O menopauzi još uvijek ne pričamo dovoljno, pa tako ni o simptomima menopauze. Neki od njih mogu biti ne samo nelagodni nego i neugodni za pričanje. Jedan od takvih je posve sigurno zatvor, odnosno konstipacija. Jer dok o suhoći očiju ili bolovima u zglobovima možete bez problema pričati i za vrijeme večere, o zatvoru vjerojatno nećete.
Utoliko nam sve skupa pa čak i zatvor može samo biti teže.
Kao i obično zato smo mi tu. Da pričamo o svemu, naravno i o zatvoru.
Hormonske promjene
Pa ajmo – stručnjaci vele kako tijekom menopauze hormonske promjene mogu izazvati probleme s probavom, uključujući zatvor.
Konstipacija tijekom menopauze može biti uzrokovana hormonskim promjenama, smanjenom aktivnošću mišića crijeva, nedostatkom tjelesne aktivnosti, nedovoljnim unosom vlakana i tekućine te stresom. Smanjenje razine estrogena može utjecati na pokretljivost crijeva i usporiti probavu hrane. Također, s godinama se smanjuje aktivnost mišića crijeva, što može pridonijeti zatvoru. Promjene u načinu života, kao što su povećani unos vlakana, više tjelesne aktivnosti i upravljanje stresom, mogu pomoći u ublažavanju simptoma konstipacije tijekom menopauze.
S druge strane pogoršanje konstipacije tijekom menopauze može biti posljedica nekoliko faktora, uključujući nedovoljan unos vlakana i tekućine, nedostatak tjelesne aktivnosti, povećani stres, određeni lijekovi (poput nekih antidepresiva i opioida), kao i određene zdravstvene probleme poput sindroma iritabilnog crijeva (IBS) ili neuroloških poremećaja. Hormonske promjene tijekom menopauze mogu dodatno oslabiti crijevnu pokretljivost, što doprinosi problemima s probavom. Važno je obratiti pažnju na sve ove faktore i, ako je potrebno, razgovarati s liječnikom kako bi se pronašlo odgovarajuće rješenje za ublažavanje simptoma konstipacije.
A ublažavanje konstipacije tijekom menopauze može uključivati promjene u načinu života i prehrambenim navikama. Evo nekoliko savjeta koji bi mogli pomoći:
- Povećajte unos vlakana: Jedite više voća, povrća, cjelovitih žitarica i mahunarki, jer vlakna pomažu u omekšavanju stolice i potiču redovitu probavu.
- Pijte dovoljno tekućine: Osigurajte adekvatan unos vode tijekom cijelog dana, što može pomoći u omekšavanju stolice i olakšati probavu.
- Redovita tjelesna aktivnost: Fizička aktivnost potiče pokretljivost crijeva i može pomoći u sprečavanju zatvora. Pokušajte uključiti barem 30 minuta umjerene tjelesne aktivnosti svakog dana.
- Smanjite stres: Tehnike opuštanja poput meditacije, dubokog disanja ili joga mogu pomoći u smanjenju stresa, što može povoljno utjecati na probavu.
- Razgovarajte s liječnikom: Ako konstipacija postane dugotrajna ili ozbiljna, važno je konzultirati se s liječnikom. Oni mogu preporučiti odgovarajuće lijekove ili terapije koje bi vam mogle pomoći.
Obratite pozornost
Također obratite pozornost ako imate veće napore tijekom pražnjenja crijeva budući da se tako povećava pritisak u analnom području. Ovaj pritisak može uzrokovati proširenje krvnih žila i formiranje hemoroida.
Osobama s hemoroidima savjetuje se promjena životnih i prehrambenih navika, a Proktis-M čepići i Proktis-M PLUS mast za rektum dodatna su pomoć i služe za pomoćno liječenje unutarnjih i vanjskih hemoroida.
Ova linija inovativnih proizvoda odlikuje se sadržajem hijaluronske kiseline, čije blagotvorno djelovanje potpomaže ponovnu epitelizaciju tkiva i time potiče i ubrzava zacjeljivanje oštećenja anorektalnog kanala. Sinergijsko djelovanje ostalih sastavnica omogućuje trenutačno olakšanje tegoba i zadovoljstvo svakog pacijenta.
Proizvodi iz Proktis-M linije mogu se koristiti i nakon proktoloških operacija te kod ostalih oštećenja anorektalnog kanala, jer potiču zacjeljivanje tkiva. Ujedno oblažu sluznicu, zbog čega je olakšano pražnjenje crijeva.
Ovi medicinski proizvodi mogu se koristiti i tijekom duljeg razdoblja.
Proktis-M pjena