Menu
MENOPAUZA / VEZE

Naše gore polovice – što je kriza srednjih godina i kako je prevladati

Portal koji pratite prate gotovo stopostotno žene srednje dobi kojima je i namijenjen.  Ovaj tekst na prvu nije namijenjen ženama, ali zapravo jest. Možda će ga slučajno pročitati i poneki muškarac, što bi bilo odlično jer kako istraživanja pokazuju oni manje čitaju od žena. A trebali bi, zar ne?

Eto da čitaju doznali bi što je kriza srednjih godina i kako je prevladati.

Ovako će to za njih doznati njihove bolje polovice kojima je ovaj portal namijenjen😊 Stoga sve žene koje zanima što je kriza srednje dobi kod muškaraca i kako je prevladati, mogu slobodno nastaviti čitati. Za one koje to ne zanima, tu su svi ostali naši članci namijenjeni ženama srednje i starije dobi.

Psihološke i fiziološke promjene

A mi se vraćamo na početak: srednja dob je normalna razvojna faza koju svi muškarci dožive, ako su naravno te sreće da je dožive. Upravo u to vrijeme, negdje između 40. i 60. godine života, događaju se kako psihološke tako i fiziološke promjene, ističe dr. Stan Hyman, psihoterapeut. Često se u to vrijeme muškarac počinje pitati što ga je pokretalo ili motiviralo. Je li slijedio svoj san ili je bio rob svog posla ili karijere? Je li izabrao najboljeg životnog partnera? Je li sretan? Poznaje li sebe?

Da sve bude kompliciranije, u ovom trenutku se muškarci suočavaju s postupnim gubitkom svoje mladosti i vitalnosti koju su nekoć imali.

Ne mogu se baviti sportom kao prije, ne mogu trčati tako brzo, obično su teži nego prije nekoliko godina, možda gube kosu, osjećaju da ženama više nisu tako privlačni, dovode u pitanje svoje seksualne sposobnosti i tako dalje i tako dalje.

Posljedice starenja

Te neizbježne promjene u njihovoj stvarnosti neizbježne su posljedice starenja. Neki muškarci to podnose dobro, a drugi ne. Oni koji se ne nose dobro doživjet će teži prijelaz u srednje godine ili krizu srednjih godina.

Iako se do srednjih godina može imati više financijske i društvene stabilnosti nego ikad prije, za neke muškarce ova vrsta stabilnosti signalizira “starost” i može biti zastrašujuća. Kriza srednjih godina je u biti problem prilagodbe ili prijelaza iz jedne faze života u drugu.

Ovo može biti vrlo izazovno vrijeme i za obitelj i prijatelje. Do muškarca koji doživljava krizu srednjih godina (ili vrlo tešku tranziciju) može biti teško doprijeti emocionalno. Ponekad može postati zbunjen, depresivan, tjeskoban ili iracionalan. Može se okrenuti površnim aktivnostima ili postati zaokupljen seksom, uglavnom kao načinom afirmacije svoje muškosti. Bolja financijska sredstva pružaju više mogućnosti muškarcima koji se bore sa svojom slikom o sebi da koriste drogu kao bijeg. Neki muškarci, žudeći da se osjećaju mlađe i muževnije, mogu tražiti društvo mlađih žena. Mnogi su se brakovi raspali zbog gubitka intimnosti ili nevjere uzrokovane ovakvim problemom.Srednje godine su doba kada se muškarčeve ranije fantazije mogu početi rušiti. Osvještavanje da on više nije “klinac” ili mladić kakav je bio i da se mora nositi s tim.Ovo može biti oslobađajuće i uzbudljivo vrijeme ako muškarac gleda u budućnost koristeći svoje iskustvo. Može se definirati kao snažan muškarac u srednjim godinama voljan istražiti svoju seksualnost sa svojom životnom partnericom i iskusiti radost i zadovoljstvo rasta svoje obitelji; ili može utonuti u duboku tugu i strah dok oplakuje svoju prošlost. Kako je prevladati

Jedan od ključnih koraka u prevladavanju krize srednje dobi je samoprocjena. Muškarci se često suočavaju s pitanjima poput “Je li ovo sve što sam postigao?” ili “Gdje sam u životu?”. Razmišljanje o svojim ciljevima, vrijednostima i životnim prioritetima može pomoći u boljem razumijevanju vlastitih osjećaja i potreba.

Važno je također razgovarati o svojim osjećajima s partnerom, prijateljima ili stručnjacima za mentalno zdravlje. Otvoreni razgovori mogu pružiti osjećaj podrške i razumijevanja te pomoći u procesu suočavanja s emocionalnim izazovima.

Zdrav način života ključan je za prevladavanje krize srednje dobi. Redovito vježbanje, zdrava prehrana i dovoljno sna mogu poboljšati raspoloženje, smanjiti stres i ojačati fizičko i mentalno zdravlje.

Pronalaženje smisla u životu može biti od velike pomoći. To može uključivati ​​istraživanje novih hobija, putovanja ili volontiranje. Pronalaženje aktivnosti koje ispunjavaju i daju smisao može pomoći u suočavanju s krizom i izgradnji novih perspektiva.

Kod težih emocionalnih ili mentalnih izazova, važno je potražiti pomoć stručnjaka. Terapeuti, savjetnici ili psihijatri mogu pružiti podršku, razumijevanje i alate za prevladavanje krize srednje dobi i poboljšanje mentalnog zdravlja.