenosti.
Napisala: Žena, jedna od nas.