Menu
MENOPAUZA / NOVOSTI

PCOS i menopauza

Što je PCOS?

Sindrom policističnih jajnika (PCOS) čest je hormonski poremećaj koji pogađa približno svaku desetu ženu u reproduktivnoj dobi. Međutim, PCOS ne pogađa samo žene u reproduktivnoj dobi već i mlade djevojke i žene nakon menopauze.

Struka se dugo nije mogla složiti oko definicije, no danas se koriste Rotterdamski kriteriji. Prema njima se dijagnoza PCOS-a postavlja ako žena ispunjava dva od tri klinička kriterija:

  • Klinički i/ili biokemijski hiperandrogenizam: pretjerana razina muških spolnih hormona u žena, što može uzrokovati neugodne i neželjene promjene na tijelu.
  • Poremećaji ovulacije: anovulacija (izostanak ovulacije) ili oligoovulacija (neredovite ovulacije, samo nekoliko puta godišnje), što može biti uzrok ženske neplodnosti.
  • Ultrazvučna slika policističnih jajnika: na jajnicima su vidljive brojne sitne ciste i sitni folikuli s nezrelim spolnim stanicama koje ne rastu niti ovuliraju. Umjesto toga proizvode velike količine androgenih hormona koji se izlučuju u krv.
PCOS i menopauza

PCOS ne nestaje kada žene uđu u menopauzu. S godinama se sindrom razvija od reproduktivne bolesti do metaboličkog poremećaja.

Reproduktivni hormoni i profil lipida u žena s PCOS-om razlikuju se od onih u žena u postmenopauzi bez PCOS-a. Žene s PCOS-om uđu u menopauzu nekoliko godina kasnije i imaju nižu serumsku razinu folikul-stimulirajućeg hormona (FSH) u usporedbi s vršnjakinjama koje nemaju PCOS. Osim toga, upalni i metabolički parametri mogu se pogoršati s godinama, zbog čega žene s PCOS-om imaju povećan rizik od cjeloživotnih zdravstvenih problema nakon menopauze, posebice rizik od razvoja srčanih i krvožilnih bolesti, arterijske hipertenzije i dijabetesa tipa 2. PCOS može imati dugotrajan učinak na prekomjernu dlakavost lica i tijela, gubitak kose, pa čak i ćelavost koja se može nastaviti i nakon menopauze.

Upravo zato, od iznimne je važnosti staviti simptome PCOS-a pod kontrolu, i u menopauzi.

Liječenje PCOS-a

Nefarmakološki pristupi

Budući da je primarni uzrok PCOS-a nepoznat, liječenje je usmjereno na simptome. To prije svega uključuje promjene u prehrani, povećanu tjelesnu aktivnost i redovito spavanje.

Ciljevi liječenja trebali bi uključivati uklanjanje anovulacije kod žena reproduktivne dobi, sprječavanje djelovanja androgena na ciljna tkiva (povećana dlakavost, akne) i smanjenje inzulinske rezistencije.

Smanjenje tjelesne mase kod pretilih bolesnica korisno je na nekoliko načina. Gubitak tjelesne mase pomaže u sniženju razine androgena, luteinizirajućeg hormona (LH) i inzulina, čime se doprinosi poboljšanju simptoma i smanjenju rizika za razvoj dugoročnih zdravstvenih problema povezanih s PCOS-om.

Također pomaže regulirati ovulaciju i time povećava mogućnosti za začeće kod žena reproduktivne dobi.

Farmakološki pristupi

Farmakološki pristupi prvenstveno su usmjereni na višak androgena, neredovite ovulacije i inzulinsku rezistenciju. Terapija mora biti dugoročna, dinamična i prilagođena promjenjivim okolnostima, osobnim potrebama i očekivanjima pojedine žene.

Kada promjena prehrane i redovita tjelovježba nisu dovoljne, žene se mogu obratiti svom osobnom liječniku ili ginekologu koji, ovisno o potrebama i željama, može propisati:

  • Za regulaciju menstrualnog ciklusa kod žena reproduktivne dobi često se upotrebljava hormonska kontracepcija.
  • Kod problema s hiperandrogenizmom uzimaju se lijekovi koji snižavaju razinu androgena (odnosno muških spolnih hormona).
  • Kod problema sa začećem kod žena reproduktivne dobi koriste se lijekovi koji potiču ovulaciju.
  • Kod nekih metaboličkih tegoba (inzulinska rezistencija, povišene razine triglicerida i kolesterola) mogu pomoći lijekovi koji povećavaju osjetljivost tkiva na inzulin.

Međutim, za liječenje PCOS-a i neplodnosti odnedavno se navode i inozitoli, među kojima najvažniju ulogu imaju mio-inozitol i D-kiro-inozitol.

Catafertyl FOR HER jedinstvena je kombinacija 9 pažljivo odabranih sastojaka za žene koji dokazano podržavaju hormonsku ravnotežu.

Koristeći znanstveni pristup, pažljivo su odabrani sastojci:

  • mio-inozitol i D-kiro-inozitol koji, od svih inozitola, imaju najvažniju funkciju u tijelu.
  • aktivna folna kiselina Quatrefolic®, najnovija generacija folne kiseline koju tijelo može u potpunosti iskoristiti i tako doprinijeti smanjenju umora i iscrpljenosti, normalnom funkcioniranju imunološkog sustava i normalnoj psihološkoj funkciji
  • vitamini B6, B12, D i E te
  • minerali cink i selen

Catafertyl FOR HER jedini je proizvod na tržištu s aktivnom folnom kiselinom Quatrefolic® i optimalnim omjerom inozitola svojstvenom tijelu. Jednostavno se dozira – samo jedna vrećica dnevno! Više informacija o proizvodu možete pronaći na: Catafertyl FOR HER

Literatura:

Ndefo et al. Polycystic ovary syndrome: a review of treatment options with a focus on pharmacological approaches. P T. 2013 Jun;38(6):336-55.

Sharma et al. Polycystic Ovarian Syndrome and Menopause in Forty Plus Women. J Midlife Health. 2021 Jan-Mar;12(1):3-7.

Teede et al. Recommendations From the 2023 International Evidence-based Guideline for the Assessment and Management of Polycystic Ovary Syndrome. J Clin Endocrinol Metab. 2023 Sep 18;108(10):2447-2469.