Menu
MENOPAUZA / NOVOSTI

Valunzi i problemi sa spavanjem

Klimakterij je prirodno razdoblje u životu žene i može biti vrlo lijepo, ali i vrlo izazovno, a u oko 25 posto žena izrazito teško za prebroditi. Menopauza ili zadnja menstruacija u životu se javlja oko 50-e godine. S obzirom na sve duži životni vijek lako je uočiti da će većina žena u postmenopauzi provesti trećinu, a uz malo sreće puno nas i polovicu svog života. Velika većina, usuđujemo se čak reći, sve žene, će osjetiti bar neke manje ili više izražene različite promjene koje se javljaju zbog pada razine hormona.

Jedna od najčešćih promjena ili simptoma menopauze su valunzi ili valovi vrućine koji se javljaju u oko 70-80 posto žena u blažem ili težem obliku. Odjednom žena osjeti vrućinu, posebno u gornjem dijelu tijela, zacrveni se i nerijetko se sva preznoji. Nekima se to dogodi i po 20-ak puta dnevno, a može trajati od nekoliko sekundi pa i do 5 minuta. Naročito su neugodna noćna znojenja koja loše utječu na kvalitetu spavanja. Oko 60 posto žena teško zaspe ili se budi noću. U menopauzi je ionako, uz valunge, nesanica ili lošije spavanje jedan od češćih problema, pa kad se onda udruže i valunzi i nesanica, to može biti nepodnošljivo.

Simptomi menopauze mogu potrajati i preko 10-ak godina. Valunzi nastaju primarno zbog gubitka estrogena. Zbog gubitka tog važnog ženskog hormona razvijaju se i rizici za mnoge druge bolesti. U tom razdoblju života potreban je poseban pristup, ne samo zbog kvalitete života nego i općeg zdravlja u godinama koje dolaze. Svakako treba obratiti pažnju na zdravu, raznoliku i redovitu prehranu, a tjelovježba bi trebala postati rutina svakoj ženi. Veliki je problem što s obzirom na mnogobrojne poteškoće koje menopauza nosi, žene često za to nemaju snage, a ni volje. Konzultacije s ginekologom i individualni pristup svakoj ženi prilikom uvođenja hormonskog nadomjesnog liječenja (HNL) uz redovite kontrole može biti od velike pomoći. Za većinu žena koristi od primjene hormonske nadomjesne terapije kratkoročno i dugoročno nadmašuju rizike. Primjena HNL-a ima pozitivne učinke ne samo na simptome menopauze nego i na zdravlje općenito. Naravno, uz pažljiv individualni pristup svakoj ženi, redovite kontrole i uz vodstvo, tj. praćenje iskusnog ginekologa.

Konačno se nakon 20 godina evaluacije rezultata mnogobrojnih studija o HNL-u ponovno prepoznaju brojne dobrobiti primjene hormona. Rezultati studija provedenih početkom 21. stoljeća usmjerili su struku u pažljivije propisivanje HNL-a i posebnu pažnju prilikom odabira vrste i kombinacija hormona koje se koriste, ali i na početak i duljinu trajanja liječenja. Danas  govorimo o individualnom pristupu svakoj ženi u cilju povećanja kvalitete života i povoljnog utjecaja na zdravlje, ne samo u periodu menopauze nego i kasnije. Rezultati studija pokazuju da HNL ima više dobrobiti za žensko zdravlje nego rizika te olakšava život ženama ukoliko se počne u pravo vrijeme.

HNL je prema literaturi najučinkovitija terapija za vazomotorne simptome menopauze, za tzv. genitourinarni sindrom menopauze (vaginalna primjena) i za prevenciju gubitka koštane mase i osteoporozu, te prevenciju koštanih fraktura s tim u vezi. Također pravilno odabrana i ciljana terapija ima povoljno djelovanje i na brojne druge simptome poput nesanice, lošeg raspoloženja, manjka energije, smanjuje kardiovaskularne rizike, djeluje povoljno na kožu, kosu, nokte i štiti od depresije.

