Menu
MENOPAUZA / NOVOSTI

Zašto nas bole grudi u perimenopauzi i što može pomoći

Ulazak u menopauzu ne događa se trenutačno – nećete se jednog jutra probuditi i evo ga! u menopauzi ste. Ne, ne, to je postupan proces koji obično traje između 4 i 12 godina. Vrijeme koje vodi do menopauze naziva se perimenopauza. Tada vam mjesečnice postaju neredovitije, a perimenopauza obično počinje kada ste u 40-ima.

Općenito se smatra da ste u menopauzi nakon što niste imali mjesečnicu cijelu godinu. Tijekom tog vremena možete osjetiti niz simptoma, od valova vrućine do suhoće vagine i bolnih grudi.

U ovome tekstu pričamo o bolnim grudima – simptomu koji se događa u perimenopauzi i koji će naravno kao i sve ostale simptome neke žene doživjeti prilično intenzivno, a neke možda neće uopće.

Bol u dojkama

Bol u dojkama povezana s perimenopauzom vjerojatno će se razlikovati od bolova koje ste možda osjećali u drugim razdobljima u životu. Menstrualna bol u dojkama obično se osjeća kao tupa bol u obje dojke. Često se javlja neposredno prije menstruacije.

Bol u dojkama tijekom perimenopauze vjerojatnije će se osjećati kao žarenje ili bol. Možete ga osjetiti u jednoj ili obje dojke. Ne osjećaju sve žene nelagodu u dojkama na isti način. Bol može biti oštra, probadajuća ili pulsirajuća.

Isti hormoni koji uzrokuju ukupnu bol u dojkama tijekom perimenopauze također mogu dovesti do osjetljivih područja u vašim dojkama.

Ako mislite da bol u dojkama nije posljedica perimenopauze, razmislite o posjetu liječniku. Također se trebate posavjetovati sa svojim liječnikom ako imate dodatne simptome, kao što su: bistar, žut, krvav ili gnojni iscjedak iz bradavice; povećanje veličine grudi; crvenilo dojke; promjene u izgledu dojke; vrućica; bol u prsima. Ovi simptomi mogu biti znak ozbiljnijeg stanja. Na primjer, bol u prsima može biti znak srčanog oboljenja. Vaš liječnik može pomoći odrediti je li bol u grudima uzrokovana hormonima ili neko drugo stanje može uzrokovati simptome.

Uzrok bolova

Promjenjive razine hormona estrogena i progesterona uobičajeni su uzrok bolova u dojkama tijekom perimenopauze i menopauze. Kako ulazite u perimenopauzu, razine estrogena i progesterona rastu i padaju u nepredvidivim obrascima prije nego što počnu opadati. Skokovi u razinama hormona mogu utjecati na tkivo dojke, uzrokujući bol u grudima. Bol u dojkama trebala bi se smanjiti kada menstruacija prestane i vaše tijelo više ne proizvodi estrogen. Ako uzimate hormonsku terapiju za liječenje simptoma menopauze, možete nastaviti imati bolne grudi.

Liječenje bolova u dojkama

Nakon što postavite dijagnozu, vi i vaš liječnik možete poduzeti korake za liječenje vaše boli. Možete posegnuti za prirodnim lijekovima, poput vitamina, za olakšanje. Popularne opcije uključuju: B vitamini; vitamin E, ulje noćurka, koje sadrži omega-6 masne kiseline koje mogu pomoći kod bolova u dojkama; omega-3 masne kiseline, poput lanenih sjemenki ili dodataka ribljeg ulja; akupunktura.

Ako redovito uzimate bilo kakve lijekove, posavjetujte se s liječnikom prije nego što pokušate s ovim dodacima prehrani.

Promjene načina života

Nekoliko jednostavnih strategija može vam također pomoći u ublažavanju bolova u dojkama bez mogućih nuspojava lijekova ili biljnih pripravaka: uvijek nosite potporni grudnjak, posebno kada vježbate; stavite grijač na grudi ili se istuširajte toplom vodom; ograničite namirnice koje sadrže kofein, poput kave i čokolade, jer neke žene smatraju da kofein pogoršava bol; nemojte pušiti.

Izvor: https://www.healthline.com/health/menopause/sore-breasts-menopause#treatment