Menu
MENOPAUZA / ZDRAVLJE

Znate li kako se prenosi HPV i kako se zaštititi

Papiloma virus čovjeka (humani papilloma virus, HPV) česta je spolno prenosiva infekcija te će se većina seksualno aktivnih žena u nekom trenutku zaraziti HPV-om. Najveći broj tih žena neće imati simptome i njihov će se imunološki sustav uspješno nositi s infekcijom. Međutim, za neke od njih HPV infekcija može biti vrlo ozbiljna, posebice kada se radi o riziku od raka vrata maternice. Stoga svakako valja znati nekoliko važnih činjenica o HPV infekciji i njezinim posljedicama:

Koje su posljedice HPV infekcije?

Postoje preko 200 različitih vrsta HPV-a, od kojih neke uzrokuju bradavice na koži, dok druge mogu dovesti do raka, uključujući rak vrata maternice, vulve, vagine, anusa, penisa i grla. HPV infekcija, posebice onkogenim tipovima, povezana je sa izrazito visokim  rizikom razvoja novotvorina vrata   maternice. U novije vrijeme bilježi se porast pojavnosti  HPV infekcija u sve mlađih dobnih skupina, te drugih pridruženih genitalnih infekcija u žena, posebice Chlamydiom trachomatis i Trichomonasom vaginalis. Prema riziku nastanka preinvazivnih promjena i raka  vrata maternice, odnosno prema onkogenom djelovanju, HPV se dijele na tipove niskog rizika (6, 11 i ostali) te  visokog rizika (16, 18). Pri tome su HPV-6 i -11 česti kod neneoplastičnih šiljatih kondiloma i slabog su onkogenog potencijala, ako se ne promijene ili ne   povežu s jakim sučiniteljima, dok su HPV-16 i -18 (a rjeđe -31, -34, -35), česti kod cervikalne intraepitelne neoplazije (CIN) te karcinoma in situ (CIS) I invazivnog raka vrata maternice.

Kako se prenosi HPV?

HPV je skupina virusa koji se prenose putem intimnih odnosa, uključujući vaginalni, analni ili oralni kontakt. Međutim, HPV se također može prenijeti na druge načine, kao što su dodirivanje zaražene kože ili sluznice. Stoga korištenje kondoma smanjuje, ali sasvim ne isključuje rizik od prijenosa HPV-a.

Koji su simptomi HPV-a?

Većina žena zaraženih HPV-om neće imati simptome i infekcija će proći neprimijećeno. Međutim, u nekih se mogu pojaviti bradavice na koži ili genitalijama. Za žene, abnormalni citološki obrisak rodnice i vrata maternice (PAPA test) ili druge pretrage mogu ukazivati na prisutnost HPV-a ili rizik od raka vrata maternice.

Kada se preporuča tipizacija HPV?

  • Kao nadopuna PAPA testu u primarnom probiru radi poboljšanja dijagnostičke osjetljivosti,
  • Kao sekundarni probir žena s graničnim nalazima PAPA testa, kod HPV negativnih žena sa CIN-om s minimalnim rizikom od progresije u invazivni oblik bolesti,
  • Kao nadzor žena nakon terapije CIN-a te ako nalaz onkogenih HPV-a upućuje na nepotpuno odstranjenje preinvazivnih promjena
Kako se možete zaštititi od HPV-a?

Najbolji način zaštite od HPV-a je cijepljenje. HPV cjepivo je dostupno i preporučuje se djevojkama i dječacima već u ranim adolescentnim godinama. Redoviti ginekološki pregledi i PAPA testovi također mogu pomoći u ranom otkrivanju promjena uzrokovanih HPV-om.

Kako se liječi HPV?

Nema specifičnog liječenja za HPV infekciju, ali u većini slučajeva, imunološki sustav sam će se dostatno nositi s infekcijom. Za žene s abnormalnim PAPA testom ili promjenama na vratu maternice, liječenje može uključivati promatranje, ponovne preglede, ili u nekim slučajevima, kirurške zahvate (konizacija, termoablacija, krioterapija). Kako se HPV ne može posve iskorijeniti niti jednim poznatim  liječenjem, redovitim liječničkim nadzorom,  liječenje pridruženih infekcija te eventualnom lokalnom primjenom antivirusnih agensa (humani  leukocitni  interferon)  može donekle smanjiti pojavnost novotvorina vrata maternice. Na našem tržištu danas su također dostupni vaginalni gelovi na bazi kombinacije natrijevog selenita i limunske kiseline te visoko raspršenog mikroniziranog silicijevog dioksida, vrlo učinkoviti za poticanje remisije preinvazivnih promjena u PAPA testu, a za koje je indicirano čekanje po ginekološkim smjernicama.

HPV je vrlo česta infekcija koja može imati ozbiljne posljedice, posebno kada je riječ o raku vrata maternice. Redoviti ginekološki pregledi, PAPA testovi i cijepljenje ključni su koraci u prevenciji HPV infekcije i njezinih posljedica. Za sva dodatna pitanja ili nejasnoće o HPV-u, svakako se treba obratiti ginekologu.

Prim.dr.sc. Damir Hodžić, dr.med.
specijalist ginekologije i opstetricije
subspecijalist uroginekologije

Proximum | DeflaGyn