Odlučili ste promijeniti svoj životni stil i napokon se otarasiti onih 5 kilograma viška.
Vježbate redovito, jedete malo i zdravo, ali broj na vagi je i dalje tvrdoglavo isti.
Ovo zbilja frustrira, pa nije ni čudo što mnoge žene nakon nekog vremena dignu ruke od mršavljenja i vrate se starim navikama.
No, prije nego i vi odustanete, pročitajte radite li možda ovih 7 najčešćih pogrešaka pri mršavljenju.
1. Preskačete obroke
Jedno od prvih pravila mršavljenja je – jedi manje. Mnogi to primjenjuju tako što preskaču obroke, pogotovo doručak. Osim što preskakanjem obroka vaš metabolizam postaje sporiji (jer mora očuvati energiju), riskirate i prejedanje u nekom drugom dijelu dana. Nastojte imati barem 3 obroka u danu – doručak, ručak i večeru i pravilno ih rasporedite kroz dan.
2. Pijete napitke s visokim udjelom šećera
I ono što pijemo utječe na broj kilograma. Mnogi napitci, pa i oni voćni sa 100% udjelom voća su prave šećerne bombe. Pojačavaju osjećaj gladi jer mozak ne registrira na isti način kalorije u tekućem obliku od kalorija iz hrane.
Kavu, coca-colu i ostale napitke s okusom zamijenite vodom. Voda je ipak najzdraviji napitak s mnoštvom dobrobiti za naše zdravlje – osim što ne sadrži kalorije, čini našu kožu čistom, podmazuje zglobove, regulira temperaturu i ispire toksine iz organizma.
3. Radite samo kardio vježbe
Kardio vježbe su odlične za rad srca i gubitak kilograma, ali ipak nisu toliko dovoljne za efektan gubitak kilograma koliko se čini. Najbolje ih je kombinirati s vježbama snage (npr. dizanje utega) koje grade mišićnu masu, a mišići zauzvrat sagorijevaju masne naslage.
4. Ne jedete dovoljno vlakana
Vlakna su esencijalna za pravilnu probavu i nedostatak vlakana u prehrani doprinosi većoj tjelesnoj težini. Vlakna zbog svojih svojstava usporavaju probavu, a i održavaju normalne razine masnoća i kolesterola što također usporava stvaranje sala.
Neke od namirnica koje sadrže vlakna su jabuke, maline, sjemenke lana, chia sjemenke, cikla…
5. Pretjerujete u zdravim grickalicama
Mnogo stručnjaka preporučuje zamjenu običnih grickalica poput čipsa s orašastim voćem poput oraha, badema ili kikirikija. No, iako je orašasto voće izrazito zdravo (sadrži omega-3 masne kiseline i razne vitamine i minerale), ono je i kalorično, stoga nemojte pretjerivati u konzumaciji. Dovoljno je jedna šaka orašastih plodova dnevno, odnosno 30 grama.
6. Ne čitate deklaracije na proizvodima
Iako na sve više pakiranja proizvoda vidimo riječi “zdravo”, “bio”, “nemasno”, “bez šećera”, pogled na tablicu sastojaka nerijetko daje suprotne informacije. Uvijek čitajte deklaracije na proizvodima i pazite da ne sadrže razne umjetne šećere i aditive koji utječu na debljanje, ali i na cjelokupno zdravlje.
7. Ne spavate dovoljno
Spavanje je jedna od vitalnih životnih funkcija. Spavanje nas regenerira i među ostalim proizvodi hormon leptin koji nas drži sitima. S druge strane, nedostatak sna utječe na snižavanje razine tog hormona i povisuje razinu hormona gladi – grelina. Osim toga, kad smo umorni i nenaspavani naše tijelo traži ugljikohidrate i šećer za povišenje energije.
Nastojte spavati 7 do 9 sati.