Menu
MENOPAUZA

Zašto se javlja suhoća vagine i kako si pomoći?

bolovi-u-zglobovima-u-menopauzi

Suhoća rodnice čest je simptom pri prelasku u menopauzu. Stručnjaci su utvrdili da se između 40-60 posto žena suočava s ovim neugodnim simptomom. Tijekom menopauze smanjuje se razina estrogena što utječe na vlažnost i elastičnost vagine. Suhoća može spolni odnos učiniti neugodnim ili bolnim.

Na pitanje koji su najčešći simptomi prelaska u menopauzu, većina žena bi vjerojatno odgovorila da su to neredovite mjesečnice i valunzi. Ali ti problemi postupno nestaju završetkom procesa hormonske transformacije. Suhoća rodnice, koja je također na vrhu ljestvice neugodnih simptoma, ne poboljšava se ako problem ne rješavamo planski. Ne samo da je problem izuzetno neugodan, već nas može dovesti u nelagodnu situaciju ako osjetimo svrbež kad smo u javnosti. Osim toga, utječe na kvalitetu spolnog života.

Medicinski izraz za suhoću vagine je atrofični vaginitis i posljedica je nedostatka odgovarajuće vlažnosti u području vagine. Kada je žensko tijelo u hormonskoj ravnoteži, stijenke vagine obložene su tankim slojem bistre tekućine koja se izlučuje kroz stijenke krvnih žila. Kad je žena seksualno uzbuđena, venama cirkulira više krvi, izlučuje se više tekućine i time se povećava vlažnost vagine.

Kada nastupi menopauza, zbog smanjenog lučenja estrogena, vulva i vaginalno tkivo postaju tanji, kisela sredina postaje lužnatija, što povećava iritaciju, a također povećava vjerojatnost vaginalnih infekcija.

Simptomi se mogu postupno pogoršati

Simptomi suhoće rodnice mogu biti blagi, jedva primjetni, no nisu rijetke žene koje se suočavaju sa ozbiljnim problemima koji utječu na kvalitetu života.

Kako si pomoći?

Srećom, znamo dosta metoda kojima možete ublažiti ili ukloniti tegobe koje su posljedica hormonskih promjena koje zahvaćaju sluznicu vagine.

Počnite postupno s liječenjem ili uklanjanjem neugodnih simptoma. Sastavili smo popis koraka koje možete poduzeti bez rizika. Naravno, nemojte izbjegavati posjet ginekologu koji će najlakše procijeniti koja će terapija u vašem slučaju biti najučinkovitija. Mi žene smo međusobno različite, pa se i simptomi menopauze kod svake od nas odražavaju na drugačiji način.

Lubrikanti

Lubrikanti djeluju tako što smanjuju trenje. Dostupni su u obliku tekućine ili gela i nanose se neposredno prije spolnog odnosa. Lubrikanti djeluju trenutno i pružaju privremeno olakšanje bez da ih koža upije. Posebno su pogodni za žene koje osjećaju nelagodu samo tijekom spolnog odnosa. Lubrikanti na bazi vode ne ostavljaju mrlje.

Prirodna ulja

Vitamin E, ulje sjemenki grožđa, ulje slatkog badema ili kokosovo ulje nježno umiruju stijenke vagine kada se primjenjuju lokalno. Prirodna ulja mogu se nanositi nakon kupanja ili spolnog odnosa, a mogu pomoći u uspostavljanju prirodne ravnoteže i ovlaživanju stijenki vagine.

Pijte puno i vodite računa o zdravim bakterijama

Za dobro hidratiziranu vaginu pokušajte popiti barem deset čaša vode svaki dan, tome dodajte sokove, posebice sok od ananasa, limuna i naranče jer sadrže enzime i vitamin C koji sprječavaju infekcije.

Jedite više jogurta i pomozite tijelu da održi uravnoteženu floru (radi se o zdravim bakterijama).

Vodite brigu o higijeni i izbjegavajte agresivnu kozmetiku

Kada osjetite blagu iritaciju ili nelagodu, prvo prestanite koristiti sapun na unutarnjim dijelovima vulve (ovo se odnosi i na razdoblje prije menopauze) – čista voda sasvim je dovoljna za pranje genitalija. Ispirite vaginu mlakom vodom dva puta dnevno. Izbjegavajte jako mirisne sapune ili pjenušave kupke. Također, koristite toaletni papir bez mirisa, perite donje rublje deterdžentima bez boja ili parfema i prestanite koristiti omekšivače, pjenušave kupke i proizvode koji sadrže vazelin ili mineralno ulje. Još nešto o donjem rublju: mora biti od prirodnih materijala, a možete ga mijenjati nekoliko puta dnevno. Sve to pomoći će obnoviti prirodnu pH ravnotežu u vaginalnom području.