HNL danas slijedi principe da se s terapijom počinje već oko 50. godine, tj. ne kasnije od 5 godina nakon zadnje menstruacije. U terapiji se koriste najmanje učinkovite doze po mogućnosti prirodnih hormona, a primjena putem kože ili vaginalna primjena imaju prednosti nad oralnom u smislu manjih rizika. Transdermalni estrogenski pripravak u obliku spreja prošao je sva klinička istraživanja i stroge kontrole kvalitete lijekova uključujući moguće zdravstvene rizike. Transdermalni pripravci 17 beta estradiola u obliku spreja su jednostavni za upotrebu, a sadrže estrogen identičan prirodnom. Prema znanstvenim istraživanjima primjenom estrogena na ovaj način “preko kože” izbjegava se metabolizam (razgradnja) estrogena u jetri i tzv. prvi prolaz kroz jetru koji se inače događa kod peroralne primjene, tj. uzimanja terapije na usta čime su i rizici smanjeni. Estrogen ulazi direktno u mikrocirkulaciju, a s obzirom da se radi o estrogenu identičnom prirodnom on zapravo potpuno oponaša i nadomješćuje manjak endogenog estrogena. 17 beta estradiol dobiva se iz biljnog izvora i primjenjuje se u najmanjoj učinkovitoj dozi čime zadovoljava osnovne principe koje zagovara struka.

Terapiju propisuje ginekolog nakon konzultacija i pregleda, a već nakon 1-2 tj. primjene vide se pozitivne promjene: značajno se smanjuju valuzi i noćna znojenja te se poboljšava kvaliteta spavanja. Ženama koje imaju maternicu ne smije se davati samo estrogen zbog utjecaja na maternicu i moguće zadebljanje (hiperplaziju) endometrija, tj. sluznice maternice, pa se svakako mora dodati u terapiju progesteron i to ciklički ili kontinuirano ovisno o svakoj ženi individualno.

S obzirom da prema svjetskim istraživanjima samo jedna od četiri žene koja ima konkretno vazomotorne smetnje menopauze dobije terapiju, potrebno je ovu problematiku više osvještavati i educirati kako žene u menopauzi tako i zdravstvene djelatnike, a sve u svrhu olakšanja ponekad zaista neugodnih simptoma koji značajno narušavaju kvalitetu života i zdravlje žena. Naravno, ponavljamo opet, uz individualan pristup, redovite kontrole i praćenje svjetske literature i novih saznanja kojih je svakim danom sve više.

Zagreb, 5.3.2024.

Doc.dr.sc. Ivana Erceg Ivkošić, dr.med.

Specijalist ginekologije i porodništva, subspecijalist ginekološke endokrinologije, humane reprodukcije i menopauzalne medicine

Voditelj Centra za žensko zdravlje, Specijalna bolnica Sveta Katarina, Branimirova 71E, Zagreb

 

Literatura:

  1. Cho L, Kaunitz AM, Faubion SS, Hayes SN, Lau ES, Pristera N, et al. Rethinking Menopausal Hormone Therapy: For Whom, What, When and How long? Circulation. 2023 February 14; 147(7): 597–610. doi:10.1161/CIRCULATIONAHA.122.061559.
  2. Khan SJ, Kapoor E, Faubion SS, Kling JM. Vasomotor Symptoms During Menopause: A Practical Guide on Current Treatments and Future Perspectives. International Journal of Women’s Health 2023:15 273–287.
  3. Šprem Goldštajn M, Mikuš M, Ferrari FA, Bosco M, Uccella S, Noventa M,· et al. Efects of transdermal versus oral hormone replacement therapy in postmenopause: a systematic review. Arch Gynecol Obstet. 2022 Jun 17. doi: 10.1007/s00404-022-06647-5.