Hlađenje i ublažavanje svrbeža

Svrbež je česta neugodna posljedica suhe sluznice. Kako bi se izbjeglo grebanje i trljanje, mjesto se umrtvi hladnim oblogom koji će također pomoći u smirivanju upale. Oblog pripremate tako da nekoliko kockica leda umotate u pamučnu ili lanenu krpu i stavite na kritično mjesto na pola minute. Pritom pazite da ne bude prehladan! Također možete koristiti rashladnu vrećicu s mekim gelom. Može pomoći i ispiranje vagine hladnom vodom nekoliko puta dnevno. Ili kupka sa slanom vodom, koja sprječava bujanje bakterija u suhoj vagini. Stavite pola šalice soli u plitku kupku, sjedite u njoj 15 minuta. Slana voda nije prikladna ako imate otvorene rane ili ispucalu kožu.

Dodaci prehrani

Jer su problemi sa suhom vaginom jedan od simptoma menopauze, odlično rješenje koje se usredotočuje ne samo na jedan već na više simptoma su i prehrambeni dodaci za ublaživanje simptoma menopauze. Ti dodaci su namijenjeni ženama čije hormonske neravnoteže uzrokuju poteškoće na više područja. Budući da je danas izbor takvih proizvoda vrlo širok, nije problem pronaći takav prehrambeni dodatak, već ga pravilno odabrati. Na što treba obratiti pozornost?

Pri izboru prehrambenih dodataka za menopauzu važno je obratiti pažnju na nekoliko faktora kako bi osigurali siguran i učinkovit odabir:

Sastojci: Provjerite sastojke dodatka. Najčešći sastojci za menopauzu mogu uključivati kalcij za zdravlje kostiju, vitamin D za apsorpciju kalcija, magnezij za mišićnu funkciju, omega-3 masne kiseline za smanjenje upala, te fitoestrogeni za ublažavanje simptoma menopauze.

Kvaliteta: Odaberite prehrambene dodatke koji su proizvedeni od strane uglednih proizvođača i imaju dobar renome. Provjerite jesu li proizvodi prošli testove kvalitete i imaju certifikate.

Doziranje: Provjerite preporučenu dozu i uvjerite se da odgovara vašim potrebama. Prekomjerna doza može uzrokovati neželjene efekte, dok premale doze neće imati željeni efekt.

Neželjeni efekti: Proučite moguće neželjene efekte dodatka i provjerite eventualne kontraindikacije sa lijekovima koje uzimate ili sa zdravstvenim stanjima koje imate.

Interakcije sa lijekovima: Ako uzimate bilo kakve lijekove ili imate zdravstvene probleme, posavjetujte se sa svojim liječnikom ili farmaceutom da li je odabrani prehrambeni dodatak prikladan za vas i da li može doći do interakcija sa lijekovima koje uzimate.

Dugoročna sigurnost: Obratite pažnju na moguće dugoročne efekte prehrambenih dodataka. Iako neki efekti mogu biti povoljni kratkoročno, važno je razmotriti i dugoročne koristi i moguće rizike.

Šafran i matična mliječ – izvrsna prirodna pomoć u menopauzi.

Slovenski proizvod tvrtke Medex, koja se već 70 godina bavi proizvodnjom prehrambenih dodataka na bazi prirodnih sastojaka, BeeHarmony™ namijenjen je ublažavanju simptoma menopauze. Sadrži patentiranu mješavinu ekstrakta šafrana i matične mliječi – ROYAL BALANCE®. Ekstrakt šafrana dobiva se u Francuskoj iz čistih stigma 100 % iranskog šafrana patentiranim postupkom koji čuva prirodni sastav šafrana. Klinička studija o korištenju matične mliječi u menopauzi* pokazala je da matična mliječ učinkovito ublažava intenzitet čak 11 simptoma menopauze – uključujući i suhoću vagine, koja se kod žena koje su sudjelovale u kliničkoj studiji smanjila čak za 70 %.

*Placebo kontrolirana studija pod nadzorom ginekologa – u kliničkoj studiji pod nadzorom iskusnih stručnjaka iz područja ginekologije sdjelovalo je 50 žena u dobi od 45 do 60 godina s izraženim simptomima menopauze. Studija je bila dvostruko slijepa i placebo kontrolirana.

Naučite nove vještine

Program, koji objedinjuje korisne informacije i pomoć u životu sa menopavzom, pokrenuta je i u Medexu. Besplatni 60-dnevni program Hormoni u harmoniji nudi korisne savjete, hormonsku jogu, recepte, izazove i podršku zajednici. Ostanite u ravnoteži. Održavajte harmoniju. Uživajte u svojoj ženstvenosti.